Lett egy kis tolongás, lökdösődés az új fideszes különbíróság elnöki posztjáért

Belpol

„Az ügyek politikai befolyásolása a végső cél.”

Csütörtökön megjelenő nyomtatott kiadásunk egyik írása a formálódó fideszes politikai bíróság körül fejleményeket veszi számba. A cikk kitér arra is, hogy ki hajtja nagyon a tervezetet, s ki lehet az új bíróság elnöke. Íme egy izgalmas részlet:

„A közigazgatási felsőbíróság létrehozására nehéz más magyarázatot találni, mint hogy a bírák rekrutációján keresztül az ügyek politikai befolyásolása a végső cél” – véli alkotmányjogász forrásunk. Kérdés, hogy a végrehajtó hatalmat erősítő, szembeötlő elemek mikor és miért kerültek a tervezetbe. Úgy tudjuk, Trócsányi László miniszter régi álma a közigazgatási bíráskodás megerősítése, miniszterként ezt tekinti legfőbb küldetésének. Több forrásunk is arra tippel, hogy a kormány politikai érdekeit kiszolgáló részek azért kerültek be az IM javaslatába, mert Trócsányi a kormányon belül szövetségeseket keresett terve várható ellenzőivel, elsősorban Handó Tündével szemben.

Persze mások is érdekeltek a vállalkozás sikerében. Feltűnő, hogy a közigazgatási felsőbíróság elnöke a kiszivárgott tervezet szerint a bírói karon kívülről is érkezhet. Csupán annyi a megkötés, hogy húsz éves közigazgatási gyakorlattal vagy „kiemelkedő elméleti tudással” rendelkezzen (a tervezet egy másik változata egyetemi habilitációt említ). Az elnököt ráadásul nem a parlament választja kétharmaddal (mint az OBH vagy a Kúria elnökét), hanem egy eddig nem is létező, ad hoc jelölőbizottság (igazságügyi miniszter, OBH elnöke, Kúria elnöke, Alkotmánybíróság elnöke.)

Sokak szerint a posztot kifejezetten Patyi Andrásra, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektorára, a Nemzeti Választási Bizottság és az államreform bizottság elnökére írták ki. Több forrásunk lehetséges befutóként említette Trócsányi miniszter kabinetfőnökét, Hajas Barnabást is. Bár Patyinak anyagi értelemben visszalépés lenne a felsőbíróság, jogászi körökben terjedő pletykák szerint „szinte mániákusan vágyik” egy bírósági elnöki pozícióra. Kérdés ugyanakkor, hogy az NVB botrányt kavart döntései után a kormány bevállalná-e a jelölését.

A teljes cikk a csütörtökön megjelenő nyomtatott Magyar Narancsban lesz olvasható.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.