Óvatos, ám nem túl biztató interjút adott Lovász László a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, aki többek között az Akadémiát érintő átalakításokról azt mondta, hogy elképzelhetőnek tartja, hogy az MTA kutatóhálózatát valahogy bekapcsolják az innovációs láncolatba, azonban véleménye szerint az nem működik, hogy a kutatókat egyik napról a másikra átállítsák egy teljesen más működési módra. „Olyan megoldást kell találnunk, amellyel a mi intézethálózatunk nem megy tönkre, sőt mind jobban kihasználhatóvá válik a hálózat nemzetközi tekintélye, elismertsége” – mondta Lovász a Népszavának.
Az MTA elnökét arról is kérdezték, hogy szerinte hogyan lehetséges az, hogy Palkovics László az egyik kutatóintézet tagjaként évekig vett fel 800 ezres fizetést anélkül, hogy bármilyen tudományos publikációt jegyzett volna. Lovász erre óvatosan reagált, szerinte Palkovics kiváló mérnök, így okkal számítottak rá, azonban – mint mondta - nem kell okvetlenül tudományos cikkel zárulnia egy ilyen munkának.
Palkovics rejtélyes fizetésével kapcsolatban itt olvashat bővebben.
Évekig kapott úgy 800 ezres fizetést Palkovics az MTA-tól, hogy nem publikált
Az Akadémia kivéreztetését levezénylő Palkovics László szerződése szerint kellett volna publikálnia, ám úgy fest, bokros teendői mellett erre nem jutott idő. Palkovics László Innovációs és Technológiai Miniszter (ITM) az elmúlt hónapokban ideje nagy részét azzal tölti, hogy levezényelje a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kivéreztetését.
Lovászt az interjú egy pontján szembesítették elődje, Pálinkás József korábbi szavaival, miszerint a kormány zsarolja az Akadémiát. „Mondjuk úgy, nem cáfolom Pálinkás úr állítását. Egy ilyen lépés méltatlan a kormányhoz és az ország egyik legrégebbi szervezetével szemben is” – állítja Lovász.
Továbbá az MTA elnöke azt is mondta, hogy lemond, ha már nem tudja biztosítani azt, hogy a kutatóintézetek függetlenül végezzék tevékenységüket.