Lovász László lemond, ha nem tudja biztosítani, hogy a kutatóintézetekben függetlenül folytatódjon a munka

  • narancs.hu
  • 2019. február 19.

Belpol

Az Akadémia elnöke továbbá nem cáfolta, hogy zsarolva érzi magát a kormány által.

Óvatos, ám nem túl biztató interjút adott Lovász László a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, aki többek között az Akadémiát érintő átalakításokról azt mondta, hogy elképzelhetőnek tartja, hogy az MTA kutatóhálózatát valahogy bekapcsolják az innovációs láncolatba, azonban véleménye szerint az nem működik, hogy a kutatókat egyik napról a másikra átállítsák egy teljesen más működési módra. „Olyan megoldást kell találnunk, amellyel a mi intézethálózatunk nem megy tönkre, sőt mind jobban kihasználhatóvá válik a hálózat nemzetközi tekintélye, elismertsége” – mondta Lovász a Népszavának.

Az MTA elnökét arról is kérdezték, hogy szerinte hogyan lehetséges az, hogy Palkovics László az egyik kutatóintézet tagjaként évekig vett fel 800 ezres fizetést anélkül, hogy bármilyen tudományos publikációt jegyzett volna. Lovász erre óvatosan reagált, szerinte Palkovics kiváló mérnök, így okkal számítottak rá, azonban – mint mondta - nem kell okvetlenül tudományos cikkel zárulnia egy ilyen munkának.

Palkovics rejtélyes fizetésével kapcsolatban itt olvashat bővebben.

Évekig kapott úgy 800 ezres fizetést Palkovics az MTA-tól, hogy nem publikált

Az Akadémia kivéreztetését levezénylő Palkovics László szerződése szerint kellett volna publikálnia, ám úgy fest, bokros teendői mellett erre nem jutott idő. Palkovics László Innovációs és Technológiai Miniszter (ITM) az elmúlt hónapokban ideje nagy részét azzal tölti, hogy levezényelje a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kivéreztetését.

Lovászt az interjú egy pontján szembesítették elődje, Pálinkás József korábbi szavaival, miszerint a kormány zsarolja az Akadémiát. „Mondjuk úgy, nem cáfolom Pálinkás úr állítását. Egy ilyen lépés méltatlan a kormányhoz és az ország egyik legrégebbi szervezetével szemben is” – állítja Lovász.

Továbbá az MTA elnöke azt is mondta, hogy lemond, ha már nem tudja biztosítani azt, hogy a kutatóintézetek függetlenül végezzék tevékenységüket.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.