Magyar Péter nem adta a nevét ahhoz, amiről a Fidesz állítja, aláírta

  • narancs.hu
  • 2025. március 12.

Belpol

Az Európai Parlament elnöke közölte, a Tisza Párt elnökének neve tévesen jelent meg az Ukrajna támogatásáról szóló indítványon.

„Végül minden kiderül. Magyar Péternek mostantól papírja van arról, hogy további háborút akar, és ezt saját aláírásával szentesítette” – ezt írta Dömötör Csaba (Fidesz–KDNP) európai parlamenti képviselő szerdán a Facebookon.

Dömötör fotót közöl egy közös állásfoglalásra irányuló, több képviselő által kezdeményezett indítványról, amelynek címoldalán olvasható Magyar Péter mint aláíró neve is. Az előterjesztők Ukrajna további támogatását javasolják, Dömötör Csaba olvasatában „a szöveg elvileg az európai védelemről szól, de valójában az eddigi legsúlyosabb háborús állásfoglalás”, és ez „a néppárti baloldali nagykoalíció” javaslata.

Dömötör bejegyzésére reagálva Magyar Péter azt írta, a határozati javaslatot ő nem támogatta: „az Európai Parlament egyik alkalmazottja hamisította a dokumentumra a nevem. Jelenleg már a legmagasabb szinten zajlik az európai parlamenti vizsgálat, hogy kiderüljön, hogy az aláírásomat a Fidesz Frakció egyik embere hamisította, vagy éppen más az ő felbujtásukra.”

Magyar azt is írta, az Európai Parlament elnöke kimondta, hogy „megint hazudtak Orbán janicsárjai”.

A 24.hu cikke szerint mielőtt szavaztak volna a határozatról, Roberta Metsola, az EP elnöke arról tájékoztatta a képviselőket, hogy Magyar neve tévesen jelent meg az előterjesztésen, és „a szerkesztési hibát” javítani fogják.

Dömötör Csaba azonban továbbra is azt állítja, hogy Magyar Péter aláírta azt a határozatot, csak most már nem akarja vállalni:

Molnár Csaba (DK) EP-képviselő is elmondta gondolatait a történtekről, kiemelve, a magyar pártok közül csak a Demokratikus Koalíció szavazta meg a határozatot, „a magyar jobboldal tehát egységes abban, hogy nem áll ki a megtámadott ukrán nép mellett, nem ítéli el az agresszort, nem segít megvédeni Ukrajnát és ezzel egész Európát. Megint összeállt a Fidesz, a Tisza és a Mi Hazánk fura koalíciója” – írta Molnár.

A Telex azt írja, az EP szerdán egy Ukrajna támogatásáról és az EU védelempolitikai fehér könyvéről szóló határozatról is döntött, Molnár az előbbire, Dömötör és Magyar az utóbbira hivatkozott, de a kettő között van tartalmi átfedés. Jogi következményük nincs, az EP véleményét jelenítik meg. A jegyzőkönyv szerint a Tisza Párt képviselői egyik előterjesztésnél sem szavaztak, a Fidesz és Borvendég Zsuzsanna (Mi Hazánk) nemmel szavazott mindkét esetben, a DK igennel.

Az Unió védelempolitikai dokumentumáról szóló állásfoglalást 419 igen, 204 nem és 46 tartózkodás mellett fogadták el. A határozat felszólítja az EU-t, hogy gondoskodjon saját biztonságáról, az európai béke és stabilitás érdekében támogassa Ukrajnát, felszólítja a tagállamokat, nemzetközi partnereket, NATO-szövetségeseket, oldjanak fel minden korlátozást az Ukrajnának szánt nyugati fegyverrendszerek használatával kapcsolatban, hogy orosz területen lévő katonai célpontok ellen is lehessen ezeket alkalmazni. 

Az Ukrajnára vonatkozó állásfoglalást 442 igennel fogadta el a parlament, 98 nem és 126 tartózkodás mellett. Ez a határozat üdvözli a harminc napos ukrajnai tűzszünet tervét, elvárja, hogy ebbe Oroszország is beleegyezzen. Kimondja, hogy az EU és tagállamai most Ukrajna elsődleges stratégiai szövetségesei, és ezt a szerepüket meg kell őrizniük, miután az Amerikai Egyesült Államok álláspontja változik, Oroszország irányában elnéző, saját szövetségeseivel szemben pedig ellenséges. Azt is kimondja a határozat, hogy az uniós szankciókkal befagyasztott orosz vagyont Ukrajna védelmére és újjáépítésére kellene felhasználni.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.