Anna Netrebko koncertjének lemondását kérte az ukrán nagykövet

  • narancs.hu
  • 2025. március 12.

Belpol

Az Operaház főigazgatója azonban azt válaszolta, Magyarország nem lesz kéretlen bíró egy „kibogozhatatlan testvérkonfliktusban”.

Mondja le Anna Netrebko orosz-osztrák operaénekesnő március 23-i fellépését a Magyar Állami Operaház – ezt kérte Sándor Fegyir, Ukrajna budapesti nagykövete keddi levelében Ókovács Szilvesztertől, az intézmény főigazgatójától. A 24.hu cikke arról szól, hogy a kérést nem teljesíti az Operaház. 

Sándor Fegyir saját levelét és Ókovács Szilveszterét is közölte Facebook-oldalán.

A nagykövet azzal indokolta kérését, hogy az operaénekesnő kapcsolatban áll Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, „finanszírozta a donbászi orosz terroristákat”, ami miatt szerepel a neve az ukrán Mirotvorec adatbázisban. A New York-i Metropolitan Opera szerződést bontott Anna Netrebkóval,  aki a nagykövet szerint ugyan próbált elhatárolódni a Kreml politikájától, de valójában „továbbra is az agresszor ország lobbistája”. 

„Miközben hálásak vagyunk Magyarország kormányának, amiért elismeri Ukrajna területi integritását és elítéli Oroszország fegyveres agresszióját Ukrajna ellen, egy olyan időszakban, amikor hazánk a függetlenségéért és szabadságáért küzd, amikor Oroszország továbbra is háborús bűnöket követ el az ukrán nép ellen, elfogadhatatlannak tartjuk, hogy egy olyan nagy tiszteletnek örvendő és rangos színpadon, mint a Magyar Állami Operaházé, az agresszor bűnös rendszerével kapcsolatban álló énekesnek adjanak helyet” – érvelt Sándor Fegyir.

Ókovács Szilveszter főigazgató megköszönte a nagykövet levelét, „kifogástalan magyarsággal megfogalmazott írását”, amelyet külön nagyra értékel, tartalmával azonban sajnos vitatkoznia kell.  „Az opera nem politikai termék, nem is harcászati. A művészek nem politikusok, nem is katonák. Nem ülnek füstös szobák mélyén, nem állnak taktikai helyiségek monitorai előtt. A művész bizonyos értelemben cipész, mint Hans Sachs Wagnernél: és a susztereket sem tiltja be senki háború idején” – írta Ókovács Szilveszter. 

Úgy fogalmaz, Magyarország „egy kibogozhatatlan testvérkonfliktusban nem kívánja a kéretlen bíró szerepét eljátszani”.

A főigazgató szerint Netrebko, akit tíz éve ismer, sosem politizál, előadására az intézmény történetének legmagasabb árú jegyei keltek el, vagyis „honfitársaink is értékén mérik” a művészetét. Ókovács kitért arra, hogy az Operaház orosz és ukrán táncosokat is foglalkoztat, és ő szeretné megőrizni az intézmény nyugalmát és politikai semlegességét „a remélt tűzszünet küszöbén”.

Anna Netrebko most Oroszországban sem léphet fel, mert háborúnak nevezte a háborút, nem különleges katonai műveletnek. A Metropolitan Operával pedig a szerződése felbontása miatt perben áll: 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Egy valódi hős

Superman a legamerikaibb kép­regényhős. Olyan, amilyennek az Egyesült Államok látni szeretné magát: erős és segítőkész, igazság­osztó és főként legyőzhetetlen.

Odavetve

  • - turcsányi -

Philip Barantini a technika ördöge, nyilván. Egysnittes rendező.

Kígyó a keblen

A gazdag értelmiségiek napszítta tengerparti nyaralói rendszerint az erkölcsök lazulásának, sötét titkok napvilágra kerülésének, legrosszabb esetben családok széthullásának színterei.

Az illúzió feltárása

A kezdetben monokróm festményeket készítő művész a kilencvenes évek végén radikális fordulattal olyan fotókat kezdett készíteni, amelyek a tömegmédia által megjelenített eseményeket „ábrázolják”.

Világok harca

Eva (Szitás Barbara) visszavonultan élő érett szépasszony, akit csak látszólag elégít ki, hogy a közeli botanikus kertbe jár virágokat festeni, a szíve mélyén férfitársaságra vágyik.

A tizedik király

Február végén, életének 88. évében elhunyt Borisz Szpasszkij, a sakktörténet 10. világbajnoka, vagyis a „sakk királya”, ahogy a trónon ülő aktuális bajnokot már több mint száz éve nevezik.

Az olvasóhoz

  • Narancs

Mára az Orbán-rezsim kimerítette minden intellektuális erőforrását, kifogyott minden ötletből. Ha hozzányúl valamihez, az azért romlik el, ha nem nyúl hozzá, azért.

Agónia

Óriási, rá és a hatalmára nézve talán végzetes politikai hibát követett el Orbán Viktor azzal, hogy a politikai ellenfeleit, valamint tőle független közéleti és hivatali szervezeteket és azok tagjait el- és kitakarítandó, azaz kiirtandó poloskának nevezte március 15-én. Az elhangzottak kimondatlanul is sugallják azt, hogy valójában az ország minden olyan állampolgárát poloskának tekinti, aki őt a hatalomból leváltani kívánja.

Skarlát betűs ország

Múlt szombaton, március 15-én Magyarország az 1848-as forradalmának és szabadságharcának 177. évfordulóját ünnepelte meg. Ez az egyik legnagyobb ünnepe Magyarországnak. Kitüntetett időpillanat, amelyben mindenki büszke lehet magára, arra, hogy milyen nagyszerű elődei voltak, s hogy milyen példa szerint élheti az életét, építheti a hazáját.