Majdnem le kellett állítani a paksi atomerőművet, mert túlságosan felmelegedett a Duna

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 25.

Belpol

Paks leállása lényegében katasztrófát jelentene.

A nagy meleg miatt kevesebb áramot termelt a szokottnál a paksi atomerőmű. De alakulhatott volna rosszabbul is a helyzet. A Duna ugyanis – többek között az alacsony vízállás miatt – olyan mértékben melegedett fel, hogy az már „adminisztratív korlátot jelentett a blokkok üzemeltetésére” – írja a G7. Ha tovább melegszik a folyó, még inkább csökkenteni kellett volna az áram termelését, vagy akár le kellett volna állítani az egész erőművet.

Nem lesz könnyebb – Le kell-e állítani a paksi atomerőművet a hőség miatt?

Az elmúlt hetekben több atomerőmű reaktorát is le kellett állítani Európában az emelkedő vízhőmérséklet miatt. Itthon nem merült fel a leállás lehetősége, de az időjárási változásokkal a jövőben számolnia kell az atomerőmű üzemeltetőinek.

Paks leállása lényegében katasztrófát jelentene a hazai villamosenergia-ellátás szempontjából, hiszen az erőmű a teljes hazai termelés több mint felét adja, a fogyasztásnak pedig a bő harmadát fedezi.

A jogszabályok szerint az erőmű leállítására akkor kerülhet sor, ha a Duna vízhőmérséklete az erőmű hűtővizének bebocsátási pontjától 500 méterre meghaladja a 30 fokot, ami ezen a nyáron majdnem megvolt. A folyó alaphőmérséklete sem volt messze ettől az értéktől, viszont hogy pontosan milyen mértékben melegedett fel a Duna, nem lehet tudni, mert a vízhőmérséklet mérése Paksnál augusztus eleje óta technikai akadályokba ütközik, ezért az ezt ellenőrző hatóság a legmelegebb napokon csak a reggeli órákban rögzítette a hőfokot, amikor a leghidegebb a víz.

A legmagasabb reggeli vízhőmérséklet 26,8 fok volt, ez azonban napközben 1,2-1,5 fokkal emelkedhetett, az erőmű pedig további 3-4 fokot adhatott hozzá a mérési pontig. Ez már simán 30 fok feletti értéket jelent. A Vízügyi Főigazgatóság a Paks utáni első mérési ponton regisztrált is augusztus elején ilyet: Domborinál a délutáni órákban hat egymást követő napon is huzamosabb ideig 30 és 30,2 fok közötti hőmérsékletet rögzítettek.

Pakson állítólag ezt a szintet nem érték el, de megközelítették. Kovács Antal kommunikációs igazgató a G7-nek azt mondta, hogy 29,8 fok volt a legmagasabb mérési érték.

Mindeközben szombat hajnaltól újra üzemel az atomerőmű harmadik blokkja, amelyet egy szivattyú meghibásodása miatt augusztus 14-én állítottak le, és rendkívüli karbantartást végeztek rajta– írja az MTI.

 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.