„Esetenként a rendőrség úgy értelmezi a szabálysértési törvénymódosítást, hogy a kunyhókban élőket is figyelmeztethetik. Pedig az új jogszabályok erről nem mondanak újat, erre a tevékenységre külön szabálysértési eljárás vonatkozik” – nyilatkozta lapunknak Kovács Vera, az Utcáról Lakásba Egyesület munkatársa.
Kovács azt tapasztalta, hogy félelem uralkodik a kunyhós hajléktalanok körében is, pedig ők nem az új eljárásrend által célba vett „utcai” hajléktalanok közé tartoznak. A szakember szerint ezres nagyságrendben élhetnek így emberek, közülük sokan az elmúlt napokban már összecsomagolták a holmijukat, mert arra számítanak, hogy el kell menniük.
Ilyen a vasszigorral hajléktalanított Budapest
Eltűntek a hajléktalanok a fővárosi közterületekről. De hova lettek? Varászütésre szinte teljesen kiürültek az aluljárók, a forgalmas közterek Budapesten: a Narancs.hu kedden kora reggel sehol nem talált már hajléktalanokat, viszont posztoló, fel-alá sétálgató rendőröket igen.
„Nagyon tartanak attól, hogy szállóra menjenek, mert nem biztos, hogy el tudják vinni a tárgyaikat. Ugyanis nekik sokkal több személyes táryguk van, mint azoknak, akik például az aluljárókban élnek, könnyebben is tudták tárolni azokat.Volt olyan hajléktalan, aki arról számolt be a civileknek: sorstársaitól azt kérték a rendőrök, dobják el a holmijukat, pedig a szabály szerint erre külön eljárást kell lefolytatni.
„A szabálysértési törvény szerint közterület minden olyan közhasználatra szolgáló terület (függetlenül a tulajdonos személyétől), amely mindenki számára korlátozás nélkül vagy azonos feltételek mellett vehető igénybe. Ebből látszik, hogy a közterület fogalma nagyon tág, érthetjük ezalatt egy magánterületnek a közforgalom elől el nem zárt részét is. Magánterület szempontjából elhagyatott iparterületeket, magántelkeket, vagy társasházak belső udvarait, lépcsőházait lehet elképzelni olyan helyként, ahol menedéket keresnének a hajlék nélküli emberek” – nyilatkozta lapunknak Tomcsik Dóra az Utcajogász Egyesülettől.
|
Hozzátette, külön meg kell említeni a magán-vagy közterületen épült kunyhókat, amikre az Utcajogász Egyesület álláspontja szerint nincs hatással a mostani szigorítás, annak ellenére, hogy a rendőrség most kiemelten foglalkozik az ügyükkel.
A kunyhó magánterületnek minősül, és a bíróság hatásköre eldönteni, hogy jogszerűen történt-e az építkezés, és kinek van joga a kunyhó használatára. Kunyhók esetében tehát a rendőrségi előállítás nem lehet jogszerű, hiszen a rendőrség nem dönthet a bíróság helyett.