Már akciózott is a Mi Hazánk a Ferenc téri BLM-szobornál

  • narancs.hu
  • 2021. április 1.

Belpol

A szélsőjobbosok körülkerítették a nem sokkal korábban felállított alkotást.

Furnérlemezekből állított paravánnal takarták el a Mi Hazánk nevű szélsőjobbos formáció tagjai a IX. kerületi Ferenc téren csütörtökön a nap közben felállított Black Lives Matter-szobrot.

Szalay Péter szobrászművész Prizma című alkotását, amely a New York-i Szabadság-szobrot formázza meg szivárványszínben, térdre ereszkedve, felemelt ökölbe szorított jobb kézzel, előzőleg Baranyi Krisztina polgármester is megtekintette. 

 
Fotó: narancs.hu

Az alkotó lapunknak adott interjújában egyébként úgy nyilatkozott, nem lenne problémája azzal, ha például ledöntenék a szobrot.

Ha erre - legalábbis egyelőre - nem is került sor, a Mi Hazánk helyszínre érkező tagjai tettek arról, hogy az alkotás ne legyen látható. A Toroczkai László pártelnökkel felvonuló szélsőjobbos fiatalok falemezekkel körbekerítették a Prizmát, a házilag barkácsolt paravánokra fából készült feszületet helyeztek el, a falemezek oldalára pedig "A feketéknek se tetszene a szivárvány" feliratú plakátokat ragasztottak. Mindezt számos fotós és újságíró dokumentálhatta a Ferenc téri napsütésben, amiképp azt is, ahogy a helyszínre kiszálló rendőrök igazoltatták a parlamenti képviselettel is rendelkező Fidesz-szatellit párt aktivistáit. 

 
Fotó: narancs.hu

 
Forrás: narancs.hu

Incidens nem történt. Két nő X-szel áthúzta a szélsőjobbosok plakátjait, mire utóbbiak részéről volt egy kis hőbörgés. Utána egy freeSZFE feliratú maszkot rakott valaki a falemezekre, de a Toroczkai-hívek leszedték és megtaposták. Helyi lakosok egyébként arra készülnek, este eltávolítják a szobrot körülölelő paravánt.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.