A kínai CATL tervei szerint már idén júliusban megkezdődne a Debrecen mellé tervezett gyára építése, 2024-ben pedig már a próbaüzemet is megkezdenék, míg 2025-ben beindítanák a tömeggyártást – írja a Telex a cég szűkkörű tájékoztatója alapján.
A debreceni gyár úgy tudni, három fázisban épül fel. A teljes projekt 221 hektárt használna fel, bizonyos, hiányzó földterületekre vásárlási opciója van a CATL-nek. Az első fázis109 hektáron zajlik.
Az üzem vízfelhasználásáról Szilágyi Balázs, a CATL közügyekért felelős vezetője azt mondta a lapnak, az első fázisban a gyárnak napi 3378 köbméter vízigénye lesz, míg ha mind a három fázis elkészül, már körülbelül 10 ezer köbméter lesz a napi vízigény. A jelentkező egyenetlenségek miatt a biztonságos ellátáshoz egy napi 18 ezer köbméter áteresztésű kapacitású csővezetéket kell kiépíteni. A felhasznált víz 70 százalékban lehet szürkevíz (azaz tisztított szennyvíz), 30 százalékban pedig ivóvíz.
Az első fázisban 80 MW-os átlagfogyasztás prognosztizálható, a hármadik fázisban pedig 300 MW-ra nő a tervezett maximális fogyasztás.
A Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság korábban arról írt hatósági szakvéleményében, hogy Debrecennek az újonnan megjelenő ipari vízigények miatt koncepcionálisan kell átalakítania a teljes városi ivóvíz-, szennyvíz- és csapadékhálózatot, mert az eddigi rendszer néhány év múlva már nem fogja bírni a terhelést. Azzal számoltak, hogy az ipari park átlagos napi vízfogyasztása 42 500 köbméter lesz, amitől a debreceni vízforrások a teljesítőképességük határára kerülnének. Később Papp László polgármester arról beszélt, hogy az ipari park vízfelhasználása nem haladhatja meg a napi 24 ezer köbméteres maximumot. Mindeközben a szakvélemény készítőjét Pintér Sándor nemrég kirúgta.
Mint ismert, a gyár megépítése ellen több helyi népszavazást is kezdeményeztek, de a választási bizottság mindegyik kérdést elutasította.