Médiafront: "Óriási lehetőségek"

  • - seres -
  • 1998. szeptember 24.

Belpol

Miközben az ellenzék új médiaháború fellobbanásától tart, a jobboldali értelmiség meg emiatt vádolja őket új kultúrharccal, a kormánypártok az általuk is rossznak tartott médiatörvény betűjét őrzik-védik kínos precizitással. Nem is csoda. A slendriánul megfogalmazott jogszabály most hosszú évekre bebetonozhatja a jobboldali többséget a médiakuratóriumokban.
Miközben az ellenzék új médiaháború fellobbanásától tart, a jobboldali értelmiség meg emiatt vádolja őket új kultúrharccal, a kormánypártok az általuk is rossznak tartott médiatörvény betűjét őrzik-védik kínos precizitással. Nem is csoda. A slendriánul megfogalmazott jogszabály most hosszú évekre bebetonozhatja a jobboldali többséget a médiakuratóriumokban.

A Magyar Televízióban és a Magyar Rádióban kialakult helyzetet Deutsch Tamás Fidesz-alelnök "tarthatatlannak" nevezte. "Nem elvitatható a kormány és a koalíció felelőssége a helyzet ilyen alakulásában. (...) Elképesztő az, hogy a két médium élére helyezett politikai komisszárok függetleníthették magukat." Ez volt 1993-ban, a médiaháború a tetőfokára hágott. Most 1998-at írunk, és Deutsch Tamás Fidesz-alelnök a médiáról szóló hatpárti egyeztető tárgyalásokon egy kormányoldalon ül az egyik exkomisszárral, Csúcs Lászlóval, aki egy MIÉP-es kitérő után a kisgazdák médiafelelősévé avanzsált.

Az aggodalom oka és gyökere

"Egyáltalán nem áll szándékunkban bármilyen módon visszaélni a kuratóriumokban kialakuló kormányzati többséggel", mondta a Narancs kérdésére Deutsch Tamás. "Ha ezt akarnánk, már eddig is tehettünk volna ilyen lépéseket nyáron." Deutsch szerint alaptalanok az ellenzéki médiapolitikusok félelmei, hogy a Magyar Televízió (MTV), a Magyar Rádió (MR), a Duna Televízió és a Magyar Távirati Iroda (MTI) kuratóriumi elnökségeiben kialakuló kormánypárti fölény egyfajta új médiaháborút jelentene. "Ahogy eddig, a jövőben is keresztül-kasul fognak szavazni a pártok delegáltjai, nem lehet abból kiindulni, hogy mondjuk a MIÉP mindig velünk szavaz majd."

Az ellenzék aggodalma azonban nem alaptalan, és a baj az, hogy az aggodalom gyökere maga a konszenzussal elfogadott, de átgondolatlanul megfogalmazott médiatörvény. "Az Országgyűlés által a kuratóriumba választható tagok felét a kormánypárti, másik felét az ellenzéki képviselőcsoportok jelölik úgy, hogy minden képviselőcsoport legalább egy jelöltjét meg kell választani", mégpedig minimum nyolc tagot. Ha parlamenti választás miatt változik a kormány-ellenzék arány, "ez az elnökség tagjainak megbízását nem érinti, de ha ez az egyenlő arány fenntartása érdekében szükséges, új jelölés alapján új tagot vagy tagokat kell választani", természetesen a paritás szellemének szem előtt tartásával. "Ha nincs paritás, meghal a szakmai munka", mondta lapunknak Haraszti Miklós, a rádió SZDSZ-es kurátora, aki szerint vészesetben élni kellene a kuratóriumok visszahívásának törvény adta jogával, mivel ellehetetlenült a célul meghatározott működés: a parlamenti erőviszonyoktól független ellenőrzés.

Semlegesség

Az MSZP-SZDSZ-éra kuratóriumaiban (a tulajdonosi jogokat gyakorló testületek 2000-ig álltak fel ebben a formában) négy-négy volt a kormánypárti-ellenzéki arány. Május óta azonban két rendezőelv él egymás mellett: az új műsorhoz ott volt egy-két régi férfi, KDNP-sek és MDNP-sek, akiknek pártjai a parlamentből kiestek, de ők maradnak, plusz hozzájuk jönnek a MIÉP ellenzékinek számító képviselői - mindez azonban csak az MR-re és az MTI-re érvényes, az MTV kuratóriuma júniusban feloszlatta magát, miután százhatvanhetedszer sem tudott tévéelnököt választani.

Nem kizárt, hogy a "régi" és az "új" elv együttélése miatt 14-16 fősek lesznek a kuratóriumi elnökségek, az egyik oldalon a Fidesz-MDF-FKGP csoport, a másikon az MSZP-SZDSZ-MIÉP ellenzék, megspékelve a KDNP-vel és az MDNP-vel, akik értékrendjük alapján valószínűsíthetően mégiscsak a kormányoldalon fognak szavazni, az "ellenzéki" nemzetiszocialistákhoz hasonlóan. Paradox módon a politikai komisszári működést ma pont a törvény betűjéhez való ragaszkodással lehet megvalósítani.

A múlt heti médiatárgyaláson nem folyt politológiai vita a kormánypártiság/ellenzékiség kritériumairól, csak Balsai István (MDF) szólta el magát egy lehetséges verzióról: a KDNP és az MDNP neutrális státusát pedzegette, ami konkrétumokra lefordítva 14 fős kuratóriumokat jelentene: hat-hat, plusz egy-egy (az ellenzék nyolc-nyolc főt javasol). Döntés azonban nem született, akárcsak arról az SZDSZ-es és MSZP-s javaslatról sem, hogy a kormány - a Szabadság téri akut vészhelyzet miatt - tárgyalja a tévé ügyét külön a többitől. Az SZDSZ mindenesetre a médiatörvény módosítását javasolja, a lehetséges kormánybefolyásolás megelőzésére.

Ne beszéljük meg

A kérdés természetesen az, csinálhat-e a kuratórium műsorpolitikát. Nem csinálhat. De van a kezében egy csodafegyver, akkor is, ha nincs meg a kétharmados többség: kézben tarthatja, intézkedésre késztetheti az elnököt, akit ő választ. Az elnök pedig informálisan is nyomás alá helyezhet szerkesztőket.

Míg Deutsch cáfolta, hogy bármilyen médiaoffenzívát akarnának hirdetni, Csúcs László (FKGP) a Narancsnak elmondta: azon túl, hogy ki kell küszöbölni az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által kifogásolt gazdálkodási anomáliákat, bizony "nem túl kiegyensúlyozott a tájékoztatás" a közmédiában, "egyenlőtlenség érvényesül", hiszen "kialakultak olyan erőcsoportok, amelyek meghatározhatják, mi a hír". És e téren "óriási a mozgásterünk", mondta Csúcs, és igaza van. Egyébként eddig is leginkább a kisgazdapárt próbált beavatkozni az MR szerkesztésébe. Az elmúlt hetekben az FKGP kifogásolta Bolgár György Beszéljük meg című betelefonálós műsorának állítólagos egyoldalúságát és azt, hogy a Krónika egyszer nem adott le valamilyen Torgyán-interjút.

A Krónika pedig, ahogy mostanában szokta, elnézést kért, és nem mondta azt: a Krónikát továbbra is a Bródy Sándor utcában szerkesztik, nem a Belgrád rakparton. Ilyen médiatörvényt ilyen kuratóriumokkal természetesen csak ilyen Krónika mellett lehet elképzelni.

- seres -

Lex Pokol: "elnyomó jelleg"

A kritikus hazai és nemzetközi visszhang nyomán kérdéses, hogy a Fidesz-frakció végül is támogatja-e Pokol Béla (FKGP-s alkotmányjogász, az Alkotmányügyi Bizottság elnöke, az utolsó kommunista Minisztertanács tanácsadó testületének tagja) javaslatát a vélemények helyreigazításáról. Vezető fideszesek egyelőre ellentmondásosan nyilatkoztak a lehetséges támogatásról, miközben a koalíciós partnerek már egyértelműen igent mondtak a szerkesztői autonómiát megszüntető stupid javaslatra. Deutsch Tamás a Narancsnak elmondta: a javaslat "sok technikai problémát vet föl", de osztja a lapok egyoldalúságáról vallott aggodalmakat. Szerinte szerencsésebb lenne, ha működne a média etikai önszabályozása.

A Polgári Törvénykönyvet módosító indítvány szerint "társadalmilag hátrányosnak tekintett vélemény és értékelés közlése esetén a személyesen érintett követelheti a vélemény vagy az értékelés cáfolatára közlemény közzétételét (...)", mégpedig azonos módon, azonos napszakban - ezt Pokol "helyreigazításnak, válaszadásnak" nevezi.

A legnagyobb létszámú újságíró-szervezet, a MÚOSZ rendkívüli elnökségi ülésen foglalkozott a Lex Pokollal: elfogadása esetén az Alkotmánybírósághoz fordul, mivel a javaslat támadás a szabad véleménynyilvánítás ellen; ütközik az alapvető szabadságjogokról szóló Római Egyezménnyel; és újabb politikusi beavatkozást jelent a sajtó ügyeibe. A bécsi székhelyű Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) a sajtószabadság elleni "brutális támadásról" és "elnyomó jellegű törvényalkotásról" írt Orbán Viktornak küldött levelében, hisz a válaszadás jogát a média saját rendszere önszabályozza, és "egyébként is csak tényekre vonatkozhat". Így igaz.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)