Még mindig nem egyértelmű, támogatná-e a Fidesz-KDNP a finn és svéd NATO-tagságot

Belpol

Pedig Orbán Viktor a frakciókat arra kérte, szavazzák meg a csatlakozást márciusban. 

Politikai nyilatkozatot terjeszt a Fidesz-KDNP-frakció az Országgyűlés elé – jelentette be Kocsis Máté és Simicskó István, frakcióvezetők az Országgyűlés tavaszi ülésszakát megelőző balatonfüredi frakcióülés utáni sajtótájékoztatón.

A nyilatkozat Kocsisék elmondása szerint hét pontból fog állni, többek között a két párt ismét kiáll a béke mellett és felszólítják a nemzetközi közösséget, hogy mielőbb lépjenek fel a béke érdekében, és kerüljék el az olyan lépéseket, amik az orosz-ukrán háború eszkalálódásához vezethetnek.

A frakcióvezetők elmondása szerint

vitarendezésre van szükség, mielőtt az Országgyűlés elfogadná a svéd és finn NATO csatlakozást – amit Magyarország korábban megígért, és Törökország mellett mindeddig még nem szavazott meg.

Kocsis Máté megerősítette azt, ami Orbán Viktor évértékelőjében is elhangzott: Magyarország az Európai Unió és a NATO elkötelezett tagja, egyúttal mindent kész megtenni a béke előremozdításáért.

Beszámolója szerint komoly vita alakult ki a svéd és a finn NATO-csatlakozásról, mivel ezeknek az országoknak a politikusai "durván, alaptalanul közönségesen sértegették Magyarországot, most pedig szívességet kérnek". Így

arra kérik az Országgyűlés elnökét, küldjön delegációt a két országba, hogy a vitákat sikerüljön rendezni.

Állítólag a két kormánypárti frakcióban azonban továbbra is viták vannak a két ország NATO-csatlakozásáról. Ami lássuk be, ha így van, felettébb érdekes. Kocsis Máté azt mondta,

a frakciók egyelőre hivatalosan még nem döntöttek arról, hogy megszavazzák-e Svédország és Finnország NATO-csatlakozását, Orbán Viktor viszont azt kérte a Fidesz és a KDNP frakciójától, hogy támogassák a javaslatot.

Mi lett a híres pártfegyelemmel? Vagy mindez csak kommunikációs fogás?

Simicskó István azt mondta, azért vannak aggályok a két ország csatlakozásával szemben, mert nem biztosak abban, hogy nem jelentené-e a háború eszkalációját a csatlakozásuk.

Kocsis arról beszélt, hogy egyelőre nagyon kicsi az esélye a tűzszünetnek az orosz-ukrán háborúban. Szerinte ennek az az oka, hogy senki nem a tűzszünetért dolgozik Magyarországtól nyugatra. Simicskó szerint a háború végét senki nem látja. Hozzátette, senki nem ismeri Oroszország céljait, azokre csak következtetni lehet a frontszakaszok alapján. Viszont szerinte a kifáradás látszik mindkét oldalon. De szerinte az még nagyon hosszú idő lesz, amíg a háború véget ér.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.