Megkapta a megépüléshez szükséges legfontosabb, környezetvédelmi engedélyt a gellérthegyi sikló, ezzel megnyílt az út a beruházás előtt – tudta meg a Népszava.
A lap információi szerint nem volt sem a fővárosi, sem az I. kerületi önkormányzatn ak ellenvetése, a sikló megépítésébe a katasztrófavédelem, az örökségvédelmi és természetvédelmi hatóság, illetve a területért felelős Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság is beleegyezett.
A beruházásnak szabtak ugyan feltételeket, de ez annyit tesz, hogy a beruházónak, amely a 25 százalékban fővárosi, 75 százalékban magántulajdonban lévő Rác Sikló Kft., a felső állomás épületét a „táji háttér színvilágához és anyagaihoz történő minél teljesebb illeszkedéssel” kell megvalósítani.
A környetvédelmi hatóság az eljárás során többször hiánypótlásra szólította fel a beruházót, a megkérdezett illetékes szervek - helyi önkormányzat, szakhatóságok - nem találtak kivetnivalót a tervekben, így az annak ellenére is megvalósulhat, hogy a környezetvédelmi eljárásához készült hatástanulmány szerint a sikló „a főváros több nézőpontjából, így például a történelmi belvárosból, a Dunáról, a pesti rakpartról is látható lesz” és
„jelentősen megváltozik a gellérthegyi tájkép”.
Az engedélyben és indoklásban utóbbi megjegyzések azonban már nem is szerepelnek. Márpedig a sikló megépítésével tájképi változás lesz, nem is kevés: az építendő sikló és állomásai"markáns művi elemként” jelennek meg, a korábbi dokumentáció szerint a pályavonalon 12 méter szélességben nem lehet fa, az építkezés idején pedig 20 méter szélesen kell kivágni, csonkolni a fák lombkoronáját és eltüntetni a bokrokat.
A Népszava hozzáteszi, nem meglepő, hogy végül mégsem volt senkinek ellenvetése. Ahogy írják: "az előzetes régészeti dokumentációt a Budai Vár átépítését szervező Várkapitányság készíti el, az örökségvédelmi engedélyt a fővárosi kormányhivatal adja ki. Az I. kerület azt válaszolta, hogy a benyújtott tervlapok megfelelnek a helyi építési szabályzatnak. A fővárosiaknak meg nem sok lehetőségük nyílt a beleszólásra, lévén a közmeghallgatást a pandémiás veszélyhelyzet miatt „az érintettek személyes megjelenése nélkül” tartották meg."
Kiemelik: a most kiadott engedély 2031. november végéig érvényes, a határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!