Megjelent az új rektori pályázat, és kizárja a Zeneakadémia szenátusának jelöltjét

  • narancs.hu
  • 2023. július 22.

Belpol

Részben kiterjeszti, de más szempontból annál jelentősebben szűkíti a jelentkezők körét az éjjel megjelent kiírás.

Július 21-én éjjel közzétette a Kulturális és Innovációs Minisztérium az új pályázati kiírást a Zeneakadémia rektori posztjára. Erre azért volt szükség, mert a Zeneakadémia oktatói és számos tudományos szervezet tiltakozott Csák Jánosnál a diszkriminatív első kiírás miatt. A miniszter kedden az ATV-ben jelentette be, hogy új kiírás készül.

Az újonnan hirdetett álláspályázat abban más az előzőhöz képest, hogy kiterjeszti a jelentkezők körét a klasszikus zene területén kívül érkezőkre és lehetőséget biztosít az előadóművészek mellett az alkotóművészeknek is. Ugyanakkor egy kormányrendeleti hivatkozással le is szűkíti azt azokra a pályázókra, akik rendelkeznek a Kossuth- vagy Széchenyi-díj, a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze, vagy a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díj kitüntetések valamelyikével. Ahogy arról több cikkben is írtunk, a szakmában ugyanis úgy hírlik, a pályázatot Keller Andrásra a Concerto Budapest karmesterére szabták. A Zeneakadémia szenátusa nem őt, hanem Kutnyánszky Csabát állította volna jelöltként, aki viszont az utóbbi kitételnek nem felel meg.

A minisztérium lépése faramuci helyzetet teremt, amennyiben az állami díj meglétét elvárja, de a kulturális kormányzat állami díj fejében egyetemi tanári címet is adományozhat – pont így történt ez Keller András esetében, aki júliusban, Novák Katalin javaslatára, a Kossuth-díjára hivatkozva kapott egyetemi tanári címet. Az álláspályázat ellenben nem veszi figyelembe a Liszt- és Erkel-díjakat sem, amik a magyar állam által adományozható legmagasabb zenei kitüntetések.

Minap megjelent helyzetértékelésünkben azt írtuk, Csák János úgy fújt visszavonulót, hogy közben az ajtóban felejtette a bakancsát. Annak a 206 egyetemi oktatónak, aki a pályázat ellen tiltakozott, egyetlen esélye az lenne, „ha sikerül olyan rektorjelöltet találniuk, aki a miniszternek és az egyetem szenátusának egyaránt tetszik”.

Pályázni a kiírás megjelenését követő harminc napon belül, vagyis 2023. augusztus 21-ig lehet, a pályázatok elbírálási határideje október 31.

A Zeneakadémia válságos helyzetéről legutóbbi lapszámunkban írtunk: az egyetem kancellárja ugyanis az a Kotán Attila Bertalan, aki a BME-n is összeférhetetlennek bizonyult.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk