Megtiltotta a rendőrség az Együttnek a síposztást március 15-én

  • narancs.hu
  • 2017. március 9.

Belpol

Ne fütyülj!

„Bejelentettünk három síposztó pontot, erre betiltották. Holnap bejelentek hatot, ha azt is betiltják, másnap bejelentek tizenkettőt és így tovább” – reagált Juhász Péter, az Együtt elnöke arra, hogy ma délután egy rendőrségi határozatban megtiltották neki és pártjának a március 15-re tervezett akciójukat. Juhászék „Mondjuk el füttyszóval, mit kíván a magyar nemzet!” névre keresztelt eseményükkel kívánnak jövő szerdán a Nemzeti Múzeumnál tiltakozni Orbán Viktor ünnepi beszéde alatt.

A fütyülés előtt síposztást is terveztek,

például az Astoriánál – ám ott, ezek szerint, egy olyan pult, amelynél például szórólapokat is szoktak osztogatni, vagy amilyennél a Momentum is gyűjtötte az aláírásokat, akadályozza a közlekedést vagy a népképviseleti szerveket; a törvény ugyanis csak és kizárólag ebben a két esetben tiltja a gyülekezést. Ezt ugyan az Alkotmánybíróság is kimondta már, a rendőrséget ez azonban nem zavarja, ma egy hétoldalas indoklással megtiltották a síposztást, és fellebbezést nem fogadnak el.

Juhász szerint ez a gyülekezési és véleménynyilvánítási jog megsértése, Orbán fél, és ezért próbálja ellehetetleníteni az akciót. Ők azonban nem tágítanak,

ott lesznek a Nemzeti Múzeumnál,

előtte pedig tiszteletüket teszik a Petőfi-szobornál. „Ennek a napnak ugyanis épp a sajtószabadságról és a szabad véleménynyilvánításról kellene szólnia, Orbán ezzel szemben tökéletesen más álláspontot képvisel, mint a márciusi ifjak.”

Az Együtt azt követeli Orbántól, tartson nyilvános közmeghallgatást, ahol bárki elmondhatja a véleményét és választ kap a kérdéseire. De a válasz erre egyelőre csupán az a hétoldalas rendőri tiltó határozat.

Juhász Péter – Orbánék meg akarják akadályozni, hogy…

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.