36–8 arányban Merkely Bélát választotta rektorjelöltté a Semmelweis Egyetem Szenátusa – írja a 444.
Merkely Béla kihívója Kellermayer Miklós, az orvoskar dékánja volt.
Kellermayer korábban a Facebookra feltöltött videóban arról beszélt, olyan egyetem építésén szeretne dolgozni, ahol az emberközpontúság számít, nem a nyers erő, az együttműködés és nem az egyszemélyes akarat, a szabadság és nem a szorongás, a valódi alázat és nem a megalázottság. Nyilvánvalóan ellenfele vezetési stílusára utalhatott, azzal is, hogy szívesen csatlakozott hozzá, mert látta rajta a dinamizmust, de úgy gondolja, a cél nem szentesítheti az eszközt. Arról is beszélt, hogy jajkiáltások sokasága jutott el hozzá.
A szenátus többsége a jelek szerint mást tapasztalt, vagy nem értett egyet a helyzetértékelésével.
Merkely Béla 2018 óta vezeti a Semmelweis Egyetemet.
A szenátus csütörtökön hallgatta meg a rektori tisztség betöltésére pályázatot benyújtó Kellermayer Miklós és Merkely Béla professzorok programbeszédét.
A testület tagjai titkos szavazással Merkely Béla tanszékvezető egyetemi tanárt, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatóját, Széchenyi-díjas orvost, az egyetem jelenlegi rektorát választották rektorjelöltnek.
A szenátusban a hat egyetemi kar, a Hallgatói Önkormányzat, a Doktori Tanács, a Klinikai Központ, illetve a két érdekképviselet választott képviselői szavaztak.
Merkely Béla annak tulajdonítja győzelmét, hogy széles körben elismerik szerepét abban, a Semmelweis Egyetem – Közép-Kelet-Európában elsőként – a világ legjobb 250 egyeteme közé jutott. Az elmúlt öt év legfontosabb eredménye a rektor szerint az orvos- és egészségtudományi kurrikulum megújítása, és annak gyakorlatba történő bevezetése volt, melynek következtében tovább erősödött a gyakorlati, betegágy melletti oktatás szerepe, hasonlóan a világ meghatározó és legjobb egyetemeihez.
A nemzeti felsőoktatásról szóló törvény értelmében a rektorjelöltről szóló javaslatot az egyetem elküldi a fenntartónak. A rektori megbízásra vonatkozó javaslatot a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány vezetője a Kulturális és Innovációs Minisztérium útján továbbítja Novák Katalin köztársasági elnöknek, aki július 1-jével öt éves időtartamra bízza meg az egyetem vezetőjét.