Mészáros Lőrinc cégbirodalmában helyezkedett el Vida Ildikó volt NAV-elnök

  • narancs.hu
  • 2025. január 9.

Belpol

Az Egyesült Államok által még 2014-ben szankcionált Vida most már Mészáros cégeiben tölt be pozíciókat. 

Mint ismert, korrupciós tevékenységben való részvételért szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét az Egyesült Államok, de korábban már volt egy hasonló eset: 2014 őszén az Egyesült Államok hat magyar kormányzati tisztségviselőt, illetve a „kormányzathoz közel álló személyt” tiltottak ki az országból. Ekkor merült fel az is, hogy esetleg a tanácsadói szerepet betöltő Habony Árpádot is kitilthatták, aki viszont egy Washingtonban készült fotóval cáfolta ezt, majd kiderült, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke, Vida Ildikó viszont tényleg szerepel a kitiltottak között.

Rogán szankcionálása ugyanakkor súlyosabb Vidáénál, őt nem csak a beutazástól tiltották el, de gazdasági szankciókat is alkalmaznak vele szemben, a hozzá köthető vagyonokat zárolják, és a vele való üzletelést is tiltják. A 2014-es kitiltottak nevét nem is hozták direktben nyilvánosságra, Vida a nevének felmerülése után maga ismerte el, hogy rajta van a kitiltottak listáján (emiatt meg is próbálta számon kérni az akkori amerikai ügyvivőt, André Goodfriendet, de kiderült, hogy nem tud angolul, ezért "tolmácsot kért").

Vida Ildikó a NAV-elnöki posztjáról végül a botrány után közel egy évvel, 2015 augusztusában mondott le, a 24.hu pedig most azt írja, hogy karrierjét azóta az üzleti szférában folytatta: előbb mentora, az addigra kegyvesztetté vált Simicska Lajos és Nyerges Zsolt agrárportfóliójának központi cégében, a Mezort Zrt.-ben lett felügyelőbizottsági tag, majd 2017-ben az igazgatóság elnöke, majd ahogy Simicska cégei lassan Mészáros Lőrinc kezébe kerültek, úgy Vida Ildikó is a Mészáros-birodalom része lett.

Vida ugyanis az időközben a Mezortot (is) beolvasztó, Magyarország talán legnagyobb agrárportfólióját összefogó Talentis Agro Zrt.-ben lett igazgatósági tag, és Mészáros érdekeltségéhez tartozó vagyonkezelőnél is posztot visel: 2018 óta vezérigazgatója a Pro-Aurum Vagyonkezelő Zrt.-nek, ami 2019 óta tartozik Mészároshoz (a cég egykor Simicskáék média-, illetve reklámérdekeltségeinek fő vagyonkezelője volt), emellett a Pro-Ráta Holding Zrt. vagyonkezelőben is vezérigazgató.

A 2014-es kitiltási botrány hátterében egyébként nem is a rendszerszintű korrupció állt, hanem egyes amerikai cégek konkrét esetei. Úgy tudni, a magyar kormánnyal kapcsolatban álló személyek kenőpénzt akartak kicsikarni amerikai vállalatoktól különféle előnyökért – a fő érintett értesülések szerint a Bunge étolajgyártó volt, az ügyészség későbbi tájékoztatása szerint a kormányközeli Századvég azt üzente a cégnek, hogy ha fizetnek 2 milliárd forintot, el tudják intézni, hogy csökkenjen az étolaj áfája, de információk szerint olyan jelzések is érkeztek, hogy az adóhatóság is elnézőbb lenne, ha bizonyos összegek bizalmasan, főként megfelelő alapítványok irányába útra indulnának az adott cég számlájáról. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.