Interjú

„Szimpátia és irigység, ennyi”

Kozma Gábor, Kisgörbő polgármestere pártosodásról, pletykálkodásról és „gyüttmentségről”

Belpol

„Ha csak ötvenszázalékos erőbedobással csinálom a dolgokat, pont ugyanoda jutok, mintha száztíz százalékon pörgök” – fogalmaz a 198 lelkes Zala megyei Kisgörbő független polgármestere, aki második ciklusát kezdte meg szeptemberben. Megvalósíthatók-e a nagy álmok egy kistelepülésen?

Magyar Narancs: Június 9-én mindössze négy szavazattal nyert egyetlen kihívójával szemben. Meglepődött, hogy ennyire szoros lett a végeredmény?

Kozma Gábor: Igen. Illetve annyiban nem, hogy tudtam, nagyon komoly mozgolódás van velem szemben, és hogy ezért nem szabad félvállról vennem a kampányt. Utólag kiderült, jól tettem. De hogy ennyire szoros lett a végeredmény, az azért elgondolkodtatott. Ráeszméltem: az, hogy kívülről nézve a környék egyik legjobb hírű és legszebb települése Kisgörbő, a falu felének nem számított. Szimpátia és irigység – csak ennyi az, ami meghatározza, hogy rád szavaznak-e vagy sem. Sem szakmailag, sem költségvetésileg nem tudtak belém kötni, mert rendben van minden, erre figyelek. Ezért elkezdtek személyeskedni: hogy a feleségem, aki a kisboltot üzemelteti, miért jár Mercedesszel…

MN: Kistelepülésen megesik az ilyesmi.

KG: Csakhogy engem és az előző testületet három héttel a választások után feljelentettek jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt, és a feljelentésben felsoroltak mindent, amit a kampányidőszakban szórólapokon is terjesztettek rólam: például, hogy eladtam a 19 éve üresen álló volt iskolát, illetve magamnak adtam el egy önkormányzati ingatlant. Természetesen névtelenül tették a feljelentéseket. Jelenleg is folyik a nyomozás. Az említett ingatlant 2020-ban valóban megvettem, akkor már tíz éve árulták, senkinek nem kellett. Erre valaki kitalálta, hogy tízszer annyit ér, holott a testület döntött az eladásról, ingatlanbecslő állapította meg az árat, minden szabályos volt. Nem az a lényeg, hogy van-e valóságalapja ezeknek a vádaknak, hanem a tudatos gyanúba keverés.

A helyi Fidesz jelöltje csak akkor lehetett fideszes, ha megnyerte a választást. Ha nem, akkor a párt levette róla a kezét. Az illetőnek, aki egyébként helyi lakos, semmilyen koncepciója nem volt arról, hogy mit tenne a faluban: nem volt ötlete a potenciális bevételi forrásokra, az adózási fegyelem erősítésére, az idősekről való gondoskodásra, a lehetséges falufejlesztésekre. Míg én 42 pontban írtam le az elképzeléseimet a szórólapon, a másik jelöltnek csak olyan szórólapja volt, amely engem áztatott. De még csak szórólap sem kellett a lejáratásomhoz, ennél kisebb ez a település: elég volt az intrikus pletykálkodás.

MN: Aki közszereplést vállal, az a kitettséget is vállalja.

KG: Így igaz. Azt viszont nehezen élem meg, hogy bármilyen programot hirdetek, ami nyilvánvalóan jó ügyet szolgál, legyen az faluszépítés, kulturális rendezvény vagy szociális terület, egy bizonyos kör részéről csak a kritikát kapom. Ne ültessünk levendulát, mert ő azt nem szereti! Amikor egy faluban a közösségi érdek nem írja fölül az egyéni érdekeket, az pontosan megmutatja a helyi viszonyokat. Az irigységből fakadóan az emberek úgy gondolják, hogy valaki csak azért cselekszik a közösség érdekében, hogy abból valami hasznot húzzon. Polgármesterként olyan dolgok miatt is magyarázkodnom kell, amelyek még csak ötlet szintjén vannak, mert az emberek többsége nem tudja elhinni, hogy egyszerűen a közjóért akarok tenni valamit.

MN: A bizalmatlanság némiképp indokolt, elég sok megélhetési politikust látott már ez az ország.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?