„A Fidesz titokban több százmilliárd forintos földrablást készített elő. Két hónap alatt hatalmas földterületet akarnak privatizálni, hogy kinek, azt csak gyaníthatjuk. Meg kell akadályoznunk a földrablást!” – áll az LMP által szervezett „A magyar föld nem eladó!” névre keresztelt demonstrációjának Facebook-oldalán. A tiltakozás mögé beállt az MSZP, a PM és a Jobbik is. A budapesti központi akció mellett több megyében félpályás útlezárással támogatják a tüntetést, Kishantosnál például délután 1 és 4 óra között.
|
Sallai Róbert Benedek, az LMP országgyűlési képviselője ma reggel traktorral érkezett a Parlamentbe, ezzel is felhívva a figyelmet arra, a közel 400 ezer hektárnyi állami föld eladásával a Fidesz gazdasági hatalmát kívánja megalapozni. „A termőföld-privatizáció az ország jövőjéről szól. Arról szól, hogy lesz-e a jövőbeni kormányoknak esélye bármi hatást gyakorolni arra, hogy merre haladjon tovább az ország. Ez egyszerű hatalomtechnikai kérdés” – mondta Sallai.
És kik is azok a híres vevők?
Többek között azok, akiknek 2012 elején bírálták el nyertes pályázatukat az állami földekre, s három éve élvezik a földek bérleti jogát, így elővásárlási joggal rendelkeznek.
Fejér megyében például a nevek önmagukért beszélnek. A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) egytől egyig 2012. február elsején bírálta el például az alábbi haszonbérleti pályázatokat:
– Kálozi földekhez jutott Nagy Péter, aki az NFA elnökhelyettesének, Nagy Jánosnak az unokaöccse, a hirdetményen Nagy János aláírásával;
– Bicskén nyert Tiborcz Eszter Zsuzsanna, Tiborcz István testvére, Orbán Ráhel sógornője;
– Felcsúton területekhez jutott Flier Péter és Flier János is, utóbbi felcsúti vállalkozó, akinek tavaly novemberi marhatelep-avatóján maga Orbán Viktor mondott beszédet;
– Mészáros Beatrix, a Búzakalász 66 Felcsút Kft. ügyvezető igazgatója Kajászón nyert haszonbérletet állami földekre;
– Kiss Árpád, a nádarató vállalkozó is kajászói földekhez jutott.
A tüntetés fő jelszava szerint „a magyar föld nem eladó”, jó szívvel nem is állítja senki, hogy nevezettek vásárlás útján juthatnak majd hozzá, az ilyesmit a köznyelv inkább szerzésnek nevezi. Meglátjuk, milyen foganatja lesz a ma esti ellenzéki összeborulásnak.