Az egészségbiztosító idén április végén közölte döntését a Honvédkórházzal, miszerint a laborvizsgálatok után járó finanszírozást visszamenőlegesen, április 1-jével megszünteti. Az FPEP illetékes főosztályvezetője indoklásában az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) április 2-i határozatára is hivatkozik, amelyben a fővárosi tiszti főorvos töröltette a kórház működési engedélyéből a PCR-labor tevékenységét. A tisztiorvosi végzést azonban a H-Med megfellebbezte, s így az egyelőre nem végrehajtható - az ÁNTSZ állásfoglalására tehát nem alapozhatott volna az egészségbiztosító, érvelnek a felperesek. Hozzáteszik azonban azt is, hogy szerintük az FPEP lépése ettől függetlenül is jogellenes.
Az ÁNTSZ április 2-i döntésével a H-Med képviselői szerint más baj is van: mint lapunknak elmondták, az eredeti dokumentum egy nem "alakszerű" elsőfokú határozat volt (például nem tartalmazott sem indoklást, sem rendelkező részt). A döntést megtámadták, mire a tisztiorvos egy immár formailag megfelelő végzést hozott; a kft. az Országos Tiszti Főorvosi Hivatalhoz fordult jogorvoslatért, ám az helybenhagyta az elsőfokú határozatot. A cég végül a Fővárosi Bíróságtól ez utóbbi határozat felülvizsgálatát kérte augusztusban; a kft. képviselői ezért állítják azt, hogy - mint említettük - jelenleg nincs jogerős és végrehajtható közigazgatási határozat a H-Meddel szemben. (A közigazgatási per tárgyalását még nem tűzték ki, a kártérítési peré 2002 januárjában kezdődik.)
A dolog érdekessége, hogy az első, formailag szabálytalan "rapid" végzést fővárosi tiszti főorvosként az a Lun Katalin jegyezte, aki hasonló minőségében még egy évvel ezelőtt is támogatta a vállalkozás kórházbeli működését. Tavaly nyár óta nem történtek drámai változások a cég működésében; olyanok semmiképpen sem, amik indokolták volna azt, hogy a tiszti főorvos asszony véleménye gyökeresen megváltozzék - állította a Narancsnak a H-Med ügyvezetője, Szellem Zoltán.
Ami viszont tény: a H-Med kénytelen volt felfüggeszteni tevékenységét a Honvédkórházban, munkatársainak jó része az időközben beindult konkurenciához igazolt át.
Kérdések
Hogy a kft.-t miért nullázták le, arra senki nem tudott egyértelmű magyarázatot adni. Az általunk megkérdezett kormánypárti és ellenzéki politikusok, illetve szakértők sem tudtak válaszolni e kérdésre. Abban is meglepően egybehangzó volt a véleményük, hogy a vállalkozás politikailag "tiszta", amennyiben a H-Med tisztségviselői és tulajdonosai egyetlen párthoz sem kötődnek. Néhányan arra tippelnek, hogy a cég dinamikus árbevétel-növekedése szúrhatott szemet a szakminiszternek: a H-Med tavaly 1,7 milliárd forint értékben végzett laboratóriumi vizsgálatokat.
A cégnél idén februárban és márciusban a Mikola-éra alatt felálló "OEP-kommandó" végzett ellenőrzést, melynek során 7000 eset dokumentációját vizsgálták meg. Szellem Zoltán megjegyezte: csupán negyvenegy esetben találtak adminisztrációs hiányosságokat, de később ezekről is kiderült, hogy számítógépes adathordozókon fellelhetők a nem létezőnek hitt adatok. Az ügyvezető ekkor még semmi rosszra nem számított. Nyugtalan akkor lett, amikor - közvetve - arról értesült, hogy Mikola István egy március közepi konferencián "sanda vállalkozásokról" beszélt, amelyek lényegében csapra verik az Országos Egészségbiztosító Pénztárat (OEP), s a miniszter ezzel összefüggésben félreérthetetlenül utalt a H-Medre. A vállalkozás teljes ellehetetlenítésére Szellem Zoltán azonban még ekkor sem gondolt - ez derül ki a HVG-nek március végén adott nyilatkozatából is.
Pedig már az ellenőrzés sem volt véletlen; bár látványos eredményt nem hozott, Mikola István március 27-én ezt írta az OEP főigazgató-helyettesének: "A H-Med finanszírozásáról Öntől kapott tájékoztatásból megállapítható, hogy közpénz több száz milliós nagyságrendben indokolatlanul és ellenőrizetlenül folyik ki a PCR-vizsgálatokra. Felszólítom ezért, hogy haladéktalanul tegyék meg a szükséges és jogilag lehetséges legszigorúbb intézkedéseket azokkal a beutaló orvosokkal, illetve egészségügyi intézményekkel szemben, akik, illetve amelyeknek alkalmazottai szabálytalanul vagy indokolatlanul kezdeményeztek ilyen vizsgálatokat. A szankciók alkalmazásához esetleg szükséges jogi segítséget az Egészségügyi Minisztérium Jogi Főosztálya megadja. A feltárt, nem az OEP hatáskörében szankcionálható viszszásságokat az ÁNTSZ illetékes szerve részére azonnal jelentsék."
A már említett "kommandósok" jelentésük végén leszögezték: "Az ellenőrzés az OEP-finanszírozás kérdésével nem foglalkozott." Az egészségbiztosítónak a H-Med-labor működését felfüggesztő határozata mindenesetre azzal érvel, hogy a cég jogszerűtlenül vette át a Honvédkórháztól a PCR-vizsgálatokat, amit a finanszírozás "kuszasága" is mutat: az OEP nem közvetlenül, hanem a honvédelmi tárcán és a Honvédkórházon keresztül támogatta a H-Med mikrobiológiai tevékenységét. E fura helyzetért azonban mindenekelőtt a terület sokszor nem egészen egyértelmű jogi szabályozásai - például az egyes feladatokat kódszámmal jelölő szisztéma anomáliái - a felelősek, állították lapunknak egészségügyi szakértők.
Örökösök
A nagy profittal kecsegtető piacra a H-Med összeomlása után a Genodia Kft. próbál betörni. A cég által működtetett mikrobiológiai labor munkatársai javát a H-Med munka nélkül maradt alkalmazottaiból toborozta. A cég ügyvezetője és kisebbségi tulajdonosa, Holló Zsolt például a H-Med-labor genetikai részlegvezetője volt.
A H-Medet április végén "kaszálta el" az FPEP, a Genodiát június közepén alapította Holló Zsolt és az egészségügy e szegmensében is jártas Prodia Rt. (előbbi 49, az rt. 51 százalékban tulajdonosa a cégnek). A nyilvános cégbírósági adatok szerint a fő tevékenységet (például laboratóriumi és egyéb diagnosztikai jellegű szolgáltatások) engedélyező ÁNTSZ-határozat augusztusban még biztosan nem volt meg. Hogy azóta sikerült-e beszerezni, nem tudtuk meg: Holló Zsolt elhárította érdeklődésünket.
Az ügyvezetővel azt sem sikerült tisztázni, hogy a laborukban végzett vizsgálatokat valóban a Prodia megfelelő engedéllyel rendelkező intézményeiben (Kistarcsán, Veszprémben, Nyíregyházán) hitelesítik-e. Ha ugyanis ez az információ helytálló, akkor a volt csepeli autógyár területén működtetett mikrobiológiai laboratórium ténykedésének a jogszerűsége megkérdőjelezhető. (Holló Zsolt gondolkodási időt kért, de lapzártánkig nem jelentkezett.)
Cégmustra
A Genodiát alapító Prodia Rt. két "frontembere" társtulajdonosa annak a HospInvest Kft.-nek is, amelybe az induláskor Mádai Szilvia is beszállt egymillió forinttal (idén augusztusban aztán kilépett a cégből). Mádai Szilvia az egészségügyi miniszter régi társa (volt férje révén rokonságba is került Mikola Istvánnal): 1992-ben együtt alapítottak betéti társaságot, és Mikola éveken át - 2000 elejéig - elnöke volt az 1998-ig Mádai igazgatta, s mindmáig a Mádai Szilvia cége résztulajdonában lévő MaMMa Klinika Rt. felügyelőbizottságának. 2000 novemberéig a jelenlegi miniszter tulajdonosa volt annak a cégnek, amely kisebbségi részvényese a MaMMa Klinikának. (Erről részletesen lásd: Önsegélyalap, Magyar Narancs, 2001. január 11.)
A MaMMa egyre meghatározóbb szerepet tölt be a rákszűrésben (a más módszerekkel dolgozó H-Med részben ugyanúgy konkurense e cégnek, mint a Prodia Rt.-nek). 2000 áprilisáig egyébként a MaMMa Klinika felügyelőbizottságának a tagja volt a H-Med-labor ÁNTSZ-engedélyét fővárosi tiszti főorvosként visszavonó Lun Katalin is (ő ma már országos tiszti főorvos).
Nem állítjuk, hogy e tényekkel magyarázható a H-Med vesszőfutása. Lehet, hogy megannyi fura, véletlen egybeesésről van szó csupán.
(Cikkünk készítésekor igyekeztünk megszólaltatni az OEP illetékesét és Lun Katalint is; az egészségbiztosító sajtóosztálya, illetve a főorvos aszszony titkársága jegyezte is kérésünket, ám az érintettek lapzártánkig nem találtak módot a visszahívásra.)
Egy baráti társaság
Míg a H-Med tönkretétele előtt - politikai hovatartozástól függetlenül - értetlenül állnak a megfigyelők, a Biosan Kft. sikerének a titka nem ismeretlen előttük.
Múltkori írásunkban (Decemberbe´ kéne menni, 2001. október 25.) már előkerült a cég: Mikola István főigazgatósága alatt a Szent László Kórház 14 millió forintért vásárolt egy haematológiai gépet (plusz hárommillió a reagensekért), amely hamarosan tönkrement. Egy független bizottság jelentése szerint a szerkezet a beszerzésekor a kifizetett ár felét sem érte; az ügyben a főváros bizottsága is vizsgálódott, elmarasztaló megállapításokat is tettek, következménye mégsem lett a "fejlesztésnek".
A gép beszállítója a Biosan Kft. volt. Egyes források szerint a cégben ezután tűnt föl a cégtulajdonosokkal régóta jó viszonyban lévő Mikola József, István testvére. Ezt ellenőrizni nemigen lehet: Mikola József ugyanis nem szerepel a kft. cégbírósági irataiban, noha a Biosan honlapján személyét ügyvezetőként tüntetik föl, és van olyan szerződés is, amit a Biosan nevében ő jegyez.
A Biosan az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) egyik jelentős beszállítója. A céggel kapcsolatos egyik legabszurdabb történet az a közbeszerzési pályázat, amelynek során a Mikola István vezette vérellátó 2000 végén nettó 70,5 millió forint értékben rendelt a kft.-től reagenseket. (A nyertes pályázók közül a Biosan kasszírozhatott legtöbbet.)
Az OVSZ-nek a Közbeszerzési Értesítő 2000. december 20-i számában közölt "termékleírásai" szakmai képtelenségek - állítják a terület szakértői. A vérellátó ugyanis ugyanolyan reagenseket vásárolt két- vagy többféle anyagként feltüntetve, aszerint, hogy például terheseknek vagy betegeknek szánják-e. Ám ilyen nincs; a terhes és a beteg páciens vizsgálatakor egyazon AHG polyspecifikus keveréket vagy Rh-fenotípust használják. (A vérellátó egyébként feltalált más forradalmian új "kategóriákat" is, hozzáértők szerint nem kevésbé elképesztőeket.)
Hogy a vérellátó miért "bontotta meg" az egyébként megbonthatatlan anyagokat? A "jóindulatú" magyarázat szerint az OVSZ e "trükkel" igyekezett minél több cégnek megbízást adni. Csakhogy ez esetben felmerül a kérdés: a más megjelölésű, de nyilvánvalóan ugyanazon reagenst miért vásárolta az OVSZ eltérő áron? És e "megkülönböztetésből" miért éppen a Biosan Kft. jött ki jól? A Biosantól az OVSZ 120 000 ml "betegeknek való" AHG-t rendelt nettó 25,23 millió forintért, és 16 000 ml "betegeknek való" Rh-fenotípust nettó 45,25 millióért. A "terhes" AHG-t (40 000 ml) és Rh-t (4000 ml) a Biotest Kft. szállította nettó 6,9, illetve 6,45 millióért.
(Ha elfogadjuk e "jóindulatú" megközelítést - hogy ti. minél több cég megrendeléshez juttatása volt a célja a szakmailag megalapozatlan rendeléseknek -, akkor ennek kapcsán meg kell említenünk: az e pályázaton nyertes társaságok majd´ mindegyike jelentős hirdetője volt abban az időben a Kórház című szaklapnak, amelyet az akkor még Mikola István tulajdonolta Phonendoscop Kft. jelentetett meg.)
A "rosszindulatúbb" feltételezés szerint minderre azért volt szükség, hogy a Mikola Józsefet foglalkoztató Biosan drágábban szállíthasson. Az ezt vallók véleménye szerint az ugyanazon anyagok "megbontása" valójában cinikus visszaélés azzal a szakmai alapkövetelménnyel, miszerint egy laboreredmény akkor megnyugtató, ha a vizsgálatot két olyan anyaggal végzik el, amelyek egymástól független gyártók termékei.
Az eredményt egyébként egy a pályázattól végül visszalépő cég a közbeszerzési döntőbizottságon megtámadta; keresetét februárban azzal utasították el, hogy a kihirdetett eredményből - nem lévén pályázó - kára nem származott, így a bizottság szerint nincs jogalap keresetének érdembeni tárgyalására. Ily módon a fellebbező cég beadványában is szereplő szakmai nonszenszről szó sem esett.
A pereskedő társaság - a Cytotech Kft. - egyébként nem kis kockázatot vállalt: mivel a cég létét alapvetően befolyásolják az OVSZ-től kapott megrendelések, fellépésével végső soron saját egzisztenciáját veszélyeztette. Hasonló kiállásra más eddig nem vállalkozott a szakma környékéről: a cidrit jól jelzi az is, hogy az esetről senki nem kívánt névvel nyilatkozni. Az Országos Vérellátó Szolgálat sem volt hajlandó kommentálni a miniszteri rangra felvergődött korábbi főigazgató idején lezajlott közbeszerzést. Pedig nem is az eredmény értékelésére voltunk kíváncsiak, hanem mindössze arra, hogy mint a legilletékesebb szakmabelieknek mi a véleményük mondjuk a "terheseknek" meg a "betegeknek való" AHG-keverékről. "Csak a főigazgató asszony nyilatkozhat" - mondta a vérellátó általunk megkérdezett munkatársa. Eljutni azonban csak a szolgálat pr-felelőséig lehetett, aki úgy vélte, hogy ebben az ügyben a főigazgató asszony biztosan nem kíván megszólalni; és lapzártánkig nem is szólalt meg. Ha nem, hát nem.
Bundula István
Kupper András fővárosi önkormányzati képviselő (Fidesz) egy korábbi cikkünk egyik mondata kapcsán az alábbiak közlését kérte lapunktól:
"A Magyar Narancs október 25-i számában Decemberbe´ kéne menni címmel megjelent írásban a MaNcs hibájából, tévedésből jelent meg a Kupper Andrásra való hivatkozás."