Milliárdokért úszhat fényárban a Bálna, a MÁV most készül a járvány második hullámára

Belpol

Újraszigetelik és kivilágítják a főváros partra vetett üvegkolosszusát. A vasút pedig a hetekben tudta beszerezni a tavaly november óta várt védőkesztyűket.

Közel 2,6 milliárd forintért renoválják Budapest talán leghányattatottabb sorsú épületét, a Bálnát – derül ki az uniós közbeszerzési értesítőből, a TED-ből.

A 2010-ben elkészülő, de csak 2012-nyarán átadott üvegóriás számtalan botrány tárgya volt az elmúlt tíz évben, és aki csak érdekelt volt az ügyben – legyen az tervező, generálkivitelező, beruházó, vagy az épületet éveken át használó főváros – az perben-haragban állt üzlettársaival.

Partra vetett hal

A jogi és pénzügyi viták következményeként a Bálna 500 napon keresztül is üresen állt, a be nem fizetett számlák miatt pedig az Elmű az épület áramellátását, ezzel fűtését is lekapcsolta a tél közepén. A témáról e cikkünkben írtunk részletesebben:

Az üzletközpontként használt, de minimális bevételt hozó komplexumtól végül a Tarlós-éra utolsó évében, 2019-ben szabadult a fővárosi vezetés. 11,2 milliárd forintért adták el az állami tulajdonú Magyar Turisztikai Ügynökségnek.

Világítani fog és, be sem ázik majd

Az MTÜ márciusban írt ki pályázati felhívást a jobb napokat sem igazán látott ingatlan külső felújítására. „A fejlesztés célja egy olyan optimalizált műszaki megoldás kivitelezése, amely gazdaságosan megvalósítható és emellett biztosítja a héjszerkezet vízzáróságát, de nem változtatja meg az épület külső megjelenését, kialakítását” – írták a dokumentumban. A munka során takarítják és egy speciális szigetelőréteggel kenik be a Bálna üvegfelületét – emellett több mint ezer LED lámpát és közel 250 méter vonalvilágítást szerelnek rá, hogy az épület éjszaka is látható legyen. (Korábban lila lézerfényekkel világították meg a Bálnát, de ezt sokan idegesítőnek találták). A megbízás része az is, hogy átalakítsák a komplexum rendezvény- és kiállítótereit - a választási győzelmeit rendszeresen itt ünneplő Fidesz-vezérkarnak tehát új helyszínt kell keresnie, ha 2022-ben esetleg megnyernék a választásokat.

A tendert 2,58 milliárd forintos ajánlatával Paár Attila cége, West Hungária Bau Kft. nyerte meg,

lekörözve a 2,7 milliárdot kérő Eb Hungary Investet és a 2,74 milliárdos ajánlattal jelentkező Aktuál Baut. A Tiborcz István üzlettársaként is ismert Paár mondhatni hazai pályára érkezett: cége, a WHB Kft volt ugyanis a Bálna generálkivitelezője. A Paár-féle cég egy év alatt fejezi be a felújítási munkákat a szerződés értelmében.

 Fáziskésésben

Szintén az uniós értesítőből tudhattuk meg, hogy a MÁV-nál nem csak a vonatok késnek:

a vasúti társaság május 20-án kötött 79,4 milliós keretszerződést gumikesztyűk beszerzésére, melyre hivatalosan a koronavírus „második hulláma” elleni védekezéshez volt szükség - bár azóta a harmadik hullám is lecsengett.

A kesztyűket Limitless Medical Kft. szállíthatja le az állami cégnek. A MÁV eredetileg még tavaly novemberben írt ki pályázati felhívást a védőfelszerelésekre, közöttük szájmaszkokra és fertőtlenítőszerekre is. A tenderen tucatnyi cég indult, a ám vasúttársaság formai hibákra és hiányosságokra hivatkozva nem fogadta el ajánlatukat - így maszkok és a fertőtlenítőszerek beszerzése sem jött össze. Utóbbiaknál szintén a Limitless lehetett volna a befutó, ám hiába nyertek a tenderen, nem küldték el időben a szerződéskötéshez szükséges dokumentumokat.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.