Minden hetedik gyerek valamilyen mentális problémával küzd

  • narancs.hu
  • 2024. június 21.

Belpol

Az ellátás helyzete katasztrofális az állami rendszerben, egyes kezelésekre éveket kell várni.

Minden hetedik gyermek mentális problémával küszködik. Ennek az iszonyatos mentális járványnak, beláthatatlan következményei lesznek

– mondta Pászthy Bea, az Egészségügyi Szakmai Kollégium gyermekpszichiátria és addiktológia tagozatának elnöke a Bethesda Gyermekkórház új gyermek-pszichoterápiás központjának átadásán a Népszava tudósítása szerint. A szakember arról is beszélt, hogy az állami rendszerben – gyakorló pszichiáterek véleménye szerint – katasztrofális az ellátás helyzete, előfordulhat, hogy egy-egy kezelésre akár éveket kell várni, és még a magánszektorban is több hónapos a várólista.

A Bethesda Gyermekkórházban újonnan kialakított segítő központban az úgynevezett kognitív-terápiára épülő gyermekpszichiátriai foglalkozások zajlanak. Itt az ország bármely pontjáról fogadnak háziorvosi vagy szakorvosi beutalóval 8-18 éves szorongó, kényszerbeteg vagy ADHD-val diagnosztizált pácienseket. Németh Laura klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, a részleg vezetője a lap kérdésére elárulta: „Ha valaki most jelentkezne be, őt legkorábban két hónap múlva tudják fogadni az első állapotfelmérő beszélgetésre.”

A szakember beszélt arról is, hogy módszerük a pozitív viselkedés- és élményterápiára épül, így része az is, hogy a szülőket bevonják gyermekük kezelésébe. A foglalkozásokon a gyerekeket szorongásoldó és egyéb konfliktuskezelő technikákkal ismertetik meg, a szülők pedig tanácsokat kapnak arra, hogyan tudnak segítségükre lenni a serdülő gyerekeiknek mentális nehézségeik menedzselésében.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.