Mi lesz a szociális ágazatban dolgozók védőoltásával?

Mintha nem is léteznének

Belpol

A kormány a bentlakásos idősotthonokban dolgozók és lakók oltását megszervezte, ám az ágazatban dolgozók nagy része még mindig oltásra vár. Facebook-csoportokban keringő telefonszámokon próbálnak oltópontokra regisztrálni. A döntéshozók mintha nem lennének tisztában a szociális szféra működésével.

„Az egészségügyi dolgozók után legfontosabb a szociális ellátásban részesülők és az ott dolgozók védőoltása. Esetükben a szociális intézményekben kell megszervezni a védőoltást, tehát nem javasolt a lakosság többi részéhez hasonló regisztrációs rendszert alkalmazni, és nem szabad az oltás feltételeként a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon történő regisztrációt előírni, mert ezzel csak csökkenthetjük a védőoltást igénylők körét és számát” – ez olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) honlapján „az oltási terv” kivonatának második pontjaként. A szakmában dolgozók azonban nem azt tapasztalják, hogy a beoltásuk prioritást élvezne – tudtuk meg az Esély Labor Egyesület munkatársaitól, Juhos Katalintól és László Johannától, utóbbi maga is szociális munkás.

„Jelenleg másfél állásban dolgozom szociális munkásként Budapesten, egyrészt a gyermekjóléti alapellátásban, ott az önkormányzat a fenntartó, másrészt egy szegregátumban, ott civil szervezetnél. Egyik helyen sem merült fel, hogy megkapjuk az oltást” – mondja Lados Noémi szociális munkás. A gyermekotthonban napi kapcsolatban van nemcsak a gyerekekkel, hanem a gondviselőikkel is, a szegregátumban élőkkel úgyszintén.

 „Mi miért nem?”

A saját felelőssége is, hogy megfertőzi-e azokat, akikkel nap mint nap együtt dolgozik, de nem is ülhet folyton karanténban. Védőfelszerelés és fertőtlenítő van elég, a nyolcból öt kollégája mégis kidőlt. Noémi is elkapta a koronavírust, harmadik hete volt otthon, amikor beszéltünk vele. „Nem regisztráltam az oltásra, mert az oltási terv szerint a szociális ellátásban dolgozóknak nem kell. A kollégáimmal azt gondoltuk, a munkahelyen megkapjuk majd a vakcinát. Nem így történt. Közben a bentlakásos idősotthonokban dolgozók rég megkapták. Ami rendben is van, csak azt nem értjük, hogy akkor mi miért nem?”

Koronavírus - Idősek ellátása

 

   Védtelenül Fotó: MTI/Balázs Attila

Juhász Eszter, az Esély Labor Egyesület tagja szintén egy fővárosi szegregátumban dolgozik szociális munkásként, egy uniós projekt keretében közösségi teret működtetnek. A járványhelyzetben főként az álláskeresésben segítik ügyfeleiket, de támogatást nyújtanak a családoknak a digitális oktatásban, továbbá abban is például, hogyan férjenek hozzá bizonyos egészségügyi szolgáltatásokhoz. Mint mondja, ők szerencsések, mert van munkahelyi telefonjuk, azon éjjel-nappal elérik őket az ügyfelek, ők pedig mennek, amikor kell. A közösségi tér jelenleg ugyanis zárva tart. „Februárban először én lettem covidos, 21 napig voltam karanténban, aztán sorban a kollégáim. Most is legalább négyen koronavírusosak, így ismét zárva vagyunk. Most lenne a legnagyobb szükség ránk, de az ügyfeleinknek is az az érdeke, hogy otthon maradjanak, és csak akkor találkozzunk személyesen, ha nagyon muszáj.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.