A debreceni önkormányzattal dolgozó ügyvéd is érintett lehet a börtönkártalanítási perekben

  • narancs.hu
  • 2020. január 31.

Belpol

Az Origo valamiért nem ejtett szót a legtöbb pert nyerő ügyvédi irodáról.

Közleményben tagadta a debreceni önkormányzat, hogy bármilyen kapcsolata lenne a "börtönbizniszben" érintett helyi ügyvédi irodával, miután az Átlátszó pénteken arról írt, hogy a legtöbb rabot képviselő ügyvéd hosszú időn keresztül kapcsolatban állt a debreceni önkormányzattal és a város tulajdonában lévő gazdasági társaságokkal.

A kormánypárti Origo ugyanis közzétett egy listát arról, hogy milyen ügyvédi irodák jártak el a börtönkártalanítási ügyekben, és bár a lap maga a második legtöbb ügyet vivő dr. Magyar György és Társa Ügyvédi Irodát emelte ki a listából (419 ügy, 544,3 millió forint kifizetett összeg), a legtöbb kártalanítási pert a dr. Mohácsi Ügyvédi Iroda folytatta, Magyarékhoz képest több mint négyszer annyi, összesen 1880 üggyel és 814,6 millió forint kifizetett összeggel.

Az Átlátszó azt írta, a legtöbb börtönkártalanítási pert folytató ügyvédi iroda debreceni székhelyű, és Mohácsi Ferenchez köthető, és bár az Origo cikkének megjelenése után a honlapja már nem voltelérhető, korábban saját oldalán és a tulzsufultsag.hu honlapon is kínált képviseletet börtönkártalanítási ügyekben.

Mohácsi Ferenc korábban maga is elismerte, hogy évtizedek óta dolgozott a fideszes többségű debreceni önkormányzatának, emellett két évvel ezelőttig ő volt a városban a helyi választási bizottságnak a debreceni közgyűlés által megválasztott elnöke is. 2010-ben Kósa Lajos, Debrecen akkori polgármestere a közgyűlés előtt azt is megemlítette róla, hogy “járt már el az Önkormányzat megbízásából például munkaügyi kérdésekben”.

Bár az Átlátszó hozzátette, hogy a börtönkörülményekkel kapcsolatos kártalanítási perekben a deaktivált honlap szerint nem a helyi választási bizottság volt elnöke, Mohácsi Ferenc, hanem a büntetőügyekkel foglalkozó Mohácsi Ferenc Zsolt járt el, a debreceni önkormányzat a cikkre válaszként azt közölte, hogy

"az érintett sajtótermékek valótlanul állítják, hogy Debrecen önkormányzatának, vagy gazdasági társaságainak bármilyen együttműködése lett volna az elmúlt időszakban az említett ügycsoportban eljáró ügyvéddel".

Az önkormányzat azt is írta, hogy a "börtönbiznisznek" nevezett ügykörben valójában Mohácsi Ferenc Zsolt ügyvéd és a tulajdonában álló  Dr. Mohácsi Ferenc Zsolt Ügyvédi Iroda járt el, amellyel az önkormányzatnak és szerveinek semmilyen kapcsolata nem állt fenn, sem a közelmúltban, sem korábban.

A Debreceni Ügyvédi Kamara honlapján a Dr. Mohácsi Ügyvédi Iroda és a Dr. Mohácsi Ferenc Zsolt Ügyvédi Iroda azonban egymás helyettes irodáiként vannak feltüntetve. Az Origo által közzétett listán pedig a "dr. Mohácsi Ügyvédi Iroda" kétszer is szerepel, egyszer a már említett 1880 üggyel, egyszer pedig 12 üggyel és 14,2 millió forintnyi kifizetett kártlanítási összeggel, így vagy a listát készítők hibáztak, vagy mindkét "dr. Mohácsi" iroda képviselt rabokat kártalanítási ügyekben.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.