MOK: 2500 milliárddal költ kevesebbet az állam egészégügyre, mint amennyi az uniós áltag eléréséhez kellene

  • narancs.hu
  • 2025. február 3.

Belpol

A kamara szerint évente 60 ezer beteg életét lehetne menteni, ha nem lennének az áldatlan állapotok. 

Az egészségügy átfogó reformját sürgető kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK) egy héttel azután, hogy a kormány publikálta a koronavírus-járvány ötödik évfordulójára időzített, járánykezelést fényező videóját – írja a Telex. A MOK a Facebookon, TikTokon, Instagramon, YouTube-on is megosztotta a videót, amely a legsürgetőbb problémákat összegzi. 

 

Ezek az alábbiak:

  • Az uniós áltaghoz képest a magyar állam kevesebb mint felét költi lakosai egészségügyi ellátására, ami egy évben vásárlóerőre vonatkoztatva fejenként 1352 euró áll szemben az EU-s átlag 3319 euróval,
  • krónikus az alulfinanszírozottság, a kamara szerint reálértéken a magyar egészségügyi ráfordítás a pandémia alatti rövid megugrástól eltekintve egyenletesen csökkent az utóbbi években,
  • az ellátórendszer súlyos problémákkal küzd,
  • évente 60 ezer beteg életét lehetne megmenteni, ha jobban szervezett lenne az ellátás,
  • átlagosan 482 napos várólista van a kórházakban,
  • elavultak a kórházak, rosszak a munkakörülmények és a kilátások.

A kamara szerint Magyarország 2500 milliárd forinttal költ kevesebbet egészségügyre, mint amennyi az uniós átlag eléréséhez kellene. A MOK javaslatot is tesz arra, hogy hogyan érhetné el a kormány legalább az uniós átlagot. 

A hazai kórházak romló állapotával részletesen foglalkozott a Magyar Narancs a múlt évben. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A felcsúti gyerek lehetetlen küldetése

A miniszterelnöknek minden korábbinál nagyobb szüksége van arra, hogy megtartsa a két és fél-hárommilliós bázisát. Ehhez úgy kellene nyitnia a szélsőjobb felé, hogy a kormány rasszizmus ellen hirdetett „zéró toleranicája” ne veszítse hitelét – ha volt neki ilyenje egyáltalán. Ez nyilvánvalóan nem fog menni. 

 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.