Molnár Zsolt ígéretet kapott, hogy betekinthet a Pharaon-ügy irataiba

  • Urfi Péter
  • 2016. november 7.

Belpol

A mai kulcsfontosságú ülésen a nemzetbizonsági bizottság szocialista elnöke volt az egyetlen ellenzéki. Megpróbáltunk mindent kiszedni belőle, ami nem titkosított adat. Interjú.

Nem tudjuk, mi történhetett, talán Habony Árpád hazajött végre a szabadságáról, mindenesetre a Fidesz és a kormány kommunikációs stratégiát váltott, és most már jól láthatóan a káosz érzetének kialakítására törekszik Pharaon-ügyben. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának mai üléséről előre megírtuk, hogy azon a talpraesettség látszatát eddig sikeresen kerülő ellenzék végre alaposan megszorongathatná a Fideszt, és az eddiginél sokkal több információt tudhatnának meg az ügyről. Ehhez képest az LMP-s Szél Bernadett és a jobbikos Mirkóczki Ádám nem jelent meg ma reggel a zárt ülésen, amikor – Lázár János elmondása szerint – hét titkosszolgálati vezető adott tájékoztatást Pharaonról. Az egyetlen ellenzékit, a bizottság elnökét kérdeztük tehát arról, mit tudott meg, és hogyan akarja továbbvinni az ügyet.

Egy korábbi bizottsági ülés után

Molnár Zsolt egy korábbi bizottsági ülés után

Fotó: MTI

magyarnarancs.hu: Össze tudná foglalni, hogy mi a Fidesz álláspontja a Pharaon-ügyben?

Molnár Zsolt: Nem könnyű feladat. Eddig az volt az álláspontjuk, hogy Pharaon belföldi tevékenysége nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot, Kósa Lajos mai nyilatkozatából viszont már úgy tűnik, mintha nem is lenne belföldi tevékenysége. A kormány és a Fidesz ködösít, hárít, mellébeszél vagy részigazságokat ismételget.

magyarnarancs.hu: És azt össze tudná foglalni, hogy mi az MSZP álláspontja?

MZS: Először is, ha valakinek ilyen múltja van, ha valaki ellen nemzetközi körözés van, az szerintem önmagában elég ahhoz, hogy nemzetbiztonsági kockázatot lássunk benne. Másodszor: emiatt nem kívánatos a személye. Harmadszor pedig mindent el kell követni a beazonosítása érdekében. A magyar hatóságok teszetosza módon viselkednek, de mintha az amerikai fél sem erőltetné, hogy egymásra találjanak az információk.

magyarnarancs.hu: A történetben sok a minősített adat, vagyis bizottsági elnökként sok mindenről nem beszélhet. De a mai fideszes nyilatkozatokra, gondolom, reagálhat. Kósa Lajos frakcióvezető például azt mondta az MTI szerint, hogy „Pharaon nevű emberrel a magyar kormány soha az életben semmilyen kapcsolatban nem volt”, és nincs neki magyarországi tulajdona, érdekeltsége sem.

MZS: Ebből az első állítás megint megfoghatatlan. A magyar kormány mint olyan, nyilván nincsen hivatalos kapcsolatban vele, de most az a vélelem, hogy állami tulajdonú cégek, magyar kormánytagok és a miniszterelnök is kapcsolatban áll vele. Azt pedig érdeklődve hallgatom, hogy a korábban törvényesnek és biztonságosnak minősített magyarországi tevékenysége hirtelen megszűnt létezni. Nehéz ezt értelmeznem.

magyarnarancs.hu: Lázár miniszter a parlamentben azt mondta az Index szerint, hogy „Pharaon vízumkérelmében másik születési dátum van, mint ami alapján az FBI körözi őt. Ha az FBI beteszi a körözési dokumentumokba ezt az adatot, akkor a magyar hatóságok letartóztatják, ám az amerikai fél ezt nem tette meg”. Korábban viszont több kormánytag, köztük maga Lázár is azt mondta, hogy ha belép az országba, akkor lefogják. Akkor most letartóztatnák Pharaont vagy sem?

MZS: Hát, nagyon kedves, hogy ezt tőlem kérdezi, de nem én vagyok az illetékes.

magyarnarancs.hu: Nem kapott erről tájékoztatást a bizottsági ülésen?

MZS: Feltettem szó szerint ugyanezt a kérdést. A válaszokból az derült ki, hogy az a Pharaon, aki vízumot kapott, semmilyen körözés alatt nem áll. Ebből a saját személyes értelmezésem szerint az következik, hogy amíg az FBI vagy az Interpol nem egészíti ki a körözést, addig nem tartóztatnák le ezt a személyt.

A két pharaon

A két Pharaon

 

magyarnarancs.hu: Németh Szilárd azt írja mai közleményében, amiben mellesleg hazugnak nevezi önt, hogy „a balliberális és a jobbikos ellenzék és sajtó közös lejárató akcióinak következtében a nemzetbiztonsági ellenőrzés is megtörtént, ami semmilyen magyarországi kockázatot nem tárt fel”. Félve kérdezem: lehetséges az, hogy csak azután foglalkoztak Pharaonnal a magyar szolgálatok, hogy a sajtó írt róla idén márciusban? Addigra már a Pharaon-cégek rég megvettek két vidéki kastélyt, a Belügyminisztériumra néző Postabank-székházat és az Orbán házával szemközti villát!

MZS: A schengeni belépéshez, a vízumkiadáshoz szükséges meglehetősen szigorú ellenőrzés megtörtént (2014 októberében – U. P.), de ez valóban nem hasonlítható egy nemzetbiztonsági átvilágításhoz. Az én tudásom szerint ilyen a vízum kiadása és az első sajtóhírek megjelenése között nem folyt. Most viszont már hónapok óta foglalkoznak a magyar hatóságok Pharaonnal, és számomra elfogadhatatlan, hogy még mindig csak a beazonosítás problémáinál tartunk.

magyarnarancs.hu: Ez tényleg egy vicc (lásd 10 + 1 érvünket, miért azonos önmagával Pharaon). De akkor ön miért nyilatkozik olyanokat, legalábbis a hvg.hu-n ezt olvasom, hogy „a személyazonosság megállapítása miatt gyakorlatilag most is ott tartunk, hogy nem tudni, hogy egy, kettő vagy három Pharaonról beszélünk”. Már hogyne tudnánk!

MZS: Nem én, hanem a kormány állítja, hogy itt tartunk. Amit nem is hiszek el. Most már a bizonyossággal határos módon beazonosítható, hogy ez a Pharaon az a Pharaon, akit köröznek. Engem úgy tájékoztattak, és én ezt a részét elfogadom, hogy az FBI nem pontosította az adatokat, de mostanra ettől függetlenül, egyéb információkból is kiderül, hogy ugyanarról a személyről beszélünk. Aki bármit csinál Magyarországon, biztosan nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Akkor is, ha csak lélegeztetőgépeket oszt szét a nép között.

magyarnarancs.hu: Közelítsünk másik irányból. Kaptak bármilyen információt arra nézve, hogy van másik Pharaon? Nem csak arról van szó, hogy egy darab Pharaon van, aki eltérő adatokat használ?

MZS: De, ez utóbbi a valószínűbb. Körültekintően akarok fogalmazni, ezért nem állítom tényként, de valószínű, hogy ugyanannak a személynek a különböző személyes adatai keverednek.

magyarnarancs.hu: Mi is sokszor hivatkoztunk már egy kiszivárgott belügyminisztériumi dokumentumra, amely az Együtt honlapján most is elérhető. Ebben a lehető legvilágosabban leírják, hogy megkapták a szükséges adatokat, és beazonosították Pharaont.

Részlet a kiszivárgott iratból

Részlet a kiszivárgott iratból

 

MZS: A Juhász Péter által közzétett dokumentumot én hitelesnek tartom, és ebből tényleg az következik, hogy nálunk is az a vélekedés, hogy ez a Pharaon az a Pharaon. Ennek az egész, olykor már mesébe illő, misztikus elemeket tartalmazó kormányzati mellébeszélésnek az vethetne véget, ha az amerikai hatóságok minden kétséget kizárólag beazonosítanák Pharaont. Addig a Fidesz továbbra is mindenkit hülyének nézhet.

magyarnarancs.hu: Az előző bizottsági ülés után azt nyilatkozta, hogy megkezdődött Pharaon „kiszorítása” Magyarországról. Mire alapozza az állítását?

MZS: Ez a kiszivárgott iratból következik szerintem, de nyilván csak akkor lesz ténylegesen igaz, ha elismerik végre, hogy a két Pharaon ugyanaz.

magyarnarancs.hu: Miért nem kezdeményeztek ténymegállapító vizsgálatot?

MZS: Ahhoz először arra volna szükség, hogy a szolgálatok munkájával kapcsolatban felmerüljön a jogszabály-ellenesség gyanúja. Ehhez először meg kellene ismernünk a Pharaon-ügyre vonatkozó dokumentumokat. Én jeleztem az igényemet, hogy minden vonatkozó iratot látni szeretnék, és erre ígéretet is kaptam. Erről konzultálni fogok ellenzéki képviselőtársaimmal is. A ténymegállapító vizsgálathoz ugyanakkor többségre van szükség, ami csak a fideszes képviselők szavazataival lehetséges. A szándék mindenesetre megvan.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.