Molnár Zsolt szerint a Balatonnak főpolgármesterre van szüksége

  • narancs.hu
  • 2024. július 1.

Belpol

Úgy véli, nincs olyan közigazgatási szerv, amely egységbe forrasztaná a térség érdekérvényesítő képességét. 

Új közigazgatási egység létrehozatalára tesz javaslatot Molnár Zsolt, az MSZP párigazgatója. Ez a „Balaton Térség Önkormányzata” nevet viselné – írja a Népszava. Minderről Molnár hétfőn egy sajtótájékoztatón beszélt: mint kiemelte, a Balaton egyedülálló nemzeti kincs, amely az ország számára kiemelkedő idegenforgalmi bevételt hoz. A tó partján 41 településen, 11 városban közel 140 ezer ember él életvitelszerűen. Hosszú idő óta vita zajlik arról, hogy a Balaton térsége elsősorban lakóhely, a jövő nemzedékei számára megőrzendő természeti kincs, vagy pedig a turizmusnak kell prioritást élveznie. Ezek a szempontok szerinte közös nevezőre hozhatók, ehhez azonban egységes érdekérvényesítésre van szükség.

A Balaton térsége három megyére tagozódik, így nincs olyan közigazgatási szerv, amely egységbe forrasztaná a térség érdekérvényesítő képességét. Úgy látja, új közigazgatási egység a három megye fölött, megyei jogosítványokkal rendelkező területi önkormányzatként jöhetne létre, amelynek egyik fontos szerve a Balatoni Közgyűlés lenne. A közgyűlés tagjai a 41 település polgármesterei lennének. A közel 140 ezer térségi lakos pedig egy balatoni főpolgármestert is választhatna, aki vezetné a Balatoni Közgyűlést.

Hozzátette, a települési önkormányzatok hatáskörei nem csökkennének, hanem többletjogosítványokhoz juthatnának. A Balatoni Közgyűlés megkaphatná azokat a fejlesztési forrásokat, amelyeket megyék, valamint a Balaton Fejlesztési Tanács, továbbá kiegészítő forrásokkal is tudna gazdálkodni. Az idegenforgalomból származó áfabevételek egyharmadát is megkaphatnák. Ezáltal pedig egy komoly mozgástérre tehetne szert a Balaton térsége, számolt be a lap. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.