Tegnap, az oktatásért szervezett tüntetés közben derült ki, hogy Pintér Sándor egyeztetésre hívta a parlamenti frakciók vezetőit a státusztörvény kapcsán szerdára. Az ellenzéket láthatóan megosztja, ott legyenek-e.
Az LMP részt vesz az új pedagóguséletpálya-törvényről, azaz a státusztörvényről tartott többpárti egyeztetésen, közölte Kanász-Nagy Máté, aki sürgette a pedagógusok béremelését is. Szerinte nem kell várni az Európai Unióra, „ha nem fizetünk százmilliárdokat azért, hogy szennyező akkumulátorgyárak jöjjenek az országba, akkor lesz pénz béremelésre” – fogalmazott.
A tárgyaláson történő részvételüket azzal indokolta, hogy bojkott esetén hetekig hallgathatják majd, „nem merült fel kritika az ellenzék részéről a státusztörvénnyel kapcsolatban”. „Azért megyünk el, mert a Fidesznek kényelmetlenebb, ha ott vagyunk és elmondjuk a kifogásainkat” – tette hozzá. Kanász-Nagy szerint „az egyeztetés nyilván egy színjáték”, amelyben a Fidesz kommunikációs gépezete a bojkott szerepét osztotta az ellenzékre.
Eddig a Jobbik és LMP jelezte, hogy elmennének Pintérrel egyeztetni, a DK ahhoz a feltételhez kötötte, hogy a belügyminiszter a tanárokkal és szervezettekkel is üljön le, a Momentum pedig látszatintézkedésnek nevezte az egyeztetést.
A Momentum közleményében ez olvasható: „Átlátszó és hazug látszategyeztetések helyett arra van szükség, hogy
a rendőr-belügyminiszter először is írásban garantálja, az emberei nem verik tovább gumibottal, és nem fújják le többet könnygázzal az ártatlan diákokat,
akik a tanáraikért és egy igazságosabb, emberségesebb oktatásért, a jövőjükért tüntetnek.”
Jakab Péter törpemozgalma, A Nép Pártján arra kéri az ellenzék meghívott tagjait, ne menjenek el „kávéra” Pintér Sándorral. „Ne kezdjenek alkudozni a rezsimmel, mert ő sem teszi. Képtelen rá. Fenyeget, megoszt, lekenyerez, de nem alkuszik. Mi se tegyük. Orbánnal nem alkudozni kell, hanem leváltani.”
Tanítanék: a státusztörvényről tárgyalni nem lehet
A pedagógusszervezetek között nincs egyetértés a részvétel kérdésében. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete arra kéri az ellenzéki pártokat, hogy menjenek el az egyeztetésre. Nagy Erzsébet a hvg.hu-nak azt mondta, nem értenek egyet azzal a felvetéssel, hogy az ellenzéki pártok ne üljenek le a kormánnyal, mert akkor „egy nagy adut adnak a kezükbe, hogy arra tudnak hivatkozni az EU felé is, hogy ők a nagy demokraták, akik szeretnének egyeztetni, és ezt utasították el.”
A Tanítanék Mozgalom viszont az ellenkező véleményen van: „A Tanítanék Mozgalom álláspontja egyértelmű: a kormány bosszújának eszközéről, azaz a státusztörvényről tárgyalni nem lehet, teljes egészében el kell utasítani. Nincs olyan módosítása ennek a törvénytervezetnek, amely ne a pedagógusok és a diákok megbüntetéséről szólna. Ebben a helyzetben tárgyalni kizárólag az iskolahasználók (pedagógusok, diákok és szülők) szervezetei, illetve oktatási szakmai szervezetek által közösen kidolgozott 9 pontról lehetne.”
A Civil Közoktatási Platform azt várja az ellenzéki pártoktól, hogy képviselje a tanárok követeléseit: „Azt várjuk, hogy az egyeztetésen készült jegyzőkönyvben – mely a nyilvánosság számára megismerhető kell legyen – szerepeljenek azok az érvek, melyek jól alátámasztják a Státusztörvény elfogadhatatlanságát, és mondassék ki, hogy az oktatás valódi problémáinak megoldását ez a tervezet elő nem segíti, a helyzeten csak ront, és a valódi változásokat máshol, a rendszer gyökereinél kell kezdeni.”