Művészek tömegei tiltakoznak Fekete György egyeduralma ellen

  • narancs.hu
  • 2015. november 11.

Belpol

Az új Narancsban elmondjuk, mit lehet tenni az MMA ellen. És hogy miket üzletelt a díszes köztestület Pintér Sándorhoz és L. Simon Lászlóhoz köthető cégekkel. Ízelítő és egy jó hír.

Pintér Sándor volt cége, L. Simon holdudvara és a kormánynál jól fekvő egyéb vállalkozások is jelentős megbízásokat kapnak a Magyar Művészeti Akadémiától - derül ki a friss Narancs cikkéből, amely részletesen bemutatja a szerencsés cégeket. Az ügy azért is pikáns, mert L. Simon Lászlóra mint Fekete György párton belüli ellenfelére szokás hivatkozni, aki eddig próbálta távol tartani a nagy étvágyú belsőépítészt az NKA-tól.

"Az új szabályozással nem szűnik meg a független és minőségi művészet Magyarországon. Csak az MMA támogatása kell hozzá. - írja publicisztikájában Urfi Péter, aki sorra veszi a most függetlenként ünnepelt NKA számos hibáját is, de főleg azt próbálja megfejteni, mit lehet tenni a lassan mindent bekebelező MMA ellen.

Levelét megírta

Kezdetnek nem rossz az a friss hír, hogy 18 művészeti szervezet aggodalmát fejezte ki a Nemzeti Kulturális Alap tervezett átalakítása miatt. Ezekről az aggodalmakról igen udvarias, az MMA nevét meg sem említő levelet írtak Orbán Viktornak és más fontos kormánypárti politikusoknak. Levelüket roppant tapintatos módon titokban kívánták tartani, de a Magyar Nemzet megszerezte. Az aláírók névsorából kiderül, hogy a kulturális életben nem túl népszerű az ötlet, hogy Fekete György az NKA-ban is döntő befolyást szerezzen. Az aggódók között van például a szinte a teljes könyves szakmát képviselő MKKE, a szinte a teljes színházi szakmát képviselő Magyar Színházi Társaság, a komolyzenei ernyőszervezet, a Magyar Zenei Tanács, vagy éppen mind a négy nagy írószervezet - köztük az Írószövetség, amely korábban az MMA-val közös közleményben állt ki a kormány mellett.

"Meggyőződésünk, hogy az NKA működésének, a szakmai alapokon nyugvó döntéshozatalnak mindenkor nemzeti kultúránk egészét kell kiegyensúlyozottan megjelenítenie. Úgy látjuk, a Nemzeti Kulturális Alapot, különösen a kuratóriumi delegálási rendszert érintő változások éppen az intézmény eddigi függetlenségét veszélyeztethetik, miközben az nem szorul ilyen jellegű reformokra" – írják a levélben.

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.