Félrevezető kommunikációt folytat a Magyar Bankszövetség az agrárhitel-moratóriummal kapcsolatban - írta közleményében kedden Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
A Bankszövetség előzőleg azt közölte, hogy az igénybevevők részére is jelentős pénzügyi kockázatokat hordoz a moratórium.
Mint írták, "a frissen megjelent agrárhitel-moratóriumról szóló kormányrendelet a bankok által javasolt és pénzügyileg egyes esetekben indokolt tőkemoratóriumot meghaladva teljes körű moratóriumot kínál egyes agrár ágazatok számára."
Hozzátették, a szélsőséges időjárás miatt az agrárszektorban további jelentős bankhitel bevonására lesz szükség, amire piackonform megoldásokkal a bankszektor készen áll. "A most kihirdetett kormányrendelet a nemzetközi szabályozásokból adódó ügyfélkockázati besorolás romlása miatt azonban elnehezíti az igénybe vevő ügyfelek jövőbeli hitelezhetőségét, amely pénzügyi szempontból is jelentős kockázatot hordoz" - figyelmeztetett a bankok érdekképviseleti szervezete.
Nagy Márton erre reagálva leszögezte, hogy "a hitelmoratórium lehetővé teszi, hogy a bajba jutott mezőgazdasági szereplők 2023 év végéig felfüggesszék hiteleik törlesztését, ezáltal csökkentve a szélsőséges időjárási körülmények miatt hirtelen rájuk nehezedő terheket."
A miniszter szerint "elvárható, hogy a Magyar Bankszövetség a hitelmoratóriummal kapcsolatos félrevezető, negatív következményeket sugalló kommunikációja helyett segítse a hiteladósokra nehezedő problémák kezelését, és biztosítsa partnerségéről a bajba jutott agrárügyfeleiket."
Nagy Márton úgy látja, a bankok mér korábban kidolgozhattak volna egy kockázatkezelési eljárást, hogy az agrárügyfelek ne szembesüljenek azonnali, túlzott hiteltörlesztési terhekkel. "Amennyiben a bankok időben eleget tettek volna a szektort érintő problémák banki kezelésének, akkor a hitelmoratórium intézményének felállítására nem lett volna szükség."