Nem bűncselekmény, hogy egy kínai cég 700 magyar adatait gyűjtötte be

  • narancs.hu
  • 2021. június 17.

Belpol

A rendőrség nyomozott, de nem talált bűncselekményt.

Tavaly szeptemberben derült ki, hogy a Shenzhen Zhenhua Data Information Technology nevű kínai cég világszerte több millió ember, köztük legalább 700 magyar állampolgár adatait is begyűjtötte -  a Telex most rákérdezett, hogy áll az eljárás, az Országos Rendőr-főkapitányság pedig közölte: „Az ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztálya az eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény ­– 2021. februárjában megszüntette."

A kínai cég által összeállított adatbázis a világ számos országának politikusairól, katonai tisztviselőiről, hírességeiről tartalmaz adatokat - összesen 2,4 millió emberről és 650 szervezetről. A megfigyeltek között 52 ezer amerikai, 35 ezer ausztrál, közel 10 ezer brit és több mint 700 magyar személy adatai találhatók meg - írja a Telex.

A portál október közepén szerezte meg a magyar érintettek adatait, s mint írják, "található benne szakszervezeti vezető, egyetemi oktató, ma is aktív, országos ismertségű kormánypárti és ellenzéki politikusok, kevésbé ismert országgyűlési és helyi önkormányzati képviselők, polgármesterek, már visszavonult, prominens politikusok, volt államtitkárok, korábbi nagykövetek, politikusok házastársai, gyerekei, cégvezetők, nagyvállalatok igazgatósági tagjai, cégalapítók, startup-véllalkozók, kockázatitőke-befektető cégek vezető munkatársai, illetve bűnözők is".

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.