Nem ott akartak megszállni, de végül Tiborcz szállodájába küldték a finn delegációt

  • narancs.hu
  • 2025. április 10.

Belpol

A tavalyi EU-csúcs idején bár nem oda foglaltak volna, végül a Tiborcz István tulajdonában álló Dorothea Hotelben szállásolták el a finn delegációt. 

A tavaly novemberi budapesti EU-csúcs idején a finn delegáció a magyar miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a szállodájában, a Dorothea Hotelben szállt meg, ahol egyetlen éjszakáért több mint 1 millió forintot fizettek. A finnek annak ellenére kötöttek ki ebben a hotelben, hogy eredetileg egy másik szállodában foglaltak szobákat, de végül a magyar szervezők átirányították őket a Dorotheába – írja a Direkt36 a Telexen megjelent cikkében

A tavaly november 7-8-i budapesti EU-csúcsra érkező delegációknak a magyar EU-elnökség összesen öt szállodát ajánlott a csúcsra érkező vendégeknek, ezek között szerepelt a Tiborcz István tulajdonában álló, Budapest belvárosában fekvő Dorothea Hotel is. A magyar EU-elnökség különösen ez utóbbit ajánlotta a delegációknak, azt kommunikálta feléjük, hogy a szálloda nagyon kedvező csomagokat kínál.

Nem tudni, hogy a csúcstalálkozóra érkezők közül végül hány delegáció szállt meg a Dorotheában, a finn kormányfő és kísérete azonban biztosan közéjük tartozott. A Direkt36 erről annak köszönhetően értesült, hogy a finn Helsingin Sanomat nevű újság a kérésükre benyújtott egy közadatkérést arról, hogy a finn delegáció a csúcs idején hol és mennyiért szállt meg. Erre válaszolva a finn Miniszterelnöki Hivatal számos részletet elárult a finn delegáció foglalásáról.

A válaszból kiderült, hogy a finnek szállásfoglalása a magyar EU-elnökség segítségével történt. A finnek eredetileg az EU-elnökség által javasolt öt szálloda egyikébe foglaltak szállást, ennek a költségeit előzetesen ki is fizették. A finn kormány az érintett szállodát nem nevezte meg, de a Direkt36 egy neve elhallgatását kérő finn forrásból úgy értesült, hogy ez a hotel a Ritz-Carlton Budapest volt, amely a világ egyik leggazdagabb emberéhez, a dubaji Khalaf al-Habtoorhoz köthető. (A hotelnél pár hónapja márkacsere történt, a tulajdonos saját luxusmárkáját hozta el Budapestre. A Ritz-Carlton január óta Al Habtoor Palace Budapest nevet viseli.)

A finn kormány válasza szerint a magyar fél később azt közölte velük, hogy az általuk eredetileg kiválasztott szálloda „túlfoglalás” miatt megtelt. Ezt követően a finn delegációnak a Dorotheában ajánlottak szállást. „A Dorothea Hotel szintén a magyar elnökségi titkárság által ajánlott szállodák között volt, és a foglalást a szabad helyek függvényében végezték el” – írták a finnek arról, hogy a magyar szervezők mit kommunikáltak feléjük.

A finn miniszterelnök, Petteri Orpo a hét tanácsadójával együtt így került végül Tiborcz szállodájába, ahol a delegáció egyetlen éjszakája 2800 euróba (akkori árfolyamon számolva 1,1 millió forintba) került. Ebbe az összegbe beletartoztak a miniszterelnök biztonságára fordított költségek is, amelynek a részletei titkosak, így nem lehet pontosan megmondani, hogy összesen hány fő szállását fedezte ez az összeg. 

A Dorothea Hotel a lapnak azt írta, tiszteletben tartják a vendégeik magánszféráját, így nem adhatnak információkat arról, „kik szállnak meg vagy tartózkodnak” a szállodájukban. A Dorotheát birtokló BDPST Group adatvédelmi szabályokra hivatkozva szintén azt írta, hogy a vendégekről nem árulhatnak el információkat. A cég a további kérdéseinkkel kapcsolatban a magyar EU-elnökség szervezőihez irányított minket, ők azonban nem reagáltak a kérdéseinkre.

A finn kormány a maga részéről a válaszához csatolva elküldte a számlákat is, amelyeket nem az érintett hotelek, hanem egy Jet Travel Kft. nevű magyar cég állította ki. A finnek válasza szerint ez az utazásszervező cég intézte a szállásfoglalásokat a magyar EU-elnökség instrukciói alapján. A Jet Travel a Direkt36 megkeresésére azt írta, hogy a cég „alvállalkozóként vett részt az esemény szálláskontingenseinek kezelésében”. A finnek elhelyezésével kapcsolatos kérdésekre azt írták, azokra érdemi válaszokat nem adhatnak.

A Jet Travel többségi tulajdonosa és egyik ügyvezetője Gál Pál Zoltán, az Orbán-kormány egykori államtitkárának, Gál András Leventének a testvére. Gál Pál Zoltán már azelőtt bevásárolta magát a Jet Travelbe, hogy a testvére kormányzati karrierje elindult volna.

A Jet Travel egyike annak az öt cégnek, amellyel a kormány 2019-ben és 2024-ben nemzetközi utazásszervezésre sokmilliárdos keretmegállapodásokat kötött. A kormány a féléves EU-elnökség lejárta után is igénybe veszi a Jet Travel szolgáltatásait.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.