Nem ott akartak megszállni, de végül Tiborcz szállodájába küldték a finn delegációt

  • narancs.hu
  • 2025. április 10.

Belpol

A tavalyi EU-csúcs idején bár nem oda foglaltak volna, végül a Tiborcz István tulajdonában álló Dorothea Hotelben szállásolták el a finn delegációt. 

A tavaly novemberi budapesti EU-csúcs idején a finn delegáció a magyar miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a szállodájában, a Dorothea Hotelben szállt meg, ahol egyetlen éjszakáért több mint 1 millió forintot fizettek. A finnek annak ellenére kötöttek ki ebben a hotelben, hogy eredetileg egy másik szállodában foglaltak szobákat, de végül a magyar szervezők átirányították őket a Dorotheába – írja a Direkt36 a Telexen megjelent cikkében

A tavaly november 7-8-i budapesti EU-csúcsra érkező delegációknak a magyar EU-elnökség összesen öt szállodát ajánlott a csúcsra érkező vendégeknek, ezek között szerepelt a Tiborcz István tulajdonában álló, Budapest belvárosában fekvő Dorothea Hotel is. A magyar EU-elnökség különösen ez utóbbit ajánlotta a delegációknak, azt kommunikálta feléjük, hogy a szálloda nagyon kedvező csomagokat kínál.

Nem tudni, hogy a csúcstalálkozóra érkezők közül végül hány delegáció szállt meg a Dorotheában, a finn kormányfő és kísérete azonban biztosan közéjük tartozott. A Direkt36 erről annak köszönhetően értesült, hogy a finn Helsingin Sanomat nevű újság a kérésükre benyújtott egy közadatkérést arról, hogy a finn delegáció a csúcs idején hol és mennyiért szállt meg. Erre válaszolva a finn Miniszterelnöki Hivatal számos részletet elárult a finn delegáció foglalásáról.

A válaszból kiderült, hogy a finnek szállásfoglalása a magyar EU-elnökség segítségével történt. A finnek eredetileg az EU-elnökség által javasolt öt szálloda egyikébe foglaltak szállást, ennek a költségeit előzetesen ki is fizették. A finn kormány az érintett szállodát nem nevezte meg, de a Direkt36 egy neve elhallgatását kérő finn forrásból úgy értesült, hogy ez a hotel a Ritz-Carlton Budapest volt, amely a világ egyik leggazdagabb emberéhez, a dubaji Khalaf al-Habtoorhoz köthető. (A hotelnél pár hónapja márkacsere történt, a tulajdonos saját luxusmárkáját hozta el Budapestre. A Ritz-Carlton január óta Al Habtoor Palace Budapest nevet viseli.)

A finn kormány válasza szerint a magyar fél később azt közölte velük, hogy az általuk eredetileg kiválasztott szálloda „túlfoglalás” miatt megtelt. Ezt követően a finn delegációnak a Dorotheában ajánlottak szállást. „A Dorothea Hotel szintén a magyar elnökségi titkárság által ajánlott szállodák között volt, és a foglalást a szabad helyek függvényében végezték el” – írták a finnek arról, hogy a magyar szervezők mit kommunikáltak feléjük.

A finn miniszterelnök, Petteri Orpo a hét tanácsadójával együtt így került végül Tiborcz szállodájába, ahol a delegáció egyetlen éjszakája 2800 euróba (akkori árfolyamon számolva 1,1 millió forintba) került. Ebbe az összegbe beletartoztak a miniszterelnök biztonságára fordított költségek is, amelynek a részletei titkosak, így nem lehet pontosan megmondani, hogy összesen hány fő szállását fedezte ez az összeg. 

A Dorothea Hotel a lapnak azt írta, tiszteletben tartják a vendégeik magánszféráját, így nem adhatnak információkat arról, „kik szállnak meg vagy tartózkodnak” a szállodájukban. A Dorotheát birtokló BDPST Group adatvédelmi szabályokra hivatkozva szintén azt írta, hogy a vendégekről nem árulhatnak el információkat. A cég a további kérdéseinkkel kapcsolatban a magyar EU-elnökség szervezőihez irányított minket, ők azonban nem reagáltak a kérdéseinkre.

A finn kormány a maga részéről a válaszához csatolva elküldte a számlákat is, amelyeket nem az érintett hotelek, hanem egy Jet Travel Kft. nevű magyar cég állította ki. A finnek válasza szerint ez az utazásszervező cég intézte a szállásfoglalásokat a magyar EU-elnökség instrukciói alapján. A Jet Travel a Direkt36 megkeresésére azt írta, hogy a cég „alvállalkozóként vett részt az esemény szálláskontingenseinek kezelésében”. A finnek elhelyezésével kapcsolatos kérdésekre azt írták, azokra érdemi válaszokat nem adhatnak.

A Jet Travel többségi tulajdonosa és egyik ügyvezetője Gál Pál Zoltán, az Orbán-kormány egykori államtitkárának, Gál András Leventének a testvére. Gál Pál Zoltán már azelőtt bevásárolta magát a Jet Travelbe, hogy a testvére kormányzati karrierje elindult volna.

A Jet Travel egyike annak az öt cégnek, amellyel a kormány 2019-ben és 2024-ben nemzetközi utazásszervezésre sokmilliárdos keretmegállapodásokat kötött. A kormány a féléves EU-elnökség lejárta után is igénybe veszi a Jet Travel szolgáltatásait.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk