Nemzeti érdekből soron kívül jöhetnek a külföldiek

  • Narancs.hu/MTI
  • 2024. január 13.

Belpol

Ha például futballisták.

Minden futballklubnak föladta a leckét a 2023. évi XC. törvény, amely alapján az idegenrendészet idén január elsejétől február 29-ig nem állíthat ki tartózkodási engedélyt olyan állampolgároknak, akik az Európai Unión és az Európai Gazdasági Térségen kívülről jönnek. 

 Ez – legalábbis a klubok értelmezése szerint – azért okozott problémát, mert így nem lehet külföldi futballistákat foglalkoztatni.

A Belügyminisztérium szombaton közleményt adott ki, megállapítva, hogy a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó új szabályok szerint február 29-ig tényleg nem lehet benyújtani tartózkodási engedély iránti kérelmet. 

A törvény alapján elvileg tényleg gondban lehettek a látvány-csapatsportokban érdekelt egyesületek, mert a tilalom egybeesik a téli átigazolási időszakkal több sportágban. Több csapat már megállapodott olyan játékossal, akinek elvileg meghiúsulhat a szerződése a tartózkodési engedéllyel kapcsolatos tilalom miatt. Ám – hangsúlyozza a Belügyminisztérium – „a rendelkezés alól nemzeti érdekből kivételt lehet tenni Magyarország gazdasági, nemzetpolitikai, tudományos, kulturális és sport érdekeire figyelemmel”.

A jogi helyzet megoldása érdekében Schmidt Ádám, a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára és Bolcsik Zoltán, a  Belügyminisztérium rendészetért felelős államtitkára pénteken tárgyalt. Abban állapodtak meg, hogy „a 2024. évi kiemelkedő jelentőségű sport világeseményekre való felkészülés fontosságának szem előtt tartásával, Magyarország sportérdekére tekintettel az érintett sportolók kérelmezhetik a belügyminisztertől a tartózkodási engedély kiadását”.

A címlapkép illusztráció: Pelé az egykori MTK-pályán

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.