Márciusban várható határozat

Nincs ítélet Polt Péter és Kis János ügyében

  • - ngm -
  • 2011. december 15.

Belpol

A jelenlévők egy csoportja miatt főleg nem a konkrét keresetről szólt a Fővárosi Bíróságon tartott első tárgyalás.

 

Mint azt korábban már megírtuk, a dolog úgy kezdődött, hogy Kis János áprilisban azt írta az ÉS-ben, hogy Polt Péter nem független, hivatalát „megbízója kiszolgálójaként tölti be”. Erre a főügyész beperelte őt (és a lapot), amihez képest kicsit váratlannak tűnt, amikor az ügyben tartott mai első tárgyaláson az Apostoli Magyar Királyság kormányzója (!) a Fővárosi Bíróság második emeleti termében lemaffiázta Pataki Árpád bírót, és Polt Péternek szólította az alperesek képviseletét ellátó Csapó Annamária ügyvédnőt. És ez az ember végig magánál volt! Hogy az említett kompánia tagjai (a kormányzó, a főügyész és a többiek) miként vetődtek oda, az egyelőre még a tárgyalás alatt a testes kormányzó mellett kuporgó tudósító előtt sem teljesen világos. Ám az ismét bebizonyosodott, hogy a magyar jogrendszer a polgári pereken biztosított beavatkozási lehetőséggel módot ad arra, hogy bárki – akár illetékes, azaz érintett az ügyben, vagy csak annak véli magát – bármivel előhozakodhasson, és cirkuszt rendezzen abban a tárgyalási teremben, amit adott esetben maga sem ismer el, mert szerinte az az állami maffiarendszer része.

Maga a tárgyalás ezen kívül igen kevés izgalmat hozott. Se Polt Péter másodrendű felperes, se Kis János harmadrendű, se Kovács Zoltán másodrendű alperes nem jött el, így az első részben a felperes, illetve az alperes jogi képviselőjének beadványait ismertették. Azaz: Polt Péterék (az ügyészség és a főügyész) úgy vélik, hogy Kis János kijelentésének – már hogy Polt pártkatona volna – tényalapját kellene bizonyítania a szerzőnek, máskülönben az állítás rombolja a jogállamba vetett hitet és sérti Polt Péter jó hírnevét. Amint az ügyészség képviselőjének beadványa kiemeli: nem állapítható meg, hogy az ügyészség felé más szerv vagy más személy irányítási joggal rendelkezne, ebből következik, hogy a legfőbb ügyész nem is utasítható, s az, hogy a konkrét ügyben miképp jár el, magyarán mivel kapcsolatban rendel el vizsgálatot és mivel kapcsolatban nem, csakis az ügyész szakmai döntésén múlik.

 

Az alperes jogi képviselője – ahogy az várható volt – úgy érvelt, hogy a kijelentés nem tényállítás, hanem véleménynyilvánítás, összetett értékítélet volt, és noha valóban sarkos véleményről van szó, az nem lekicsinylés, illetve sértegetés volt. Dr. Csapó Annamária leszögezte: a bíróságnak nem feladata a tényállítás bizonyításának mérlegelése, hanem elvi kérdésben kell döntést hoznia. És bár a jó hírnév védelme korlátja lehet a véleménynyilvánítás szabadságának, az Alkotmánybíróság 36/1994. sz. ítélete szerint a közhatalmat gyakorlók esetében ez a korlát alacsonyabban van: a közszereplők szabad bírálatához különleges társadalmi érdek fűződik. Az alperesi képviselő mindezek miatt a kereset elutasítását kérte.

 

Ezt követően léptek elő a beavatkozók, akik személyeskedéstől sem mentesen, régi ügyekre hivatkozva, vastag papírkötegeket lobogtatva próbáltak minden követ megmozgatni, hogy Polt Péter és az ügyészség ellen elérjenek valamit. A bekiabálások sora olykor szomorú és képtelennek tűnő mozzanatokat is tartalmazott: egy idős férfi például kivégzett testvérét hozta fel, majd megemlítette, hogy ő most azért hajléktalan, mert egymilliárd forintra károsította meg a magyar igazságszolgáltatás. Ezért jött, hogy ezt rendezze…

 

Pataki Árpád bíró, noha oka épp lett volna rá, egyszer se hívta a biztonsági szolgálatot, és a lehetőségekhez képest türelemmel hallgatta a társaságot. Két órával a kezdés után szünetet rendelt el, majd a visszatérés után közölte: 2012. március 12-ére hívja össze a következő tárgyalást. Feltehetően akkor határozat is születik majd, legalábbis első fokon.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.