Nincs rá elég pénz, bezárnak egy sérült fiatalokat gondozó nappali intézményt Békéscsabán

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 11.

Belpol

Az állami normatíva és az önkormányzati támogatás nem volt elég a fenntartásra. 

Októberben bezárják a békéscsabai MKBME Napraforgó Központ Fogyatékosok Nappali Intézményét – írja a Telex. Az intézményben három év feletti, önkiszolgálásra részben képes vagy önellátásra nem képes, de felügyeletre szoruló fogyatékos, illetve autista személyek részére biztosítanak lehetőséget a napközbeni tartózkodásra. 

Szarvas Péter békéscsabai polgármester a lap kérdéseire közölte, hogy a városvezetés is csak a szülők bejelentéséből, váratlanul értesült arról, hogy rövid határidővel felfüggesztik az ellátást a központban. Az önkormányzat közlése szerint a szolgáltatást eddig a Mozgáskorlátozottak Békés Megyei Egyesülete (MKBME) civil szervezet biztosította, és az ellátás megszüntetéséről az egyesület saját hatáskörben döntött. Hozzátették, hogy az önkormányzat az emberi és jogszabályi kötelezettségeinek eleget kíván tenni, de nem részletezték, hogy hogyan. 

Kovács Ágnes, a Napraforgó Központot eddig fenntartó MKBME elnöke elmondta, hogy az intézményt azért kellett bezárni, mert elfogyott a finanszírozásra fordítható pénz. Mint elmondta, az elmúlt években a nappali intézményt csak jelentős egyesületi hozzájárulással tudták működtetni, és a gondozottak ellátását annak nehézsége miatt más nem vállalta.

Mint mondta, az ellátást közvetlenül végző gondozók bérköltsége 2024-ben októberig megközelítőleg 30 millió forint volt, az állami normatíva erre az időszakra viszont csak 12,7 millió forint, a békéscsabai önkormányzat támogatása pedig 600 ezer forint. 2013 óta a fenntartó egyesület saját költségvetése terhére egészítette ki az állami forrásokat, mostanra viszont a nappali intézmény további fenntartása a többi – szintén az egyesület fenntartásában működő – intézményben ellátott ember ellátását veszélyeztette volna. 

Az elnök az elmondása szerint 2024. augusztus 2-án tájékoztatta a kialakult helyzetről az érintetteket. A fenntartónak a jogszabály szerint hatvan napig kell még az intézményt működtetnie, így az október 7-én szűnik meg. Kovács Ágnes úgy nyilatkozott, hogy a 61 gondozottból 42-t (az óvodás- és iskoláskorúakat), az egyesület köznevelési intézményében látják el szeptember elsejétől, 11 fő ellátása pedig más fenntartó intézményében folytatódik. Nyolc 30 év feletti gondozott marad ellátás nélkül a megye több településéről, ezek közül több szülő gyermekek otthonápolási díjában részesül.

Az elnök úgy véli, hogy Magyarországon a súlyosan-halmozottan fogyatékosok személyek ellátása nincs megoldva, erre mutat rá a békéscsabai helyzet is, az államnak pedig felül kellene vizsgálnia a finanszírozási rendszert, illetve új módszertan alapján újra kellene strukturálni a halmozotton fogyatékosságban érintett társadalmi csoport egész ellátását. 

A Belügyminisztérium a lap kérdéseire csak azt közölte, hogy a tízezer fő lakosságszámú településeken a fogyatékos személyek nappali ellátása az önkormányzat kötelező feladata, és az állam normatív támogatást biztosít a feladatellátáshoz.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.