Novák Katalin legutóbb januárban tárgyalt az amerikai fővárosban. Mostani hasonló útja során az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, olyan szoros együttműködés alakult ki a Trump-kormányzat és a magyar kormány között a családügyi területen is, amelyre korábban még soha nem volt példa.
"Soha nem volt példa arra sem, hogy az Egyesült Államok és Magyarország a családok támogatása, az emberi élet méltóságának megőrzése érdekében összefogjon, sőt, olyan nemzetközi kezdeményezést indítson útjára, amely több országot is megszólít" – utalt az államtitkár a januárban életre hívott Partnerség a Családokért nevű, magyar, lengyel, amerikai és brazil közös kezdeményezésre.
Novák hangsúlyozta, hogy e kezdeményezés lehetővé teszi különböző nemzetközi szervezetekben, kiemelten az ENSZ-ben a közös fellépést és cselekvést a családok szerepének megőrzésében. "E fórumokon annak érdekében is felléphetünk, hogy az emberi élet értékét ne tegyük zárójelbe, az emberi életet védjük a fogantatástól egészen a természetes halál pillanatáig" – fűzte hozzá.
Novák Katalin emlékeztetett, hogy ezekről az értékekről és a család fontosságáról Donald Trump amerikai elnök is hangsúlyosan szólt, mind a kedden elmondott évértékelő beszédében, mind pedig a csütörtöki nemzetközi imareggelin. "Az elnök úgy fogalmazott: minden gyermek Isten ajándéka, és ismételten hangsúlyozta a még meg nem született gyermekek védelmének fontosságát is, s egyúttal vállalást tett a családi értékek, a családok segítése mellett" – idézte fel az amerikai elnököt Novák Katalin.
De emlékeztetett arra is, hogy az Egyesült Államokban éppen most zajlik az édesanyáknak nyújtott támogatás, a fizetett gyermeknevelési szabadság bevezetése. Ezt "nagy lépésnek" minősítette.
Az államtitkár leszögezte, ez ügyben Magyarország előrébb jár. Tapasztalatairól beszámolva elmondta, hogy "Meglepetéssel és elismeréssel találkozom, amikor meghallják, hogy Magyarországon három éven keresztül jár a gyermekgondozási segély (gyes), két évig a gyermekgondozási díj (gyed) és fél évig a csecsemőgondozási díj (csed). Ezek olyan időtartamú támogatások, amelyeket itt egyelőre el sem tudnak képzelni."
"Nekünk ez lehetőséget teremt arra, hogy kicseréljük a tapasztalatainkat" – tette hozzá Novák Katalin, kiemelve, hogy az amerikai kormányzat "érdemi, komoly lépéseket tesz a családtámogatások terén, ráadásul ezeket szövetségi szinten teszi meg, vagyis az Egyesült Államok egészére érvényes normákat igyekszik lefektetni".
Egyik konkrét tárgyalását felidézve elmondta, hogy például Jeff Fortenberry republikánus képviselő kifejezett érdeklődést mutatott az élet-, és családvédelemmel foglalkozó magyar kisfilmek iránt. "Ilyen jellegű kisfilmeket szívesen készítenének itt is a választási kampányban, segítve a választási üzenetek megfogalmazását" – mondta az államtitkár.
Mostani látogatása "izgalmas elemének" nevezte Novák Katalin, hogy olyan szellemi műhelyek vezető szakembereivel is egyeztetett, amelyek hangsúlyosan foglalkoznak demográfiai-családügyi kérdésekkel. Így például tárgyalt a konzervatív American Enterprise Institute szakembereivel, vagy a 2018 óta a Fehér Házban és a kormányzati szerveknél működő vallásügyi központok több igazgatójával is.