Növekvőben a hepatitis C-járvány, de a kormány nem tesz semmit

Belpol

Három év alatt duplájára nőtt a hepatitis C-vírussal fertőzött budapesti drogfogyasztók száma az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) tavaly áprilisban készült szűrése szerint. Az adatokról eddig nem lehetett tudni.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) birtokába került adatok szerint 2011-ben tíz intravénás droghasználóból három élt hepatitis C-vírussal, ez a szám 2014-re már a duplájára nőtt. 2011-ben a budapesti injekciós drogfogyasztók 34,2 százaléka volt a vírussal fertőzött, a 2014-es adatok alapján ez 60,4 százalékra ugrott. Egy másik fontos adat a tűcseréken kiosztott steril tűk száma; ez 2011-ben 648 269 darab volt, 2014-ben már csak 435 817.

„Egyértelmű az összefüggés a szűrés számadatai és a dizájner drogok növekvő injektálása, illetve a steril tűk csökkenő hozzáférése között” – mondta a magyarnarancs.hu-nak Sárosi Péter, a TASZ drogpolitikai programvezetője. Szerinte bár a szűrés adatai a 2009-10 környéki dizájnerdrog-robbanás eredményeként is értelmezhetők, jobban útját lehetett volna állni a járvány terjedésének, ha az olyan alacsony küszöbű ártalomcsökkentő szolgáltatások fejlesztésébe fektetett volna be az állam, mint a tűcsere, az utcai megkeresés, vagy a szűrések. „Az Alapvető Jogok Biztosa a Kék Pont tűcsere bezárása után arra kérte az Emberi Erőforrások Minisztériumát, a fővárosi polgármestert és a józsefvárosi polgármestert, hogy tegyenek összehangolt lépéseket a krízishelyzet javítására” – áll a TASZ sajtóközleményében. Ehhez képest nemcsak a kiadott steril tűk száma csökkent le, hanem a feladatokat ellátni képes és hivatott szolgáltatók száma is: a Kék Pont tavaly nyáron vonult ki a Józsefvárosból, néhány hónapja pedig a 13. kerület tűcseréje is kiszorult a Hollán Ernő utcából.

false

 

Fotó: MTI

A tűcserepontok bezárása megnehezíti az elkövetkező szűréseket is, az adatokban pedig ezentúl nehezen bízhatunk. „A 2014-es adatok azért torzak, mert azokat a tűcserék bezárása előtt mérték, azóta a helyzet jelentősen romlott. Ezek után pedig azért nem kapunk majd valós adatokat, mert a tűcserék megszűnésével a HIV és a hepatitis is láthatatlanná válik. Az OEK ugyanis ezeken keresztül érte el a klienseket” – mondta Sárosi. A Nemzeti Drog Fókuszpont 2014-es éves jelentésének adatai szintén a tűcseréken és a drogambulanciákon keresztül elért droghasználók eredményein alapultak; ezek szerint 2012 és 2013 között majdnem tíz százalékkal nőtt a hepatitis C-vel fertőzöttek száma. Azóta viszont steril fecskendőből egyre kevesebb és kevesebb jut.

„Már jó ideje felhívtuk a figyelmet ezekre a növekvő számokra és tendenciára, most azonban, hogy tudjuk, még drasztikusabb a helyzet, sürgős lépésekre van szükség az ártalomcsökkentő programok támogatásában. Több százmillió forint kellene ahhoz, hogy minimális szinten ki lehessen elégíteni az ártalomcsökkentés igényeit, és ezzel meg lehessen fogni a járványt, de ennyi összesen nincsen ártalomcsökkentésre és prevencióra” – vázolta Sárosi Péter, aki szerint ilyen támogatási feltételek mellett képtelenek működni a szolgáltatók. Alapfinanszírozásuk ugyanis 6-7 millió forint évente, ami a szakmunkatársak bérére sem elegendő. Ezért nyújtották be tavaly augusztusban a minisztériumhoz sávos finanszírozási javaslatukat, melynek lényege, hogy a nagyobb forgalmat lebonyolító tűcserék több forrásból is gazdálkodhatnának. Erről azonban semmi hír, ahogy idén még arról sem született döntés, hogy az ún. „tűdepo-programra” szánt egyszeri éves támogatást – mely a tűcseréknél az év végén beálló tűhiányt hivatott enyhíteni – megítélik-e.

Az OEK a felmérést tavaly áprilisban készítette, a TASZ az eredményeket már tavaly augusztusban kikérte, válaszként azonban a régebbi szűrések eredményeit kapták meg. „Pedig tudomásom szerint ezt a jelentést tavaly szeptemberben elküldték az Emmibe. Ott viszont nem tettek komoly erőfeszítéseket sem a tűcserék megvédéséért, sem a járvány megállításáért, holott ez gyors reagálást követelt volna” – mondta Sárosi, aki megjegyezte: az OEK-szűrés adatait neki az OEK főigazgatója, Melles Márta is megerősítette.

Az ügyben megkerestük az OEK-et is, ahonnan telefonon azt a tájékoztatást kaptuk, hogy inkább egy másik alkalommal érdeklődjünk, így kérdéseinket elküldtük e-mailben, de cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.