Kétségbeejtő helyzetbe kerültek a hazai fürdők a covid-járvány miatt. A látogatottság több helyen szinte nullára esett szeptemberben és októberben, s emiatt a bevételek csökkenése is messze túl van már a nyár végi 40 %-on. Mivel a turisztikai célpontok többsége a termálfürdőkhöz kapcsolható, a fürdők csődje végig gyűrűzik a szállodákon, a szálláshelyeken, az éttermeken és sok más szolgáltatón is. A közvetlenül érintett mintegy 18 000 munkavállalón és családjaikon kívül a szálláshelyeken, éttermekben és más szolgáltatásokban dolgozók munkahelye is veszélybe kerül, családjaik megélhetésével együtt. – áll abban a levélben melyben a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VKDSZ) a kormányhoz fordul segítségért.
A Szakszervezet beszámolója szerint a vállalkozások szinte minden más költségüket minimumra csökkentették, már csak a munkavállalók munkabére és munkabérük közterhei maradtak. Mint írják: megkezdődtek az elbocsátások a kilátástalanság miatt, s elindult a jól képzett, idegen nyelveket beszélő kollégák elvándorlása, aminek félő, hogy az lesz a következménye, hogy a covid-járvány elvonulását követően sem lesz kivel újraindítani az ágazatot.
A VKDSZ képviselői azért írtak nyílt levelet, mert szükségét érezik, hogy szót emeljenek a fürdőágazatban dolgozó munkavállalók érdekében, remélve, hogy megfelelő kormányzati intézkedésekkel a folyamat még megállítható, és elsősorban az Innovációs és Tecnológiai Minisztérium és a Pénzügyminisztérium hathatós közreműködésére várnak.
|
A Szakszervezet azt várja a kormányzattól, hogy mentse meg az ágazatot a magyar fürdős családok megélhetését! – fogalmaznak a levélben.
Néhány nappal ezelőtt a Magyar Fürdőszövetség is aggodalmának adott hangot. Boros László Attila elnök tájékoztatása szerint a vendégek elmaradása eddig legalább 50 százalékos bevételkiesést okozott idén, emiatt országszerte közel ötezer dolgozó elbocsátására kényszerülnek 2021 márciusig. Hozzátette: a fürdők több mint 76 százaléka saját erőből nem képes túlélni a válságot 2021 tavaszig, mert a járvány első hullámában a tavaszi korlátozások alatt felélték a végső tartalékaikat, így most ősszel el kellett kezdeni a leépítéseket