Nyoma sincs zalai lombkoronasétánynak, amire 112 millió forintot már elköltöttek

  • narancs.hu
  • 2025. április 11.

Belpol

A „Misztikus erdő” névre keresztelt projekt egy mindössze 600 lakosú falu határában kapott volna helyet.

112 millió forint közpénzt költöttek el egy lombkoronasétány előkészítésére Zalában, a turistalátványosságnak azonban nyoma sincs – írja a 24.hu.

Tavaly áprilisban a 444.hu cikkéből derült ki, hogy egy virtuális lombkoronasétány épülne Zala megyében. A „Misztikus erdő” névre keresztelt projekt egy mindössze 600 lakosú falu, Eszteregnye határában kapott volna helyet, az Obornak nevű településrész közelében. A tervek szerint a sétány útvonalán „augmented reality (AR) élmény stációk” számára kialakított kilátópontok várták volna a látogatókat. Az AR, vagyis kiterjesztett valóság a valós környezetre vetít rá digitális információkat, például egy okostelefon segítségével. Az összesen 3,9 milliárd forintos beruházás nem csak a sétányra szólt, egy fogadóközpont is épült volna, amelynek különlegessége egy 360 fokos kupola hologramos vetítésekkel. Emellett 120 fő befogadására alkalmas rendezvényhelyszín és étterem is szerepelt a tervek között.

A projekt a Mura Program égisze alatt indult, amely egy 2016-os kormányhatározat szerint hazai és uniós forrásokat használt fel a térség fejlesztésére. A kivitelezési szerződést 2024 tavaszán aláírták, és

bár a munka megkezdésére a szerződés életbe lépésétől számítva 18 hónap állt rendelkezésre, a valóságban semmi sem történt.

A 24.hu telefonon érte el Kele Lajos Attilát, a település volt független polgármesterét, aki annak idején a Dél-zalai Területfejlesztési Társulás képviselőjeként írta alá a projektről szóló szerződést. Tavaly ősz óta azonban már nem ő a település vezetője, és nincs tudomása arról, hogy az építkezés egyáltalán elkezdődött volna. A falu új polgármestere, az ugyancsak független Szilágyi Zoltán nem válaszolt a lap kérdéseire.

A 2024-es közbeszerzés nyertesétől, a Build It Mérnökiroda Zrt.-től azonban a portál azt a választ kapta: „Valóban elnyertük és 2024 áprilisában leszerződtünk a tárgyi projektre, viszont a szerződés nem lépett hatályba a megrendelő részéről szükséges fedezet hiánya miatt. A szerződés hatályba léptetésére vonatkozó határidők lejártak, így az aláírt szerződésünk sem élő már.” Cseresnyés Pétert, a térség fideszes országgyűlési képviselőjét – aki korábban a Mura Programért felelős miniszteri biztosként tevékenykedett – szintén nem tudta elérni a 24.hu, ám egy korábbi nyilatkozatában a politikus mér elismerte, hogy átütemezésre volt szükség, és emiatt a kormány az adott időben nem tudott forrást biztosítana erre a beruházásra.

A lap cikke szerint a Mura Programnak több eleme is hasonló sorsa jutott, a lombkoronasétány tehát csak az egyik a program elbukott projektjeinek sorában, amelyeknek csak az előkészítésére összesen félmilliárd forintot fordított az állam.

Magára lombkoronasétányra 112 millió forintot már elköltöttek, az öt elakadt projekt előkészítésére pedig összesen 475 millió forint értékben kötöttek szerződéseket, és ezeket a pénzeket fel is használták.

A portál azon kérdésére, hogy a tervek megvalósulnak-e a jövőben állami forrásból, egyelőre sem a falu vagy a megye önkormányzata, sem a Magyar Turisztikai Ügynökség nem válaszolt.

(Címlapképünkön: Hóesés és zivatar a Zala megyei Eszteregnye közelében 2021. április 7-én. Fotó: MTI/MTVA/Varga György)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk