Nyugdíjemelés: Elvonási tünet

  • Danó Anna
  • 1998. október 22.

Belpol

Lezárult a hetek óta tartó alkudozás. Szombaton, a titokzatos kormányülésen megszületett a végleges döntés a nyugdíjemelésről. A lapunk birtokába került kormányzati előterjesztés szerint a koalíció törvényt módosít, hogy ezzel az idősek járandósága jövőre átlagosan 14 százalékkal emelkedhessen, persze differenciáltan, ahogy ígérték.
Lezárult a hetek óta tartó alkudozás. Szombaton, a titokzatos kormányülésen megszületett a végleges döntés a nyugdíjemelésről. A lapunk birtokába került kormányzati előterjesztés szerint a koalíció törvényt módosít, hogy ezzel az idősek járandósága jövőre átlagosan 14 százalékkal emelkedhessen, persze differenciáltan, ahogy ígérték.

Hétfőn Orbán Viktor a parlamentben már "a legoptimistább becslésnek" nevezte, hogy 80 milliárd forintos állami hiányt gerjeszt az előző kormány - szerinte elhibázott - nyugdíjreformja. A kormány úgy kalkulál, hogy a jelenleg hatályos törvényből következő, közel húsz százalék helyett 14 százalékos nyugdíjemeléssel 50 milliárd forintot spórol a társadalombiztosítási alapoknak. A kormány érvelése szerint erre azért van szükség, mert 1999-ben csak a nyugdíjalapba legalább 140 milliárd forintot kell az adófizetők pénzéből odaadni. Az alap várható hiánya jövőre - a kormányzati előterjesztés szerint - ezzel együtt is meghaladja majd a 33 milliárd forintot; megbízható értesülésünk szerint ez nagyon sok pénz.

Csúcsrajáratás

Persze a társadalombiztosítási alapok jövő évi költségvetése nyújt kedvezményeket is, jól néznénk ki, ha nem nyújtana. Jövőre összességében 6 százalékkal csökken a munkaadók járulékterhe, de 3600 forintra nő az egészségügyi hozzájárulás, és 11 százalékos adót vetnek ki minden olyan jövedelemre, amely eddig nem volt járulékköteles. A tavaly elfogadott nyugdíjreform törvényei szerint jövőre minimum 19,5 százalékkal kellene emelni a nyugdíjakat. Az ellenzék, a nyugdíjasok szervezetei és a szakszervezetek augusztus közepétől folyamatosan tiltakoznak a változtatási szándék, a kisebb mértékű nyugdíjemelés ellen. A liberálisok meg azt mondják, hogy ne a nyugdíjasok számlájára fizesse ki a kormány a többi társadalmi rétegnek, illetve "családtagnak" szánt, amúgy is szükségtelen szociális ígéreteit.

A több hónapja tartó politikai huzakodásban a fideszes politikusok és a szakminiszter azzal érveltek a kisebb mértékű emelés mellett, hogy a nyugdíjreform miatti százmilliárd forint éves hiány és a törvényesen járó nyugdíjemelés plusz 50 milliárdja "elviselhetetlen" az államháztartásnak.

A jövő évben a nyugdíjasok száma 2 millió 435 ezerrel minden korábbi csúcsot megdönt. Az óriási hiányt azonban - a kormányzat érvelése szerint - a nyugdíjemelés és a magánpénztárba a vártnál négyszer több átlépő járulékkiesése okozza. A Társadalombiztosítási Alapokat Felügyelő Államtitkárság sokáig munkálkodott azon a javaslaton, amellyel csökkenthető lenne az átlépők aránya (1999 végéig akár 1,3 millió magánpénztári tag is lehet Magyarországon, számuk már most meghaladja az egymilliót; az államtitkárság javaslata szerint 6 százalékban maximálták volna a magánpénztárba átlépők járulékát, illetve csak a pályakezdők választhattak volna magánpénztárat). A kormány ebben az évben már nem akar foglalkozni a nyugdíjreformtörvények átfogó módosításával, és a felröppent hírek ellenére szerencsére mégsem nyúlnak a magánpénztárakhoz. Így marad az alapok óriási hiányának mérséklése.

A gesztus értéke

Ennek pótlására a központi költségvetésnek jövőre csaknem 140 milliárd forintot kell átadnia a nyugdíjak kifizetéséhez. Ráadásul az adóforintok pótlásán túl - az alap hiányának mérséklése érdekében - 22,7 milliárd forint értékű vagyont is értékesítenie kell a nyugdíjbiztosítónak. A hiány másik oka a kormánynak a munkaadók felé gyakorolt gesztusa, mellyel két százalékkal csökkentenék az általuk fizetendő járulékot, azaz jövőre már csak 22 százalékos nyugdíjjárulék terheli majd a béreket. Ez a gesztus természetesen ennyivel kevesebb bevételt jelent az alapoknak.

Vélhetően ez is az oka annak, hogy a kormány inkább törvényt módosít, és csak 14 százalékos nyugdíjemelést tervez. Az olcsóbb nyugdíjemelési szisztémával jövőre az átlagnyugdíjas 30 600-30 800 forintnyi havi bevétellel kalkulálhat. Ez az összeg körülbelül 2300 forinttal kevesebb, mint ami törvénymódosítás nélkül járna az időseknek.

A kormányprogram még azt ígérte, hogy a Fidesz vezette koalíció kiemelten kezelné a nyugdíjak értékőrzését, a valóságban azonban az ezredfordulóig átlagosan 9-10 ezer forinttal kapnak kevesebbet a nyugdíjasok, mint hogyha a nyugdíjreform szerint járna el az új kormány is.

A nyugdíjemelés szisztémája 1991 óta bérkövető. Ez azt jelenti, hogy az előző évi nettó keresetkiáramlásnak megfelelő százalékos arányban - persze késleltetve a következő évben - emelték az öregségi ellátásokat. A nyugdíjaknak a kilencvenes években felhalmozott vesztesége a bérkövető nyugdíjemelés megtartását indokolná. A nyugdíjak értékvesztése már a kilencvenes években elkezdődött, már akkor hat százalékkal értek kevesebbet, mint a keresetek, ma pedig az ellátások értéke az 1989-es nyugdíj vásárlóértékéhez viszonyítva 24 százalékkal kisebb.

Erkölcsi indok

A kormányzat szakapparátusának érvei szerint nem mondhat le a költségvetés arról az 40-50 milliárd forintnyi megtakarításról, amit a jövő évi kisebb mértékű nyugdíjemeléssel megspórolható. Egyébként ezzel az ötlettel - mármint hogy kisebb mértékű nyugdíjemeléssel lehetne az államháztartás hiányát csökkenteni - 1994-ben Békesi László is próbálkozott. Az ő javaslata is törvénymódosítás volt, ezt azonban akkor Horn Gyula lesöpörte.

A még hatályos nyugdíjtörvény szerint a nyugdíjemelés 1998-1999-ben még a korábbi elvek, azaz az előző évi nettó bérnövekedésnek megfelelő mértékben történne. A svájci indexálás bevezetéséig az átmenet kompromisszumaként az Érdekegyeztető Tanács (ÉT) tavaly áprilisban arról egyezett meg a kormánnyal, hogy az idén az ellátások az inflációt 3 százalékot meghaladó mértékben emelkednek. Mára ez az egyezség is odaveszett. Az özvegyi nyugdíjak rendezése miatt a januári emelés eleve 2,5 százalékkal kisebb alapról történt, és az ellátások értéke az idén csak 1,8 százalékkal növekedett. Ez az érték csak enyhíti, de nem pótolja a korábbi értékvesztést.

A szakszervezetek szerint az ÉT-ben kötött egyezségnek - azazhogy a nyugdíjak a nyugdíjreform elveinek ellenére csak 2001-től növekedjenek az árak és a béremelés ötven-ötven százalékos arányának megfelelően - erkölcsi indokai voltak. Az 1991-es Kupa- és az 1996-os Bokros-program ára a nyugdíjak és a bérek jelentős értékvesztése volt. Ezt kívánta orvosolni a svájci indexálási rendszer bevezetésének elhalasztása. Az akkori előrejelzések szerint a reálbérek 1998-tól indulnak növekedésnek, és ennek hatásából részesülnének a nettó bérkiáramlást követő emelési szisztémával. Ennek most a jelek szerint annyi.

Danó Anna

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.