"Ön sem diplomata, mégis van diplomata útlevele" – visszavágott Vadai Ágnesnek a Külügyminisztérium

  • narancs.hu
  • 2023. október 3.

Belpol

Mikor a DK-s képviselő a Szöllősi-féle okmányokról kérdezett. Pedig a válaszoló külügyi államtitkárnak is van diplomata útlevele.

"Hány olyan személy kapott diplomata-útlevelet, akinek az ilyen útlevéllel történő ellátását – rendívül indokolt eset miatt – ön javasolta?" – érdeklődött Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternél írásbeli kérdésében Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője.

Korábban az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége közölte, hogy "csak kormányhivatalnokoknak adnak ki diplomatavízumot, magánszemélyeknek nem". Mindez néhány hete azután lett téma, hogy a Nemzeti Sport főszerkesztője, Szöllősi György nem kapott diplomatavízumot, vagyis beutazási engedélyt az országba.

A Puskás-életrajzíró Szöllősit bár "a magyar futball és a Puskás-ügyek" hivatalos nagyköveteként emlegetik, Szijjártó Péter kezdeményezésére még 2017-ben Áder János akkori államfőtől kapott

kinevezése egy valódi diplomáciai státusz nélküli kitüntető cím, amitől Szöllősi még nem lett akkreditált diplomata sehol a világon.

Ám Szöllősi példája is azt mutatja, hogy sokan vannak, akik annak ellenére, hogy nem diplomaták, kaphatnak egy hangzatos, a valódi diplomatákéra hasonlító címet, sőt még akár útlevelet is. Mindez papíron teljesen jogszerű. A diplomatákon, állami hivatalnokokon és parlamenti képviselőkön kívül, akiknek valóban szükségük van rá, így tömegesen kaphatnak ilyet – egyedi döntések útján – az aktuális hatalom kegyeltjei is.

Vadai Ágnes azért kérdezett rá a külügyminiszternél a diplomata útlevelek számára, mert azokat a törvény szerint ő javasolhat kiadni. A jogszabály úgy szól: "diplomata-útlevelet kaphat az a személy is, (…) akinek az útlevéllel történő ellátását rendkívül indokolt esetben a külpolitikáért felelős miniszter engedélyezte".

Szijjártó Péter helyett államtitkára, Magyar Levente válaszolt az ellenzéki képviselőnek, aki először is a kérdés pontosításával kezdte, mondván: "a diplomata útlevél kiállítás a külgazdasági és külügyminiszter nem javasolja, hanem engedélyezi". Majd anélkül, hogy a kérdésre érdemben válaszolt volna, és közölte volna a pontos számot, az államtitkár úgy folytatta, hogy

Abban pedig semmi különleges nincs, hogy nem diplomata személy rendelkezik ilyen útlevéllel: Ön sem diplomata, mégis van diplomata útlevele".

És bár az igaz, hogy Vadai Ágnes rendelkezik ilyesmivel, valóban nem diplomata, ám ugyanúgy a törvény adta felhatalmazással élve rendelkezik diplomata útlevéllel, mivel országgyűlési képviselő, akárcsak a a válaszadó államtitkár, aki szintén nem diplomata, mégis van diplomata útlevele. A hatályos jogszabály szerint ugyanis ilyen speciális okmány ugyanúgy jár a mindenkori parlamenti képviselőknek, mint a mindenkori államtitkároknak.

Diplomata útlevel viszont kegyből van Szöllősi Györgynek vagy épp Dzsudzsák Balázsnak, Habony Árpádnak vagy épp Schadl Györgynek.

Szöllősiről hétfőn derült ki, hogy diplomata útlevelével 6 év alatt 35 külföldi utazása volt a magyar futball és a Puskás-ügyek rendkívüli és meghatalmazott nagykövetének az adófizetők pénzén.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.