Önkéntes szájkosár – Mi lesz most a kommentekkel?

Belpol

A keddi alkotmánybírósági döntés értelmében egy honlap akkor is felelős a felületen megjelent kommentért, ha nincs tudomása róla, vagy ha kérésre eltávolítja. A Társaság a Szabadságjogokért szerint ez a közéleti viták beszűküléséhez vezethet.

Az Experient ingatlanforgalmazó cég azért perelte be a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületét (MTE), mert ez utóbbi honlapján az Experient reklámjairól szóló cikk alatt a kommentek rossz színben tüntették fel a céget, többen szidták őket – írta az Index. Az Alkotmánybíróság (AB) ezután úgy döntött, hogy a honlap működtetője felelős a kommentért, még akkor is, ha nem volt tudomása róla, sőt ha a sértett figyelmeztetésére és kívánságára azonnal el is távolította azt. Mindez igencsak problémás. „Ez rendkívül nagy, feltétel nélküli felelősséget akaszt az internetes oldalak fenntartóinak vagy a bloggereknek a nyakába – mondta a magyarnarancs.hu-nak Szabó Máté Dániel, a TASZ szakmai igazgatója. – Azért rossz a döntés, mert hiába távolítja el az üzemeltető a problémás kommentet, akkor is felelnie kell. Ez azt fogja eredményezni, hogy sokan nem kívánják majd bevállalni ezt a szigort, és egyszerűen betiltják a kommentelés lehetőségét. Ettől kezdve pedig megszűnik az értelmes viták egyik lehetséges platformja.”

Ahogy a TASZ tegnap kiadott állásfoglalásában is írja, természetesen a kommentek között sok jogsértő tartalom is fellelhető, sok esetben viszont egy-egy cikk alatt a kommentekből újabb viták, ötletek, megoldások születhetnek. Szabó elmondta, hogy ennek fényében az AB döntése „nem a szólásszabadság direkt megnyirbálása, hanem egy visszatartó erő. A vita lehetősége beszűkül, akik pedig eddig vitatkoztak, azok most önkéntesen veszik fel a szájkosarat.” A szakmai igazgató hozzátette: a TASZ honlapjain a kommentelés lehetősége továbbra is fennáll.

„A jogsértő közleményekért viselt felelősség (és adott esetben a helytállási kötelezettség) független a moderálástól: egyedül a jogsértő közlés tényén alapszik” – áll az AB határozatának indoklásában. A döntéssel egyébként egyedül Stumpf István alkotmánybíró nem értett egyet, ő megoldásként az értesítési-eltávolítási eljárást javasolta. „Az értesítési eljárás ideális megoldás lenne – jegyezte meg Szabó. – Sok országban így oldják meg, tehát a tárhely szolgáltatóját csak akkor terheli felelősség, ha a jogsértett fél kérése ellenére sem távolítja el a tartalmat kellő időben a honlapról.” Szabó azt is elmondta, hogy ez az eljárás a magyar jogrendszerben nem ismeretlen, ezt alkalmazzák ugyanis a szerzői jogi jogsértések esetében is, amikor például valaki zenét, képet, illetve egyéb jogvédett tartalmat tölt fel egy honlapra. „Ilyenkor az értesítési eljárás segítségével tudja érvényesíteni saját jogait a jogsértett. Ez a kommentek esetében is elég lenne, egyensúlyt képezne” – fűzte hozzá.

A szakmai igazgató egyébként nem túl derűlátó, hiszen „a kommentekkel kapcsolatos szólásszabadság ügyében Európában sem állunk valami fényesen, körülbelül ezen a szinten mozog az európai szintű jogvédelem is”. Pedig az értesítési eljárást sok országban használják. Ez tulajdonképpen a „notice and take down” elve, amelyet mind az Amerikai Egyesült Államokban, mind az Európai Unión belül például a szerzői jogok megsértése vagy rágalmazás és becsületsértés esetén alkalmaznak.

Az Experient kontra MTE ügy egyébként jelenleg a strasbourgi emberi jogi bíróság előtt van – már az AB határozata előtt elindították az eljárást. Szabó szerint az európai jogvédelem negatív példái ellenére azért van rá esély, hogy Strasbourg korrigálja majd a döntést.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.