Orbán: A háború és a szankciók az Unió értelmét kérdőjelezik meg

  • narancs.hu
  • 2023. március 31.

Belpol

A miniszterelnök a Kossuth Rádióban arról beszélt, Oroszország és Ukrajna érdeke is az, hogy ne halljon meg több ember, az inflációt pedig „nyakon kell ragadni és törni kell”.

A héten nem volt kormányülés, ennek ellenére a parlament ma is szavaz, méghozzá a Fidesz „békepárti” javaslatáról – derült ki Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújából, amit a hvg.hu szemlézett.

A Kossuth Rádió műsorvezetője elsőként a háborúról kérdezte a miniszterelnököt. Orbán elmondta, a legutóbbi EU-s csúcstalálkozón saját szemével látta, hogy az uniós vezetők hogyan látják az egyre brutálisabb és egyre véresebb háborút. „Itt Budapesten, Magyarországon azt vesszük alapnak, hogy a háborút megtorpantani kell, a háborút kívülről támogatóknak pedig a béke felé kellene mozdulnia. Na, ezt nem láttam” – nyilatkozott Orbán. A miniszterelnök úgy véli, ahogy egyre nő az áldozatok száma, úgy fordulnak az emberek a tűzszünet és a béketárgyalások irányába, ez azonban szerinte még nem érte el a vezetőket.

Mivel a nyugati országok egyre több fegyverrel támogatják Ukrajnát, az eszkaláció lehetőségével kapcsolatban a miniszterelnök úgy fogalmazott:

„A világháború veszélye nem irodalmi túlzás.”

Igaz, Ukrajnának nem szállítunk lőszert, Magyarország részt vesz az uniós lőszerbeszerzésben, de Orbán szerint itt nem Ukrajna a lényeg, hanem az, hogy a magyar sereg hogyan és milyen gyorsan jut lőszerhez.

Orbán Viktor elmondta, az európai háborúpárti álláspont szerinte erkölcsi alapú, meg vannak arról győződve, hogy ez helyes dolog, ellenben „szerintük nem helyes, béke kell, mert azzal lehet csak elkerülni a világháborút. Csak a béke garantálja azt, hogy ne éhezzenek Afrikában vagy Ázsiában.” Ez szerinte legalább olyan erős érvelés, mint az európai háborúpárti álláspont. „Erkölcsi alapon a béke kell” – mondta Orbán, aki szerint a magyar vélemény Európában kisebbség, világszinten a többség része.

A miniszterelnök hozzátette, a magyar álláspont nem a béketárgyalásokról szól, hanem a tűzszünetről, hiszen ha tűzszünet van, akkor lehet a békéről gondolkodni.

Orbán úgy fogalmazott, Oroszország és Ukrajna érdeke is az, hogy ne halljon meg több ember, és ne pusztuljon el több város. A parlament ma szavaz a kormány békepártinak mondott javaslatáról. Orbán szerint a Fidesz és a baloldal álláspontja is világos: a baloldal háborúpárti.

A háború gazdasági oldaláról a miniszterelnök azt mondta: az orosz támadás óta minden idegszálával figyeli a tényleges háborús eseményeket, és próbálja megérteni európai kollégái gondolkodásmódját. „Ha feltesszük magunknak a kérdést, mit várunk az EU-tól, akkor az egyik válasz a háború távoltartása, a tartós béke. Az Unió viszont mára háborúpárti intézményrendszer. A másik a jólét.

Ehhez képest a háború és a szankciók tönkreteszik az európai gazdaságot. Az Unió értelme megkérdőjeleződik”

– fejtette ki Orbán.

A miniszterelnök állítja, munkája jelentős része abból áll, hogy végiggondolja: hogyan tudja az EU hibáit legalább itt Magyarországon kijavítani. A szankciók hatását értékelése szerint nehéz felmérni, mivel a legnagyobbat szerinte az emberek háború közben hazudnak, így óvatos lenne az orosz gazdaság helyzetének megítélésében. Az oroszok alkalmazkodnak az európai helyzethez, alkalmazkodókészségüket pedig a miniszterelnök szerint hiba lenne alábecsülni.

A kormánynak az a célja, hogy az infláció év végére egy számjegyű legyen. „Nem fog magától csökkenni, le kell törni” – fogalmazott Orbán, hozzátéve:

„Az inflációt nyakon kell ragadni és törni kell.”

„Ennek vannak módszerei világszerte, ezeket adaptálni, értelmezni kell, ezt a munkát mi elvégeztük, a vakcinát beadtuk, le fogja vinni a lázat” – jelentette ki a miniszterelnök.

Szerinte egyébként „antiinflációs verseny” alakult ki a boltokban, ezért a háttérben a fogyasztóvédelem és a versenyhivatal nagyon sokat dolgozik, hogy ne alakuljon ki inflációs spekuláció. „Vannak még árstopjaink, ezek zavarokat is okoznak még az ellátásban, az a jó, ha ezek eltűnnek a rendszerből, viszont amíg az infláció nagyon magas, nem lehet ezt megtenni”  – mondta. Hogy ezt pontosan mikor kell megtenni, az egy komoly munka, ezen Nagy Márton minisztériuma dolgozik.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.