Orbán a kórházi kapacitásokról: nem kell külföldi segítség, inkább mi adunk majd másnak segítséget

  • narancs.hu
  • 2021. március 14.

Belpol

A miniszterelnök szerint orvosaink erősek és odaadóak, úgy véli, az egészségügyi rendszer bírni fogja a terhelést.

Mivel Orbán Viktor pénteken Izraelbe látogatott, ezért a szokásos pénteki interjúra ma reggel került sor a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Orbán először az oltás eddigi menetéről beszélt, szerinte lehet tartani a mostani tempót, ehhez az kell, hogy legyen elég ember, aki oltást szeretne, legyen, aki beadja és legyen elég vakcina. Véleménye szerint utóbbival van csak baj, - ahogy fogalmazott – minden héten komoly csalódást szenved el Európában az, aki hitt az uniós vakcinabeszerzés sikerének. „Már novemberben láttam, hogy baj lesz ezzel, ezért rendeltünk keleti vakcinát, összesen 3,5 milliót” – mondja, majd hozzátette, nyugatiból 13 milliót kötött le, azonban a megbeszélt időben csak a kínai és az orosz érkezik.

A Kossuth rádió riportere ezen a ponton megkérdezte, hogy lesz-e elég kórházi kapacitás, hiszen hallani a híreket arról, hogy sorra telnek meg a kórházak, nem kell-e majd Magyarországnak is más ország segítségét kérnie ebben – ahogy azt tették például a csehek. Orbán erre roppant optimista választ adott, szerinte „mi megvagyunk” és majd a magyar egészségügy fog segítséget adni más országnak, hiszen lakosságarányosan Európán belül nálunk van a legtöbb ágy és lélegeztetőgép. „Az éjszaka a hajnal előtt a legsötétebb” – fogalmazott a miniszterelnök. Szerinte most a sötétséget a kórházi kapacitások jelentik, de már itt a hajnal azaz a vakcina, tehát végeredményben jól állunk. „Ha van vakcina, egyfolytában oltunk” – tette hozzá, majd az egészségügyi dolgozók átvezényléséről beszélt, amiről elismerte, hogy „kényelmetlen és nehéz”, de szerinte az orvosok érzik, hogy rajtuk múlik az emberek élete.

Orvosaink erősek és odaadóak, azt hiszem, menni fog

– fűzte hozzá.

A reggeli interjúban szó esett az oltási sorrendről is, amellyel kapcsolatban kiderült, hogy már 3 millióan regisztráltak oltásra és ennek nagy része 60 év feletti. Orbán szerint nagy dilemmát okozott, hogy ki kerüljön előrébb a sorban: az, aki már korábban regisztrált vagy az, aki későbben, de 60 év feletti. Végül az a döntés született, hogy az idősebbek mindenképpen a fiatalok elé kerülnek, akkor is, ha sokkal később regisztráltak.

Orbán továbbá beszélt a napokban nyilvánosságra hozott kínai és orosz vakcinaszerződésekről, amellyel kapcsolatban elmondta, hogy Brüsszelnek is nyilvánosságra kellene hoznia beszerzésekre vonatkozó szerződéseket, majd arról beszélt, amit már korábban is hangoztatott, hogy Magyarországnak semmi sem drága, ha életekről van szó, ezért a pénz nem szempont a beszerzésnél. Ezzel kapcsolatban arról, hogy a Moderna oltást túl drágának ítélte meg a kormány és ezért nem hívja le a Magyarországnak lakosságarányosan járó keretet, nem ejtett szót, a Kossuth rádió riportere pedig nem feszegette a témát, inkább arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy miért oltásellenes a baloldal. Orbán úgy reagált, hogy ez nem szól másról csak politikáról és szerinte, „amikor emberek élete forog kockán, és politikát csinálnak az oltásból, az morálisan vállalhatatlan”.

Orbán beszélt a készülő magyar fejlesztésű koronavírus vakcináról és arról, hogy egy év múlva már állni fog Debrecenben a vakcinagyár, illetve izraeli látogatása során megállapodott arról is, hogy a magyarok is beszállnak egy ottani gyár építésébe. Ami a magyar vakcinát illeti, a miniszterelnök elmondta, hogy a hazai munka lassabban halad, mint a nagy multinacionális cégek sokkal több pénzből készülő fejlesztései. „Talán a hörcsögöknél vagy nem tudom, hol tartunk” – gondolkodott el Orbán arra utalva, hogy a vakcina valószínűleg állatkísérleti klinikai fázisban van.

Végül szó esett a nyitásról és a gazdasági helyzetről is. Mint mondja, tisztában van vele, hogy nincsen derűben részük azoknak, akik a szolgáltatói szektorban dolgoznak, de a kormány megtesz mindent annak érdekében, hogy áthidalják ezt a nehéz időszakot.

Nem tudom, mikor lesz nyitás, aki tudja, attól kérjük el a lottószámokat is

– fogalmazott Orbán, de úgy véli, hogy amennyiben a rendelkezésre álló vakcinák védenek a mutánsok ellen is, akkor már csak néhány hetet kell kibírni.

 

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.