Orbán: „Mindaz, amit az AfD képvisel, jót tenne Magyarországnak”

  • narancs.hu
  • 2025. február 12.

Külpol

Alice Weidel szerint Magyarország a függetlenség és a szuverenitás szimbólumát jelenti számukra.

„Ön példakép számunkra” – mondta Orbán Viktornak Alice Weidel az AfD társelnöke a Karmelitában tartott szerdai sajtótájékoztatóján.

A miniszterelnök Facebook-oldala szerint Alice Weidel fél 11 körül érkezhetett meg a Karmelitába, amelynek bejáratánál Orbán kezet csókolt neki. Orbán sztorijai szerint a Karmelita könyvtárában ültek össze Weidellel. Az asztalnál rajtuk kívül Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója is helyet kapott. Orbán az X-re posztolt közös fotók alá azt írta: „Ma találkoztam Németország jövőjével. Megtiszteltetés volt Budapesten köszönteni, elnök asszony.”

„Az AfD nem az a párt, amelynek vezetőjét minden országban fogadni szokták a miniszterelnökök. De épp itt az ideje, hogy ezen változtassunk”

 – mondta Orbán Viktor közös sajtótájékoztatójukon a Telex tudósítása szerint, megjegyezve, hogy ő küldte a meghívást Weidelnek. „Az AfD összes fontos programpontja olyan, ami hasznára válna Magyarországnak, a migrációtól az energiapolitikáig” – fogalmazott a kormányfő, aki szerint Magyarország érdeke egy sikeres Németország, reményei szerint pedig ehhez járul hozzá az AfD. Orbán kijelentette: „Mindaz, amit az AfD képvisel, jót tenne Magyarországnak.”

A sajtótájékoztatót megelőző tárgyalásnak az energiapolitika és a migráció volt a fő témája. Orbán ezzel kapcsolatban arról beszélt, az energiaszankciókat meg kell szüntetni, az EU energiapolitikája pedig elhibázott, és a Green New Deal helyett az atomenergiát kellene támogatni.

„Azon kell dolgoznunk, hogy Magyarország erős legyen, ha van EU, akkor úgy, de ha nincs, akkor is”

– mondta, nem részletezve, miért merült fel nyilatkozatában az EU nélküli Magyarország lehetősége.

Alice Weidel a jelenlegi Németország kritikájaként arról beszélt: „Angela Merkel volt az első zöld kancellár, én ennek az ellenkezőjét szeretném. Szuverén Németországot, amely jó kapcsolatokat ápol kelettel és nyugattal.” Weidel szerint Németország ma gyenge, és a német gazdaság is gyenge. Szerinte a német állam elhibázott energiapolitikája tönkretette az ország gazdaságát, a német állam pedig elveszítette a bevándorlás feletti kontrollt. Weidel szerint büszke Németországot szeretnének. „Önök ezt elérték” – mondta Magyarországgal kapcsolatban, hozzátéve, hogy Magyarország a függetlenség és a szuverenitás szimbólumát jelenti számukra.

A köztévé migrációs politikával kapcsolatos kérdésére válaszolva Weidel arról beszélt, az a céljuk, hogy lezárják az EU-n belüli határokat. Hozzátette,

ha hatalomra jutnak, kilépnek az európai menekültjogi rendszerből.

Orbán ennek apropóján azt mondta, még a napi egymillió eurós uniós büntetés kifizetése is olcsóbb Magyarország számára, mintha beengednénk az illegális migránsokat. Orbán Viktor a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy rossz érzésük van, amiért a németek nem ismerik el, hogy Magyarország Németország „végváraként” funkcionál. Szerinte „a magyarok a németek végvári kapitányai.”

„A pártkapcsolatok érdekében nem rombolhatom le az államközi érdekeket” – mondta Orbán utalva arra, hogy az EU-szkeptikus, szélsőjobboldalinak tartott AfD politikai karanténban volt Németországban, azaz az AfD-vel való kapcsolat ronthatta volna a magyar és a német kormány közötti kapcsolatokat. Csakhogy változás állt be, Orbán szerint „az AfD a jövő”. Weidel szerint továbbra is „nem demokratikus fal” veszi körbe az AfD-t és reméli, hogy ez a választások után nem így lesz.  Orbán zárásként „politikai vezetőnek és szabadságharcosnak” nevezte az AfD társelnökét.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.