Orbán: "Nem a nemzetállamoknak kell alkalmazkodni a brüsszeli szabályokhoz"

Belpol

Orbán reggeli rádióinterjújában kilátásba helyezte, hogy az Alkotmánybíróság felül fogja írni az Európai Bíróság döntését bevándorlási kérdésben. Szó esett a gyerekek oltásáról, béremelésről és az új európai frakciójáról is. 

Ismét Orbán Viktor miniszterelnök volt a vendége a Kossuth Rádiónak péntek reggel, ahol a mondandóját a nyugdíjemelés kérdésével kezdte. Azt mondta, módosítani kellett a költségvetést, mert az MNB előrehozta a jövő évi inflációs előrejelzését, és a nyugdíjemelést ehhez kellett igazítani. 

Mint fogalmazott, a nyugdíjasok mindent pontosan számon tartanak, ezért velük pontosan kell elszámolni, és ha magas az infláció, akkor novemberben ki kell pótolni az azévi nyugdíjakat (ez a nyugdíjkompenzáció), és ha a jövő évre számított inflációról kiderül, hogy több lesz, akkor emelni kell, ez történt most, és mivel veszélyhelyzet van, lehetett kormányrendelettel is módosítani a költségvetést. 

Béremelésekről is szó lehet, Orbán arról beszélt, hogy ha a gazdaság jól működik, mert megtermelik az emberek, akkor van ezekre pénz, de persze sosem elég, mert mindig több az igény. Szerinte ez azért van, mert a kommunizmus öröksége miatt sokan élnek nehezen, a középosztályban is számolni kell a kiadásokat, msárészt viszont az emberi természet is ilyen, mindenki előre akar lépni. "Ha olyan pénzt osztasz szét, amit nem termeltél meg, előbb utóbb csődbe mész, ez a pénzügyminiszter felelőssége, hogy ne történjen meg" – tette hozzá. 

December 15-én kezdődhet az 5-11 évesek oltása, 69-70 ezer vakcina érkezik először, szerdától lehet regisztrálni, oltópontokon és gyermek háziorvosoknál lehet majd oltatni

– derült ki Orbán szavaiból. Arról beszélt, hogy most a tudomány álláspontja szerint ettől nem lesz baja a gyerekeknek, viszont akik nincsenek beoltva, azok akarva-akaratlanul ártanak másoknak. A gyerekek nem tehetnek arról, hogy nincsenek beoltva, mert a szülők döntenek helyettük, és mert eddig nem volt elérhető vakcina, de most már van. 

"Nem nagyon akar befejeződni a negyedik hullám" – állapította meg a műsorvezető Nagy Katalin, de Orbán arra a felvetésre, hogy nem kellene-e óvatosabbnak lenni, az új járványadatokat ismertetve arról beszélt, hogy bár még mindig magas, csökkent a napi új fertőzöttek, a kórházban ápoltak és a lélegeztetőgépen lévők száma, igaz, 166 ember meghalt, tehát veszteség minden nap van, de a helyzet inkább javul, a szakemberek szerint a hullám csúcsán vagyunk, vagy talán utána. De csak az oltás segíthet – hangsúlyozta. 

Orbán most megint azt mondta, hogy

"ha nem vagyunk beoltva, akkor kis karácsony lesz, ha be vagyunk oltva, akkor nagy",

mondván ha nem akarunk félni a megbetegedéstől a karácsonyi asztalnál, akkor mindenkinek be kell oltatnia magát. 

"Nehéz hétvégénk volt" – kommentálta a bevándorlásellenes pártok hétvégi varsói találkozóját. Mint mondta, régóta szervezkednek már egy új európai frakció létrehozásán, ezek azok a pártok, akik nem támogatják a bevándorlást, de támogatják a családokat, és akik úgy látják, hogy Brüsszel pont ezzel ellentétesen intézkedik. Arról beszélt, hogy rengeteg szervezkedés van ilyenkor, hogy hány frakció legyen, vannak személyes ambíciók is, de "megyünk előre lépésről lépésre", a következő ilyen találkozójukat pedig Spanyolországban tartják jövő év elején. 

Azt nem pontosította, hogy mikorra lesz új pártcsalád, de arról beszélt, hogy a politikát pártok intézik, ami stabilitást is jelent, és európai szinten is fontos, hogy milyen pártok vannak az Európai Parlamentben. "Ma kisebbségben vagyunk, az EP-ben ülő pártok többsége támogatja a bevándorlást és nem támogatja a családokat" – fejtegettte. Hozzátette, "a cél nem a jövő év, hanem hosszútávon egy nagy, erőteljes családbarát európai pártcsalád felépítése". Műsorvezetői felvetésre pedig hangsúlyozta: 

"nem alternatíva akarunk lenni, hanem győztesek, mi akarjuk meghatározni, hogy mi legyen Brüsszelben, azt akarjuk, hogy mi legyünk a legmeghatározóbb politikai erő". 

Azt mondta, mindenhol szembenállnak egymással a bevándorláspártiak és az -ellenzők, de szerinte Magyarországon kivételesen az emberek döntöttek erről egy népszavazással (ami amúgy érvénytelen lett). A népszavazáson Orbán szerint az derült ki, hogy a magyarok olyan dolgot akarnak, ami szembenáll Európa jelenlegi bevándorlási szabályaival, mert azokat még békeidőben alkották meg. A nyugat-európai elitek ugyanis belevágtak egy nagy kísérletbe, mert szerintük ha a muszlim bevándorlókat összekeverik a bennszülött keresztényekkel, akkor abból jó dolog fog kisülni. Orbán viszont arról beszélt, hogy ő sose hitt ebben, és a népszavazás szerint a magyarok is úgy gondolkodnak, hogy nem akarnak ebbe a kísérletbe belevágni. 

A kérdés szerinte az, hogy ha ez, a bevándorlásellenes álláspont szembenáll "a brüsszeli szabályozással, a bürokraták, a bíróság döntésével", akor mi van. (Az Európai Unió Bírósága ugyanis elmarasztalta Magyarországot a tranzitzónák felállítása miatt, de a magyar kormány az Alkotmánybírósághoz fordult, mondván annak ítéletéig nem tud eleget tenni az uniós bíróság rendelkezéseinek.) Orbán most ezzel kapcsolatban arról beszélt, a magyar alkotmányra tettek esküt, és nem Brüsszelre,

ezért végső soron az Ab jogosult eldönteni, hogy mit hogyan kell elemezni.

"Nekünk az Ab döntését kell követnünk" – mondta. (Az Ab döntése egyben arról is szólna, hogy a magyar felülírja az uniót jogot, erről itt írtunk korábban.)

Orbán szerint van 7-8 ország, amely már szembesült ilyen problémákkal, például amikor a németeknél ilyen konfliktus volt, akkor végül "lekerekítették az álláspontjukat", de a magyar nem ilyen, mert a magyar, ha konfliktus van, akkor szerinte nem lehalkítja magát, hanem feltekeri a hangerőt, a lengyel is ilyen (korábban a lengyel alkotmánybíróság is hasonló értelmű döntést fogadott el). Most a magyar kormánynak azt kell mondania Brüsszelben, hogy meg kell változtatni a brüsszeli bevándorlási szabályokat.

"Fontos, hogy nőjön az a hang, hogy nem a nemzetállamoknak kell alkalmazkodni a mára már életidegenné vált brüsszeli szabályokhoz, hanem a brüsszeli szabályokat hozzáigazítani a valósához".

Az Ab döntése – ha ma a népszavazás irányát követi –, Orbán szerint azt jelenti, hogy egy nagyon erős jogi határzárat is felépít a népszavazás mellé. 

Orbán szerint van lehetőség az uniós szabályok megváltoztatására, bár a helyzet nehezebb, mint volt, mert bár sok vitájuk volt a német kereszténydemokratákkal, most baloldali kormány jött Németországban, amely támogatja a bevándorlást. Ezért nehezebb lesz a magyar érdekeket képviselni Brüsszelben, "de ez a munka, csinálni kell". 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.