„Orbán Viktor dolgozószobájára 4 milliárd jut, de szociális tűzifára nincsen 3 milliárd forint”

  • Gera Márton
  • 2017. január 20.

Belpol

Vidéki tűzifaosztásba kezdett a Párbeszéd. Olyan helyen is jártak, ahol a polgármester a csókosainak adja a szociális tűzifát. Szabó Tímeával, a párt társelnökével beszélgettünk.

magyarnarancs.hu: Hogyan indult a projekt?

Szabó Tímea: A Párbeszéd néhány éve úgy döntött, hogy újragondolja az ellenzéki politizálás célját és eszközeit, hiszen látjuk, az Orbán-kormány figyelmen kívül hagy minden társadalmi és ellenzéki visszajelzést, lesöpör minden parlamenten belüli kezdeményezést. Tudatosan elszakadtunk attól, hogy kizárólag a jogalkotási munkára koncentráljunk, azaz törvényjavaslatokat, módosító javaslatokat adjunk be. Három éve meghirdettük a Tenni kell! programot. Ennek keretében álltam kórházi segédápolónak, hogy személyesen is megtapasztaljam az egészségügy problémáit, és közvetlenül nyújthassunk segítséget. Azóta sok tagunk, aktivistánk is beállt hasonló önkéntes munkát végezni. Ezen kívül harmadik éve osztunk minden télen, szombatonként, hajléktalan embereknek 150-200 adag meleg ételt. Idén télen emellett idős, egyedülálló embereknek is főznek politikusaink, aktivistáink. Néhány héttel ezelőtt, amikor láttam, hogy már sokadik éve késik a kormányzati tűzifaosztás, jött az ötlet, hogy vegyük ezt is a kezünkbe, próbáljunk meg közvetlenül segítséget nyújtani, vigyünk fát a rászorulóknak. Miután kiadtam egy közleményt, egyre több személyes megkeresés is jött különböző településekről.

magyarnarancs.hu: Akik írtak önnek, mit tartottak a legfőbb problémának?

SZT: A legtöbben rokkantnyugdíjasok, akik 30-40 ezer forintból élnek, de sok kisgyerekes szülő is írt. Többen jelezték, hogy bizony ők is kimaradtak a tűzifaosztásból, az ő településeiken is a polgármester vagy a csókosai kaptak csak fát, vagy egyszerűen nem kapott eleget a falu. A felhívásunkra rengeteg adomány érkezett pár nap alatt. Ez azért nagyszerű, mert ténylegesen az emberek bevonásával tudunk segíteni. Nekik a Párbeszéd és a saját oldalamon keresztül adunk visszajelzést, teszünk ki fotókat, így láthatják, hogy jó helyre megy a segítség.

Szabó Timea Tiszakeszin

Szabó Tímea Tiszakeszin

Fotó: Szűcs Balázs

magyarnarancs.hu: Ahol nincs tüzelő, ott mit tudnak csinálni az emberek?

SZT: Sehogy nem tudják megoldani a helyzetüket, ez a nagy probléma. Ilyenkor az történik, hogy az eleve pici házukat elkezdik leszűkíteni fűtési szempontból. Először az egyik szobát nem fűtik, aztán már két szobát nem fűtenek, a végén pedig már csak egyetlen helyiséget fűtenek, úgy próbálják valahogy kihúzni a telet.

magyarnarancs.hu: Az egyik helyszín, ahol tegnap jártak, a borsodi Tiszakeszi volt. Itt mit tapasztaltak?

SZT: A rokkantnyugdíjas pár, akinek segítettünk, csak az első alkalommal kapott valamennyi fát, a felét annak, mint amennyit ígértek, a második körben pedig már semennyit. Nekik valahogy nem jutott, de a polgármester rokonainál ott állt halomban. Kiskirályi rendszer alakult ki ebben is, a szociális tűzifa egyfajta kegy lett. Aki valamilyen módon a polgármester érdek- vagy baráti körébe tartozik, az kap, akik igazán rászorulnak, akiknek nincs lobbierejük, azok nem. Nem állítom, hogy minden település ilyen, mert vannak olyan polgármesterek, akik tisztességesen pályáznak, és tényleg próbálják szétosztani azt a kevés fát, amit kapnak, de a kezük meg van kötve, hiszen az önkormányzatok is elképesztően nehéz helyzetben vannak.

magyarnarancs.hu: A Hajdú-Bihar megyei Egyeken is osztottak fát. Hogyan fogadták az akciócsoportot?

SZT: Nagyon hálásak voltak. Itt az egyik idős úr, akinél jártunk, egyáltalán nem kapott tűzifát. Hatvannyolc éves rokkantnyugdíjas, korábban könyvesboltot vezetett, elvesztette az állását, azóta nem talál. Azt írta, a könyvtárba jár melegedni, és sok helyre írt már, hogy segítséget kérjen. Elképesztően könnyű ma Magyarországon lecsúszni, talajt veszteni, ahonnan külső segítség nélkül nincs felállás. Ezeknek az embereknek segíteni kell, nem lehet magukra hagyni őket. Nem érdemtelen adományhoz akarnak ők jutni, hanem a helyzet az, hogy rendkívül kiszolgáltatott helyzetben és nyomorban él az ország jó része.

magyarnarancs.hu: Úgy tudom, benyújtott egy javaslatot a parlamentben, hogy emeljék duplájára a szociálistűzifa-támogatást. Ezzel mi a helyzet?

SZT: Költségvetési módosító javaslatot nyújtottam be, amelyet a következő ülésszak kezdete utáni 30 napon belül a szakbizottságnak napirendre kell venni, és jó esetben támogatni, hogy legalább az országgyűlés elé kerülhessen. Ennek sajnos kevés az esélye, mert a Fidesz–KDNP képviselői nem támogatnak semmilyen ellenzéki indítványt. Pedig most tényleg potom pénzekről beszélünk, néhány milliárd forintból több százezer embernek lehetne segíteni. Felfoghatatlan, hogy Orbán Viktor dolgozószobájának feldíszítésére 4 milliárd forintot lehet költeni, ugyanakkor nincs 3 milliárd szociális tűzifára. Az egészben az a legfelháborítóbb, hogy amíg a kormány veri a mellét a rezsicsökkentésre, addig a tűzifa ára az elmúlt hat évben a duplájára emelkedett. Tudjuk, hogy jellemzően a legszegényebbek fűtenek fával, közel egymillió ember, tehát megint azokon nem segített és nem segít a kormány, akik a legjobban rászorulnak.

magyarnarancs.hu: Terveznek további osztásokat?

SZT: A Párbeszéd különböző tagszervezeteihez folyamatosan érkeznek megkeresések, úgyhogy szándékaink szerint a tél végéig folytatjuk. Azt tervezzük, hogy minden héten más és más településre megyünk.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.