A Magyar Nemzeti Bank élén nem lehet egyik napról a másikra lerendezni egy váltást, alaposan elő kell készíteni a folyamatot – magyarázta Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.
A hvg.hu összefoglalója szerint a miniszterelnök arról beszélt, sajnálja, hogy Matolcsy György nem maradhat tovább, aki bár impulzív személyiség, de a kormányfő szerinte remek munkát végzett. Ráadásul „hőstette” is van: a deviza hitelesek ügye. Orbán szerint Matolcsy nélkül több százezer család ment volna tönkre.
Az új jegybankelnökkel kapcsolatban azt mondta, az ország nem áll rosszul közgazdászokból, itt azonban nem csak elméleti képességekre és tudásra van szükség, mivel az MNB fontos jogkörökkel bír a forint értékével kapcsolatban. Orbán tapasztalt, higgadt embert keresett, és állítása szerint két ilyen ember van: Nagy Márton és Varga Mihály, de említette Lantos Csaba nevét is.
„A legkiszámíthatóbb és legnyugodtabb embert választottam közülük, ez pedig Varga Mihályt pénzügyminiszter úr”
– jelentette be Orbán, hozzátéve, hogy hetek óta egyezkedett vele, és Varga Mihály végül elfogadta a jelölés. Az erről szóló javaslatot már beterjesztette a parlament elé. Varga Mihály kiesése miatt januártól változik a kormány szerkezete is, de a miniszterelnök egyelőre nem tudta megmondani, hogy pontosan hogyan.
Orbán Viktor a romániai választásokról is beszélt, aminek első fordulóját az alkotmánybíróság elemzi. „A modern technológia találkozása a választókkal” – értékelte a helyzetet a miniszterelnök, külön kiemelve a TikTok szerepét a kampányban. Szerinte ezek után felmerül a kérdés, hogy felül lehet-e bírálni egy eredményt, ami szerinte a magyar választások szempontjából is fontos lehet a jövőben. Mind mondta, hálás a románoknak, hogy ezt most előre tesztelik, így mi tanulhatunk belőle.
Orbán beszélt a bérmegállapodásról is. A magyar minimálbérrendszer kétfokozatú: van egy minimálbér, illetve van egy garantált bérminimum, e kettő átlaga adja ki, hogy hol van a minimálbér szintje EU-s szinten – magyarázta a miniszterelnök, aki szerint egyre jobb helyen állunk. A bérekről azonban nem a kormány állapodik meg, ők pusztán elősegíti a tárgyalási folyamatot, „közvetítői szerepet” vállalnak. Orbán újra elmondta, azt szeretnék, ha az átlagbér elérné az egymillió forintot.
„Láttam a kételkedők kórusát, de azt gondolom, hogy ez nem különbözik attól a kételkedéstől, amikor azt jelentettem be, hogy egymillió munkahelyet fogunk létrehozni”
– jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy a bérek növeléséhez hatékonyság- és termelékenységjavításra van szükség, ám nem a kormány feladata, hogy arról prédikáljon, hogyan kell dolgozni. Szerinte ez az Iparkamara feladata, az új vezetés pedig ezzel tisztában is van.