Összecsaptak a diákok a rendőrökkel a Karmelitánál

  • narancs.hu
  • 2023. május 3.

Belpol

„Kismalac, kismalac, engedj be!” – skandálták a tüntetők, be akartak jutni Orbán Viktor hivatalába, visszanyomták a rendőrsorfalat. Könnygázt fújtak rájuk.

A státusztörvény ellen szerveztek tüntetést civilek szerdára. A résztvevők a Szent István Bazilikától az Alkotmány utcáig vonultak, ahol a szervezők bejelentették:

népszavazást kezdeményeztek a Nemzeti Választási Irodánál.

Önálló oktatási minisztérium létrehozásáról, a pedagógus alapilletmény 50 százalékos növeléséről, a fizetések összegének évenkénti növeléséről, az oktatásban megvalósítandó esélyegyenlőségről,  a pedagógusok és a nevelést, oktatást közvetlenül segítők jogállását átalakító törvényi szabályok elutasításáról, a sztrájktörvény eltörléséről, Pintér Sándor miniszter lemondatásáról kezdeményeznek népszavazást. Az is szerepel a kérdések között, egyetért-e az állampolgár azzal, hogy a köznevelési és szakképzési intézmények vezetőit csak a diákönkormányzat és a szülő közösség, a nevelőtestület, az intézményben működő szakszervezet, valamint a közalkalmazotti tanács véleményezése után, indokolási kötelezettség mellett lehessen kinevezni.

Bár az esemény hivatalosan fél hatkor befejeződött, a hvg.hu tudósítása szerint Simkó Edit pedagógus újabb tüntetést jelentett be. A demonstrálók átmentek a Várba, Orbán Viktor miniszterelnök hivatalához.

Ott rendőrök zárták el az utat a tüntetők elől, akik azonban megbontották a közeli építési terület kerítését, hátha onnan bejutnak.

Azt kiabálták, „Kismalac, kismalac, engedj be!” „Elegünk van!” „Mocskos Fidesz!” „A könnygáz nem tanít!”

A tömegben voltak, akik a múltkori rendőri akcióra válaszul tejszínhabot hoztak, hogy majd azzal fújnak vissza, viszonozva a rendőrségi könnygázt.

A rendőrök ezúttal is felszólították a tüntetőket, hagyják abba, menjenek onnan, majd könnygázt fújtak – ők maguk is kaptak belőle –, igyekeztek hátrébb szorítani a civileket, majd néhányukat behúzták a sorfaluk mögé.

Akadt tüntető, aki felmászott az állványokra. 

A Telex beszámolója szerint valaki mentőt is hívott, azzal, hogy tömegverekedés volt a Karmelitánál, és van két sérült, de a mentőautó csak nagy sokára mehetett fel a várba, és nem volt kit ellátni.

A hvg.hu azt írta, öt embert előállított a rendőrség.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.