Összecsaptak a diákok a rendőrökkel a Karmelitánál

  • narancs.hu
  • 2023. május 3.

Belpol

„Kismalac, kismalac, engedj be!” – skandálták a tüntetők, be akartak jutni Orbán Viktor hivatalába, visszanyomták a rendőrsorfalat. Könnygázt fújtak rájuk.

A státusztörvény ellen szerveztek tüntetést civilek szerdára. A résztvevők a Szent István Bazilikától az Alkotmány utcáig vonultak, ahol a szervezők bejelentették:

népszavazást kezdeményeztek a Nemzeti Választási Irodánál.

Önálló oktatási minisztérium létrehozásáról, a pedagógus alapilletmény 50 százalékos növeléséről, a fizetések összegének évenkénti növeléséről, az oktatásban megvalósítandó esélyegyenlőségről,  a pedagógusok és a nevelést, oktatást közvetlenül segítők jogállását átalakító törvényi szabályok elutasításáról, a sztrájktörvény eltörléséről, Pintér Sándor miniszter lemondatásáról kezdeményeznek népszavazást. Az is szerepel a kérdések között, egyetért-e az állampolgár azzal, hogy a köznevelési és szakképzési intézmények vezetőit csak a diákönkormányzat és a szülő közösség, a nevelőtestület, az intézményben működő szakszervezet, valamint a közalkalmazotti tanács véleményezése után, indokolási kötelezettség mellett lehessen kinevezni.

Bár az esemény hivatalosan fél hatkor befejeződött, a hvg.hu tudósítása szerint Simkó Edit pedagógus újabb tüntetést jelentett be. A demonstrálók átmentek a Várba, Orbán Viktor miniszterelnök hivatalához.

Ott rendőrök zárták el az utat a tüntetők elől, akik azonban megbontották a közeli építési terület kerítését, hátha onnan bejutnak.

Azt kiabálták, „Kismalac, kismalac, engedj be!” „Elegünk van!” „Mocskos Fidesz!” „A könnygáz nem tanít!”

A tömegben voltak, akik a múltkori rendőri akcióra válaszul tejszínhabot hoztak, hogy majd azzal fújnak vissza, viszonozva a rendőrségi könnygázt.

A rendőrök ezúttal is felszólították a tüntetőket, hagyják abba, menjenek onnan, majd könnygázt fújtak – ők maguk is kaptak belőle –, igyekeztek hátrébb szorítani a civileket, majd néhányukat behúzták a sorfaluk mögé.

Akadt tüntető, aki felmászott az állványokra. 

A Telex beszámolója szerint valaki mentőt is hívott, azzal, hogy tömegverekedés volt a Karmelitánál, és van két sérült, de a mentőautó csak nagy sokára mehetett fel a várba, és nem volt kit ellátni.

A hvg.hu azt írta, öt embert előállított a rendőrség.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)