Nyolcvanan elkapták a koronavírust a Rózsa utcai idősotthonban

  • BM
  • 2020. április 16.

Belpol

Hatvan beteg lélegeztetőgépen van, hét gyereket kórházban ápolnak.

Müller Cecília országos tisztiorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs csütörtöki sajtótájékoztatóján ismertette az elmúlt 24 óra fertőzési adatait: jelenleg 1652 igazolt fertőzöttet tartanak nyilván, 8 személy hunyt el, illetve 199 gyógyult meg. A laboratóriumi vizsgálatok száma is nő, már több mint 38 ezret elvégeztek.

Az összes betegre lebontva megállapítható, hogy a fertőzöttek 35 százaléka 70 évnél idősebb. Az 50-60 évesek 30, a 30-40 évesek 23, a 15 és 29 év közöttiek 10, a 14 év alattiak 2 százalékát adják az összes megbetegedésnek. Még mindig Budapesten és Pest megyében van a legtöbb érintett, de Fejér megyében is sok a beteg, a sor végén Heves, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye áll.

Jelenleg 722 felnőttet ápolnak egészségügyi intézményben, 7 gyermek van kórházban, 60-an lélegeztetőgépre kerültek. Müller azt mondta, ennek ellenére bizakodóak, mert az elmúlt napok azt bizonyítják, hogy a fertőzés terjedése egyenletes.

Folyamatosan zajlik az idősotthonok ellenőrzése. 11 ilyen intézményben vannak betegek, két nagyszámú fertőzést regisztráltak, az egyiket a Pesti úti idősotthonban, a másikat a Rózsa utcai idősek otthonában: itt 80 pozitív esetet regisztráltak a lakók, ápoltak és a dolgozók körében.

Müller elmondta, ha egy idősotthonban lakó személynél koronavírus-fertőzést találnak, de jó a közérzete, akkor elegendő lehet az elkülönítés, nem szükséges a kórházi kezelés. Ha egy kórháznak sürgősen felszabadítható ágyakra van szüksége, vagy történt olyan beavatkozás, ami miatt az ápoltnak nem kell az intézményben maradnia, akkor elbocsájtható.

Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta, tegnap 11 iráni állampolgárnak kellett volna elhagyni az országot (közülük hárman kitoloncolás miatt), viszont az egyik ilyen személy „kivonta magát a rendőri intézkedés alól”. A terrorelhárítás megtalálta őt, és őrizetbe is vette.

A kórházparancsnokok három kórháznál büntetőeljárást kezdeményeztek, ugyanis védőeszközök (maszkok, fertőtlenítők), valamint informatikai eszközök eltulajdonítását regisztrálták.

*

Az operatív törzs újságírói kérdésekre elmondta,

  • A Pesti úti idősotthonban vizsgálják, hogy a folyamatos ellátás biztosítva volt,
  • Nem jellemző, hogy egészséges fiatalokat ledönt a koronavírus, viszont olyanokat is elérhet, akikről nem gondolnánk,
  • A betegség lappangásának időtartama általában 5-6 nap, de a maximális lappangási idő 12 nap, ezt a WHO kitolta két nappal, ezért kell két hétre karanténba vonulnia egy feltételezett vírushordozónak,
  • Ha egy házi karanténra kötelezett személy el tudja különíteni magát a családtagjaitól, akkor a korlátozások a hozzátartozókra nem vonatkoznak,
  • A textilmaszkokat hazaérkezés után azonnal fertőtleníteni kell, otthoni használat során pedig 4 óránként javallott a tisztítása,
  • A koronavírus megjelent egy hajléktalanszállón is, 2 fő esetében intézkedtek,
  • 11 szociális intézményben van koronavírusos személy, de egyik sem gyermekintézmény.

Figyelmébe ajánljuk

Kihívója akadt Gyurcsány Ferencnek

  • narancs.hu

„Lehet Ferivel menni a Minecraftba építgetni, meg lehet jönni feltámasztani a baloldalt” – fogalmazott a 30 éves Abd El Rahim Ali, aki a párt elnöke lenne. 

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.