Nem jár nyugdíj augusztustól decemberig azon pedagógusoknak, akik nyugdíj mellett végzik a munkájukat, derül ki a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének közleményéből. „Nem értjük, hogy miért nem vonták vissza ezt a nagyon káros és rendkívül ostoba kormányhatározatot” – mondta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) ügyvivője az rtl.hu-nak az ezt lehetővé tévő rendelkezésről.
A PDSZ képviselője így foglalta össze a helyzetet: „az a probléma, hogy sokan – nem tudjuk pontosan hányan – nyugdíj mellett vannak foglalkoztatva, közalkalmazotti jogviszonyban. Miközben az ezt megengedő két rendelet augusztus 1-ével hatályon kívül került. Ez azt jelenti, hogy már harmadik napja nem jár a nyugdíj a közszolgálati munka mellett. Sőt, jogellenes maga a foglalkoztatás is, mert ismét érvényes az a kormányhatározat, amely nem teszi lehetővé, hogy a nyugdíjkorhatárt betöltött pedagógusokat foglalkoztassák”.
Felidézte, hogy a PDSZ már korábban is kérte a kormánytól, hogy módosítsák a nyugdíjtörvényt úgy, hogy ne legyen probléma nyugdíj mellett tanítani.
Ez egy nagyon egyszerű törvénymódosítás lenne, nem értjük, hogy miért nem került erre sor
– mondta Nagy Erzsébet. Szerinte ha időben rendezték volna ezt, akkor nem állt volna elő ez a helyzet, most viszont „megfeledkeztek” a mentesítő rendelet hatályon kívül kerüléséről, így nem is jár a nyugdíj egészen addig, amíg december 31-én meg nem történik a jogállásváltozás.
A közlemény úgy fogalmaz: „A kormánypropagandában folyamatosan olvashatunk arról, hogy nem lesz pedagógushiány – többek közt a nyugdíjasok visszafoglalkoztatásával, akik az illetményük mellett a nyugdíjukat is felvehetik. 2022 nyarán hirdettek ki két kormányrendeletet, amely ezt lehetővé tette. Ezek a rendeletek (a 268/2022. (VII. 29.) Korm. rendelet és a 269/2022. (VII. 29.) Korm. rendelet) azonban 2023. augusztus 1-től hatályukat vesztették”.
Nagy Erzsébet arról is beszélt, hogy
pénteken reggel tíz órakor egyeztetést folytatnak a pedagógusok helyzetéről Maruzsa Zoltán államtitkárral. Ezt a témát is fel szeretnék hozni ezen megbeszélésen,
és több más ügyet is a kormány elé visznek:
A fő téma a státusztörvény végrehajtási rendelete lesz, a PDSZ olyan, a bérek kiszámítását egyszerűbbé tevő kritériumokat szeretne, amelyek jelenleg nem szerepelnek a törvényben. Olyan részei is vannak a törvénynek szerintük – például a fegyelmi eljárásokról szóló résznél – amelyek alkotmányellenesek, és alapjukon „koncepciós pereket” lehet indítani. A szakképzettség nélküliek – például a takarítók, dajkák – az új törvény értelmében nem a bérminimumot, csak a minimálbért kapnák meg. Ez ellen is fel szeretnének szólalni.
Interjúnk Nagy Erzsébettel: