Ott fognák meg Orbánt (és a lengyeleket), ahol a legjobban fáj: a pénzüknél

  • narancs.hu
  • 2017. május 31.

Belpol

Németország és az Európai Bizottság is a jogállamiság tiszteletben tartásához kötné az uniós pénzek folyósítását.

A bruxinfo.hu számolt be róla tegnap, hogy egy hivatalos német dokumentum jogállami garanciákhoz kötné az unió kohéziós alapjainak folyósítását 2020 után. Azóta újabb részletek derültek ki Angela Merkel kormányának terveiről.

A brüsszeli Politico hírportál szerint a németek elképzelései szerint meg kell vizsgálni, hogy „a kohéziós alapokból való részesedés összekapcsolható-e a jogállamiság alapvető elveinek tiszteletben tartásával”. A Politico szerint Merkelék az Európai Bizottságra bíznák annak eldöntését, hogy az alapok kifizetéseit be kell-e fagyasztani a jogállami problémák miatt.

Guenther Oettinger költségvetésért felelős uniós biztos tegnap az Európai Parlamentben beszélt a pénzek és a jogállamiság lehetséges kapcsolatáról. Erre vonatkozó javaslatát a Bizottság év végén vagy jövőre terjeszti elő, és a 2021-ben kezdődő hétéves költségvetési ciklusban kell majd alkalmazni.

Elemzők egyértelműen a lengyel és a magyar kormány megregulázására tett kísérletként értékelik a németek és a Bizottság fellépését. Jelenleg egy nagyon hosszú és bonyolult folyamat – a Magyarországgal szemben épp előkészített 7-es cikk szerinti eljárás – eredményeként lehetne csak a pénzeket megvonni a jogállamisággal és demokratikus értékekkel kapcsolatos probléma miatt. Ráadásul egy ilyen döntéshez a tagállamok egyhangú szavazatára lenne szükség, így a lengyel és a magyar kormány könnyen megvédhetné egymást.

Az új jogszabály 2020 után viszont akár a Bizottság vagy a tagállamok minősített többségének kezébe is adhatna egy ilyen döntést, az uniós pénzek megvonása így reális fenyegetéssé válhatna. Kérdés persze, mekkora lesz a német felvetés támogatottsága, illetve az is, keresztülvihető-e az uniós alapszerződés módosítása nélkül.

A német gazdasági minisztérium szóvivője ma bejelentette: Berlin hamarosan nyilvánosságra hozza a javaslatot.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.