Ott fognák meg Orbánt (és a lengyeleket), ahol a legjobban fáj: a pénzüknél

  • narancs.hu
  • 2017. május 31.

Belpol

Németország és az Európai Bizottság is a jogállamiság tiszteletben tartásához kötné az uniós pénzek folyósítását.

A bruxinfo.hu számolt be róla tegnap, hogy egy hivatalos német dokumentum jogállami garanciákhoz kötné az unió kohéziós alapjainak folyósítását 2020 után. Azóta újabb részletek derültek ki Angela Merkel kormányának terveiről.

A brüsszeli Politico hírportál szerint a németek elképzelései szerint meg kell vizsgálni, hogy „a kohéziós alapokból való részesedés összekapcsolható-e a jogállamiság alapvető elveinek tiszteletben tartásával”. A Politico szerint Merkelék az Európai Bizottságra bíznák annak eldöntését, hogy az alapok kifizetéseit be kell-e fagyasztani a jogállami problémák miatt.

Guenther Oettinger költségvetésért felelős uniós biztos tegnap az Európai Parlamentben beszélt a pénzek és a jogállamiság lehetséges kapcsolatáról. Erre vonatkozó javaslatát a Bizottság év végén vagy jövőre terjeszti elő, és a 2021-ben kezdődő hétéves költségvetési ciklusban kell majd alkalmazni.

Elemzők egyértelműen a lengyel és a magyar kormány megregulázására tett kísérletként értékelik a németek és a Bizottság fellépését. Jelenleg egy nagyon hosszú és bonyolult folyamat – a Magyarországgal szemben épp előkészített 7-es cikk szerinti eljárás – eredményeként lehetne csak a pénzeket megvonni a jogállamisággal és demokratikus értékekkel kapcsolatos probléma miatt. Ráadásul egy ilyen döntéshez a tagállamok egyhangú szavazatára lenne szükség, így a lengyel és a magyar kormány könnyen megvédhetné egymást.

Az új jogszabály 2020 után viszont akár a Bizottság vagy a tagállamok minősített többségének kezébe is adhatna egy ilyen döntést, az uniós pénzek megvonása így reális fenyegetéssé válhatna. Kérdés persze, mekkora lesz a német felvetés támogatottsága, illetve az is, keresztülvihető-e az uniós alapszerződés módosítása nélkül.

A német gazdasági minisztérium szóvivője ma bejelentette: Berlin hamarosan nyilvánosságra hozza a javaslatot.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.